ORSKA
Zapraszamy do kontaktu: sklep@orska.pl I 501 152 719
Rzemiosła Świata

Anna Orska regularnie podróżuje w bliższe i dalsze zakątki świata, aby odnaleźć rzemieślniczą esencję kultury i zinterpretować ją według własnej wrażliwości. W poszukiwaniu inspiracji oraz rzadkich, unikalnych materiałów i technik, artystka wybiera destynacje słynące z wysokiej jakości rękodzieła, nierzadko odległego od jubilerstwa. W miejscowościach o wielopokoleniowych, rzemieślniczych tradycjach poszukuje mistrzów w swych dziedzinach, gotowych dzielić się wiedzą i umiejętnościami. Dotychczas pozwoliło to projektantce czerpać z kunsztu nepalskich jubilerów, indonezyjskich i meksykańskich rzeźbiarzy, peruwiańskich tkaczy i wietnamskich mistrzów lakowania. Orska eksploruje także polskie rzemiosła i charakterystyczne dla naszego kraju surowce, adaptując je do jubilerskich form. Owocem tych wypraw jest nowoczesna, geometryczna kolekcja z bursztynu szlifowanego w pomorskich pracowniach czy biżuteria z kryształowymi komponentami powstałymi w karkonoskiej Hucie Julia, ostatniej hucie szkła kryształowego w Polsce.

Formowanie szkła kryształowego

Szkło kryształowe

Jeszcze w ubiegłym stuleciu karkonoskie tradycje szklarskie prężnie się rozwijały, czyniąc z regionu główny ośrodek szkła kryształowego w Polsce. Z czasem jednak hutnicze zwyczaje zaczęły wygasać. Zostało tylko jedno miejsce, które jest nośnikiem rzemieślniczej historii regionu: Huta Julia. Ta ostatnia huta szkła kryształowego w kraju przez kilka ostatnich miesięcy była pracownią Anny Orskiej, projektantki biżuterii, która podróżuje po warsztatach świata w poszukiwaniu rzadkich, wymierających rzemiosł. Dziedzictwo piechowickich projektantów zainspirowało dialog ORSKA z hutniczą tradycją.

czytaj dalej
Anna ORSKA w Gdańsku - projektowanie biżuterii z bursztynem

Bursztyn

Bursztyn jest symbolem polskich wybrzeży. Od lat zachwyca także za granicą. Anna Orska w podróży do pomorskich warsztatów, definiuje go na nowo. W artystycznej biżuterii projektantka zderza ze sobą organiczny materiał oraz tworzywo, które powstało z morskich odpadów. W nowoczesnych formach zamyka stworzony przez naturę bursztyn i syntetyczny kamień, wykonany przez człowieka.

czytaj dalej
Anna Orska w Peru - projektowanie ręcznie tkanej biżuterii

Tkanina

Wysoko w Andach, gdzie bije serce Peru, każdego dnia przędzie się tysiące metrów nici. Całe społeczności małych wiosek gromadzą się, by wspólnie pracować i przekazywać swe umiejętności kolejnym pokoleniom. Każdy ręcznie wykonany przedmiot jest osobistą opowieścią tkacza, manifestacją unikalnego doświadczenia jego życia i społeczności. Ta wspólnotowość zachwyciła Annę Orską, która postanowiła dopisać swoją część do tych niezwykłych historii.

czytaj dalej
Anna Orska w Meksyku - projektowanie ręcznie malowanej biżuterii z drewna

Rzeźby alebrijes

Słowo „Meksyk” przywołuje szereg skojarzeń. Mogą dotyczyć słońca, plaż, pustyni, meksykańskiego temperamentu czy Azteków. Możliwości jest mnóstwo, jednak z pewnością kraj o tylu barwach nie pozostawia nikogo obojętnym. Gorąca, pełna życia kultura ukształtowała nie mniej energiczną sztukę. To właśnie one uwiodły Anię Orską i kazały ruszyć w poszukiwaniu inspiracji do stworzenia nowej kolekcji biżuterii...

czytaj dalej
Anna Orska w Vietnamie - projektowanie biżuterii z laki i masy perłowej

Laka i perły

Kierunek został wybrany nieprzypadkowo - zatoka Halong to malownicze miejsce, w którym zadrzewione góry wyrastają wprost ze szmaragdowej wody. W toni morskiej kryje się jednak znacznie więcej niż tylko skały. Jest to znana lokalizacja hodowli morskich pereł. Gdy jednak samodzielne połowy nie wchodzą w grę, trzeba poszukać alternatywnego pomysłu na kolekcję.

czytaj dalej
Anna Orska na Bali - projektowanie biżuterii rzeźbionej w rogu

Balisjkie rzeźby

Indonezja cieszy się mianem światowej kolebki rzemiosła artystycznego. Miejscowe tradycje rodziły się jeszcze przed narodzinami Chrystusa, dzięki m.in. chińskim, indochińskim, muzułmańskim oraz hinduistycznym wpływom. Zachwycają oryginalne wytwory kultury brązu, zdobne tkaniny i plecionki, srebrna oraz złota biżuteria. Anna Oska, osiadając w niewielkim rodzinnym gospodarstwie niedaleko Ubud na wyspie Bali, miała jednak w głowie zupełnie inne rzemiosło.

czytaj dalej
Anna ORSKA - projektowanie kolekcji biżuterii Nepal

Repusowanie w srebrze

Wyprawa ku podnóżom Himalajów nie należy do łatwych i bezpiecznych. Jednak po trzydziestogodzinnej podróży najróżniejszymi środkami transportu Annie Orskiej udało się w końcu dotrzeć do małej wioski Pharping, niedaleko Kathmandu. Projektantka zamieszkała w buddyjskim klasztorze i otworzyła tymczasowy warsztat jubilerski. Zanim jednak powstały biżuteryjne elementy, projektanta w towarzystwie mistrza, musiała odwiedzić sporo osób.

czytaj dalej
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium