ORSKA
Zapraszamy do kontaktu: sklep@orska.pl I 501 152 719
Biżuteria z bursztynem

Bałtyckie historie zapisane w dwóch kamieniach

Kilkadziesiąt milionów lat temu żywica sosny bursztynowej zamieniła się w najcenniejszy morski kamień – bursztyn. Anna Orska sięgnęła po głęboko zakorzeniony w polskiej kulturze surowiec i zestawiła go z innowacyjnym tworzywem, wykonanym z sieci rybackich, wyłowionych z bałtyckiego dna. Projektantka zamknęła w nowoczesnej biżuterii materię stworzoną przez naturę i tę wykreowaną przez człowieka. Surowiec, który powstawał miliony lat i ten, którego wyprodukowanie zajęło jedynie chwilę. Okazałe pierścionki, długie naszyjniki, czy pojedyncze kolczyki stworzone w duchu mix & match, udowadniają, że złoty kamień lubi okazałe formy i odważne wzornictwo. Kontrast i dualizm kolekcji mają przypominać, że jeszcze nie jest za późno by podjąć działania, które odwrócą mroczne prognozy. 

Poznaj kolekcję

Baltica

Kolekcja Baltica to opowieść o dwóch materiałach, które można spotkać w bałtyckich głębinach. Naturalnym, stworzonym przez naturę w ciągu kilkudziesięciu milionów lat. Oraz sztucznym, stworzonym przez człowieka, który choć trafił do wody ledwie chwilę temu, pozostanie w niej przez kolejnych tysiące lat. Chyba, że... pojawi się ktoś, kto uczyni z niego przedmiot pożądania.

Projektantka Anna Orska chciała odczarować bursztyn, który do tej pory wielu osobom kojarzył się głównie z wakacyjnymi pamiątkami. Niemal kolekcjonerskie okazy, o różnych kolorach, strukturach i stopniu przejrzystości, oprawiła w nowoczesne, geometryczne formy ręcznie wykonane w pracowni ORSKA. Artystyczna biżuteria z kolekcji Baltica stawia złoto morskich głębin w nowym świetle - dzięki odważnym, oryginalnym projektom znów, jak za dawnych lat, jest obiektem pożądania.

Znalazła dla niego również nowy kontekst. Artystka zestawiła bursztyn z syntetycznym kamieniem, powstałym z porzuconych sieci i lin rybackich, wyłowionych z bałtyckiego dna przez Fundację Mare i KGPR. Stworzony w ręcznym procesie przez grupę Boomplastic, mieni się odcieniami głębokiej zieleni, która kontrastuje z miodowo-złotą barwą bursztynu. Dzięki połączeniu dwóch pozornie nie pasujących do siebie kamieni, biżuteria z kolekcji Baltica nie jest tylko ozdobą. Jest manifestem: za formą stoi ważny przekaz.

Biżuteria z bursztynem

Biżuteria z bursztynem jest mocno obecna w polskiej kulturze i od wieków cieszy się uznaniem. Powstały około 40 milionów lat temu bursztyn jest polskim znakiem rozpoznawczym. Ale nie tylko nad Wisłą kochamy organiczny surowiec o barwie miodu. Biżuteria z bursztynem była amuletem gladiatorów i brzemiennych kobiet w Starożytnym Rzymie. Wierzono, że bursztyn chroni przed nieszczęściami, dlatego zaczął być cennym środkiem płatniczym. By ułatwić handel i wymianę utworzono szlak bursztynowy pomiędzy Państwami Bałtyckimi a krajami Morza Śródziemnego. Był to początek międzynarodowej popularności. Popularności, która doprowadziła do fałszerstwa na masową skalę. Podrobiony bursztyn do złudzenia przypomina idealnie przezroczysty oryginał, wydobyty z morskiego dna. Jest jednak cięższy i kilkunastokrotnie tańszy.

Biżuteria z bursztynem - które okazy są najcenniejsze?

Choć najczęściej spotkać można biżuterię z bursztynem idealnie przezroczystym, najcenniejsze są okazy zawierające inkluzje, czyli zanieczyszczenia. Największą kolekcjonerską wartością cieszą się te z zastygłymi miliony lat temu drobnymi roślinami, owadami oraz innymi zwierzętami (a zdarzają się nawet jaszczurki). Dużą popularnością cieszy się bursztyn w mniej oczywistych barwach - mlecznym, zielonym, wiśniowym i wielokolorowym. Cenione są także okazy o mniejszym stopniu przejrzystości.

Biżuteria z bursztynem - ezoteryczne właściwości

W ezoteryczne właściwości kamieni naturalnych można wierzyć lub nie. Podobnie jest z bursztynem. Kiedyś nie poddawano w wątpliwość, że ma prozdrowotny wpływ na organizm człowieka. By zwiększyć odporność stosowano bursztynowe nalewki, zaś by odgonić złe duchy ubierano naszyjniki i bransoletki z bursztynem. Jonom ujemnym wydzielanym przez złoty kamień, przypisuje się zwiększenie przepływu tlenu do mózgu i krwi, a w konsekwencji do wzrostu energii, poprawy samopoczucia, a także koncentracji. Bursztyn warto mieć blisko ciała. Jeśli nie pomoże, to z całą pewnością pięknie ozdobi.

Biżuteria z bursztynem - asymetryczne kolczyki z bursztynem

Pierwszy raz w ORSKA kolczyki można kupić pojedynczo. Każdy jest inny: są kolczyki wiszące, są też takie na sztyfcie; jedne są mniejsze, inne z kolei bardziej okazałe. Każdy z nich ma bursztyn oraz kamień Mare (czyli zielony, syntetyczny surowiec powstały z odpadów morskich) - ten duet towarzyszy (prawie) wszystkim wzorom z kolekcji. Można je nosić w skrajnie różnych konfiguracjach lub wizualnie bliskich połączeniach. Naturalnie, można także postawić na klasyczne rozwiązanie i nosić parę takich samych kolczyków. Zachęcamy jednak do szaleństwa - Anna Orska zadbała o to, by kolczyki zawsze pasowały do siebie.

Biżuteria z bursztynem - unikatowe pierścionki z bursztynem

W Baltica znalazło się kilkanaście okazałych pierścionków z bursztynem, z których każdy jest unikatem. Nie ma dwóch takich samych egzemplarzy, podobnie jak nie ma dwóch takich samych kamieni. Każdy z nich ma bursztyn, który zachwyca oryginalnym kolorem lub inkluzją! Część pierścionków z bursztynem posiada także specjalny grawer - Anna Orska połączyła drobne owady z pozostałościami obecności człowieka na plaży. Efekt? Zaskakujący. Ale zobacz sama!

Biżuteria z bursztynem - oryginalna biżuteria

W kolekcji Baltica znalazły się pierścionki, kolczyki, bransoletki, naszyjniki i piny. Ale pojawiło się także kilka nietypowych wzorów. Anna Orska zaprojektowała nausznice z bursztynem, która z powodzeniem zastąpi kolczyki i odnajdzie się w garderobie osób, które nigdy nie przekuły płatków uszu.  Broszko-naszyjniki to autorskie połączenie dwóch form, które zwykle zdobią dekolt. Mają funkcję regulacji długości, dzięki czemu można przypinać je w różnych miejscach.

Wśród pierścionków pojawiły się także kastety czyli pierścionki, które mogą zdobić całą dłoń oraz dwustronne pierścionki, które w zależności od fantazji można nosić z bursztynem lub kamieniem Mare na zewnętrznej stronie.

Biżuteria z bursztynem - naszyjniki

Wśród wzorów z kolekcji Baltica pojawiły się także naszyjniki z bursztynem. Drobne bryłki miodowego bursztynu połączone ze sobą i zamknięte na ozdobny skobelek utworzyły delikatny naszyjnik, który stylem nawiązuje do klasycznej, bursztynowej biżuterii. Jest też bardziej odważna propozycja! Mowa o mięsistym naszyjniku z dużych kamieni w koniakowym odcieniu. Z uwagi na unikatowość bursztynu naszyjnik wykonano w limitowanej ilości. 

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium