ORSKA
Zapraszamy do kontaktu: sklep@orska.pl I 501 152 719
Złoto morskich głębin
Złoto morskich głębin

Natura zastygła na moment i pozostawiła po sobie ślad w morskich głębinach. Organiczny surowiec o ciepłej, miodowej barwie dla wielu stał się symbolem optymizmu i początku. Bursztyn, bo o nim mowa, zachwyca i intryguje od wieków, wciąż odkrywając przed nami nowe możliwości.

Miliony lat temu tereny dzisiejszego Bałtyku porastały gęste lasy iglaste. Wśród wielu różnorodnych gatunków prym wiodła sosna bursztynowa pinus succinifera, której żywica z czasem zamieniła się w bursztyn. Projektantka Anna Orska zainspirowana jego niepowtarzalnym charakterem, postanowiła uczynić go głównym bohaterem kolekcji BALTICA. Złote kamienie z morskich głębin, oszlifowane w rodzinnej pracowni z Pomorza, w pracowni ORSKA zyskały mosiężne oprawy i nowoczesny sznyt. Co warto wiedzieć o bursztynie? Zebraliśmy dla Ciebie najważniejsze informacje, byś i Ty uległa jego urokowi;)


Na świecie występuje ok. 60 odmian zastygłej, kopalnej żywicy drzew iglastych, a 90% światowych zasobów zgromadzonych jest w obwodzie kalingradzkim. Najpopularniejszy i najbardziej wartościowy dla nas bursztyn bałtycki powstał ok. 40 milionów lat temu, czyli w czasach kiedy Morze Bałtyckie jeszcze nie istniało. Skład chemiczny jantaru różni się w zależności od miejsca pochodzenia i wieku, jest jednak substancją organiczną złożoną z węgla, wodoru i tlenu. Nazywany również sukcynitem i amberem, występuje w różnych kolorach i stopniach przejrzystości, które były uwarunkowane zmiennymi czynnikami atmosferycznymi. Powietrze, słońce i woda ukształtowały cenne bryłki, z których od wieków tworzy się biżuterię. Do tego celu najczęściej wykorzystuje się żółte, koniakowe, wiśniowe, miodowe i mlecznobiałe kamienie. Jednak to te rzadziej spotykane, unikalne egzemplarze w barwach zielonych, czerwonych i czarnych były obiektem pożądania już starożytnych kupców.

Energetyczna moc morskiego kamienia znana jest nie od dziś. Biżuteria z bursztynu stanowiła talizman dla gladiatorów, a w dawnym Rzymie brzemienne kobiety nosiły ją jako amulety. Wierzono, że chroni przed nieszczęściami. Bursztyn wędrował między krajami europejskimi Morza Śródziemnego, a terenami południowymi wybrzeża Morza Bałtyckiego, co zapoczątkowało powstanie szlaku bursztynowego, istotnego dla rozwoju handlu wymiennego. W polskiej kulturze zakorzenił się w morskich opowieściach o bursztynowym pałacu królewny Juraty, który znajdować się miał na samym dnie Morza Bałtyckiego. Rozgniewany władca w porywie zazdrości rozbił pałac na tysiące kawałków, które są wyrzucane na piaszczysty brzeg do dziś.

Pracownia Przemysława Kusia

Które okazy bursztynu są najcenniejsze? Z pewnością te naturalne. Świat zakochał się w morskim złocie i z lubością go podrabia. Jantar naśladują różne sztuczne żywice o podobnym wyglądzie i zbliżonych właściwościach. Od oryginału są jednak cięższe, toną w słonej wodzie (w odróżnieniu od naturalnego bursztynu, który swobodnie dryfuje na powierzchni), a w trakcie spalania wydzielają nieprzyjemny zapach, który z miłą wonią spalanej naturalnej żywicy nie ma nic wspólnego.

Niektórzy szukają idealnie przezroczystych okazów, inni, jak projektantka Anna Orska, największą sympatią obdarzają bursztyn z pęcherzykami, które miliony lat temu ugrzęzły w środku (stopień mętności warunkuje ilość powietrza we wnętrzu bryłki). To nie idealnie transparentne okazy są najcenniejsze, lecz te zawierające inkluzje, czyli zastygłe w żywicznych formach szczątki roślin i nie przekraczających 1 cm długości, drobnych owadów, niegdyś zamieszkujących ekosystem lasu iglastego. Zdarzają się jednak i większe okazy, które miliony lat temu utknęły w lepkiej pułapce. Wśród najbardziej fascynujących jest „Jaszczurka Gierowskiej”, pierwsza znaleziona w Polsce (w Gdańsku) i druga na świecie inkluzja jaszczurki.

Pracownia Piotra Czyża

Pisząc o bursztynie nie można nie wspomnieć o jego prozdrowotnym potencjale. Wydzielane jony ujemne zwiększają przepływ tlenu do mózgu i krwi, co prowadzi do wzrostu energii, poprawy samopoczucia, a także koncentracji. Bursztyn stosowany jest w medycynie naturalnej np. w formie nalewki bursztynowej w celu zwiększenia odporności oraz zapobiegania infekcjom, bólom głowy czy schorzeniom sercowym. W XIX wieku w aptekach na terenie całej Europy można było kupić bursztynowe maści, balsamy oraz uwielbiane od setek lat pachnidło.

Jak pielęgnować bursztynową biżuterię? Podobnie jak biżuterię ORSKA! Bursztynu nie powinnaś zakładać do ćwiczeń, by chronić go przed szkodliwym działaniem potu. Powinnaś również chronić go przed perfumami i innymi środkami chemicznymi. Unikaj długiej ekspozycji na słońce, którego promienie z czasem mogą go zmatowić. Bursztyn najlepiej czyścić na sucho, delikatną szmatką, by uniknąć zarysowań powierzchni. Od czasu do czasu możesz natłuścić go oliwą z oliwek lub olejkiem migdałowym.

Pracownia Piotra Czyża

Bursztyn jest symbolem bałtyckiego wybrzeża, silnie obecnym w kulturze Polski. Uwielbiały go nasze babcie, mamy i ciocie. Nie jest jednak reliktem przeszłości, który dawno wyszedł z mody. Biżuteria z bursztynem może być oryginalna i nowoczesna. W kolekcji Baltica Anna Orska udowadnia, że jantar dobrze prezentuje się w towarzystwie mosiądzu oraz, że lubi okazałe formy. Zestawiony z syntetycznym kamieniem Mare, który wytworzony został z wyłowionych z morskiego dna sieci rybackich, jest świeżym dodatkiem, współgrającym z każdą stylizacją. Unikatowe pierścionki, szerokie bransoletki oraz pojedyncze kolczyki, które powstały w duchu mix & match zachęcają do zabawy i indywidualnego podejścia do bursztynu. Artystyczna biżuteria z kolekcji Baltica sprosta wymaganiom wielbicielek ponadczasowego piękna, które nigdy nie wyjdzie z mody.

artystyczna biżuteria ORSKA, biżuteria z bursztynem
Biżuteria z bursztynem z kolekcji Baltica
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium