ORSKA
Zapraszamy do kontaktu: sklep@orska.pl I 501 152 719

Kilkadziesiąt milionów lat temu żywica sosny bursztynowej pinus succinifera zamieniła się w najcenniejszy morski kamień – bursztyn. Anna Orska sięgnęła po tradycyjny i głęboko zakorzeniony w polskiej kulturze surowiec i zestawiła go z innowacyjnym tworzywem, wykonanym z sieci rybackich, wyłowionych z bałtyckiego dna. Projektantka zamknęła w nowoczesnej biżuterii materię stworzoną przez naturę i tę wykreowaną przez człowieka. Surowiec, który powstawał miliony lat i ten, którego wyprodukowanie zajęło jedynie chwilę. Wykorzystany w projektach bursztyn, został oszlifowany na Mierzei Wiślanej, w rodzinnej pracowni. Okazałe pierścionki, długie naszyjniki, czy pojedyncze kolczyki stworzone w duchu mix & match, udowadniają, że złoty kamień lubi okazałe formy i odważne wzornictwo. Kontrast i dualizm kolekcji mają przypominać, że wciąż jeszcze wiele możemy zrobić, że jeszcze nie jest za późno by podjąć działania, które odwrócą mroczne prognozy. Suma małych kroków może być odczuwalną zmianą, dlatego 20% dochodu ze sprzedaży pinów wesprze Fundację Mare, z którą ORSKA już drugi rok dba o czysty i bezpieczny Bałtyk. Ambasadorką kolekcji została Olga Sarna, Prezeska Fundacji Mare.

Baltica

Wiszące kolczyki z bursztynem z kolekcji Baltica Wiszące kolczyki z bursztynem z kolekcji Baltica
Producent: ORSKA
Cena: 720,00 zł
zobacz więcej
Nausznica z kolekcji Baltica Nausznica z kolekcji Baltica
Producent: ORSKA
Cena: 320,00 zł
szt.
zobacz więcej

Kolekcja Baltica to opowieść o dwóch materiałach, które można spotkać w bałtyckich głębinach. Naturalnym, stworzonym przez naturę w ciągu kilkudziesięciu milionów lat. Oraz sztucznym, stworzonym przez człowieka, który choć trafił do wody ledwie chwilę temu, pozostanie w niej przez kolejnych tysiące lat. Chyba, że... pojawi się ktoś, kto uczyni z niego przedmiot pożądania.

Projektantka Anna Orska chciała odczarować bursztyn, który do tej pory wielu osobom kojarzył się głównie z wakacyjnymi pamiątkami. Niemal kolekcjonerskie okazy, o różnych kolorach, strukturach i stopniu przejrzystości, oprawiła w nowoczesne, geometryczne formy ręcznie wykonane w pracowni ORSKA. Artystyczna biżuteria z kolekcji Baltica stawia złoto morskich głębin w nowym świetle - dzięki odważnym, oryginalnym projektom znów, jak za dawnych lat, jest obiektem pożądania.

Znalazła dla niego również nowy kontekst. Artystka zestawiła bursztyn z syntetycznym kamieniem, powstałym z porzuconych sieci i lin rybackich, wyłowionych z bałtyckiego dna przez Fundację Mare i KGPR. Stworzony w ręcznym procesie przez grupę Boomplastic, mieni się odcieniami głębokiej zieleni, która kontrastuje z miodowo-złotą barwą bursztynu. Dzięki połączeniu dwóch pozornie nie pasujących do siebie kamieni, biżuteria z kolekcji Baltica nie jest tylko ozdobą. Jest manifestem: za formą stoi ważny przekaz.

Biżuteria z bursztynem

Biżuteria z bursztynem jest mocno obecna w polskiej kulturze i od wieków cieszy się uznaniem. Powstały około 40 milionów lat temu bursztyn jest polskim znakiem rozpoznawczym. Ale nie tylko nad Wisłą kochamy organiczny surowiec o barwie miodu. Biżuteria z bursztynem była amuletem gladiatorów i brzemiennych kobiet w Starożytnym Rzymie. Wierzono, że bursztyn chroni przed nieszczęściami, dlatego zaczął być cennym środkiem płatniczym. By ułatwić handel i wymianę utworzono szlak bursztynowy pomiędzy Państwami Bałtyckimi a krajami Morza Środziemnego. Był to początek międzynarodowej popularności. Popularności, która doprowadziła do fałszerstwa na masową skalę. Podrobiony bursztyn do złudzenia przypomina idealnie przezroczysty oryginał, wydobyty z morskiego dna. Jest jednak cięższy i kilkunastokrotnie tańszy.

Biżuteria z bursztynem - które okazy są najcenniejsze?

Choć najczęściej spotkać można biżuterię z bursztynem idealnie przezroczystym, najcenniejsze są okazy zawierające inkluzje, czyli zanieczyszczenia. Największą kolekcjonerską wartością cieszą się te z zastygłymi miliony lat temu drobnymi roślinami, owadami oraz innymi zwierzętami (a zdarzają się nawet jaszczurki). Dużą popularnością cieszy się bursztyn w mniej oczywistych barwach - mlecznym, zielonym, wiśniowym i wielokolorowym. Cenione są także okazy o mniejszym stopniu przejrzystości.

Biżuteria z bursztynem - ezoteryczne właściwości

W ezoteryczne właściwości kamieni naturalnych można wierzyć lub nie. Podobnie jest z bursztynem. Kiedyś nie poddawano w wątpliwość, że ma prozdrowotny wpływ na organizm człowieka. By zwiększyć odporność stosowano bursztynowe nalewki, zaś by odgonić złe duchy ubierano naszyjniki i bransoletki z bursztynem. Jonom ujemnym wydzielanym przez złoty kamień, przypisuje się zwiększenie przepływu tlenu do mózgu i krwi, a w konsekwencji do wzrostu energii, poprawy samopoczucia, a także koncentracji. Bursztyn warto mieć blisko ciała. Jeśli nie pomoże, to z całą pewnością pięknie ozdobi.

Biżuteria z bursztynem - asymetryczne kolczyki z bursztynem

Pierwszy raz w ORSKA kolczyki można kupić pojedynczo. Każdy jest inny: są kolczyki wiszące, są też takie na sztyfcie; jedne są mniejsze, inne z kolei bardziej okazałe. Każdy z nich ma bursztyn oraz kamień Mare (czyli zielony, syntetyczny surowiec powstały z odpadów morskich) - ten duet towarzyszy (prawie) wszystkim wzorom z kolekcji. Można je nosić w skrajnie różnych konfiguracjach lub wizualnie bliskich połączeniach. Naturalnie, można także postawić na klasyczne rozwiązanie i nosić parę takich samych kolczyków. Zachęcamy jednak do szaleństwa - Anna Orska zadbała o to, by kolczyki zawsze pasowały do siebie.

Biżuteria z bursztynem - unikatowe pierścionki z bursztynem

Baltica znalazło się kilkanaście okazałych pierścionków z bursztynem, z których każdy jest unikatem. Nie ma dwóch takich samych egzemplarzy, podobnie jak nie ma dwóch takich samych kamieni. Każdy z nich ma bursztyn, który zachwyca oryginalnym kolorem lub inkluzją! Część pierścionków z bursztynem posiada także specjalny grawer - Anna Orska połączyła drobne owady z pozostałościami obecności człowieka na plaży. Efekt? Zaskakujący. Ale zobacz sama!

Biżuteria z bursztynem - oryginalna biżuteria

W kolekcji Baltica znalazły się pierścionki, kolczyki, bransoletki, naszyjniki i piny. Ale pojawiło się także kilka nietypowych wzorów. Anna Orska zaprojektowała nausznice z bursztynem, która z powodzeniem zastąpi kolczyki i odnajdzie się w garderobie osób, które nigdy nie przekuły płatków uszu.  Broszko-naszyjniki to autorskie połączenie dwóch form, które zwykle zdobią dekolt. Mają funkcję regulacji długości, dzięki czemu można przypinać je w różnych miejscach.

Wśród pierścionków pojawiły się także kastety czyli pierścionki, które mogą zdobić całą dłoń oraz dwustronne pierścionki, które w zależności od fantazji można nosić z bursztynem lub kamieniem Mare na zewnętrznej stronie.

Biżuteria z bursztynem - naszyjniki

Wśród wzorów z kolekcji Baltica pojawiły się także naszyjniki z bursztynem. Drobne bryłki miodowego bursztynu połączone ze sobą i zamknięte na ozdobny skobelek utworzyły delikatny naszyjnik, który stylem nawiązuje do klasycznej, bursztynowej biżuterii. Jest też bardziej odważna propozycja! Mowa o mięsistym naszyjniku z dużych kamieni w koniakowym odcieniu. Z uwagi na unikatowość bursztynu naszyjnik wykonano w limitowanej ilości. 

Biżuteria z bursztynem - piny dla Bałtyku

20% dochodu ze sprzedaży pinów z kolekcji Baltica trafi do Fundacji Mare, która każdego dnia dba o Bałtyk. Piny, ręcznie wykonane w pracowni ORSKA z bursztynu oraz kamienia Mare, w symboliczny sposób ponownie łączą materiał z morzem - środki ze sprzedaży przetworzonych sieci i lin wesprą działania organizacji, która zrobi wszystko by w przyszłości uwolnić od nich morze.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium