ORSKA
Zapraszamy do kontaktu: sklep@orska.pl I 501 152 719
Kolekcja Tache - artystyczna, ręcznie robiona biżuteria marki ORSKA

Biżuteria inspirowana sztuką

Tworzenie daje jedyną w swoim rodzaju przyjemność. Jeśli umiejętnie posłużyć się barwą i formą stroju oraz dodatków, przeniknąć może ona także do codzienności, nadając twórcy jednoczesny status dzieła. Bezprecedensowa wolność decydowania o własnym stylu pozwala traktować życie w kategoriach performance’u, a człowieka przedstawić jako ucieleśnione dzieło sztuki. Tworząc kolekcję Tache Anna Orska podążyła za twórczością abstrakcjonistów. Zaowocowało to powstaniem serii jubilerskich pociągnięć pędzla. Płynne, grube linie zmaterializowały się w formie okazałych, asymetrycznych kolczyków. TACHE to początek nowego, interesującego stylu w sztuce życia. Przeniesienie artystycznego fokusu z przedmiotu na podmiot. Na Ciebie.

Poznaj kolekcję

Tache

Srebrne kolczyki z kolekcji Tache Srebrne kolczyki z kolekcji Tache
Producent: ORSKA
Cena: 280,00 zł
szt.
zobacz więcej
Złote kolczyki z kolekcji Tache Złote kolczyki z kolekcji Tache
Producent: ORSKA
Cena: 280,00 zł
zobacz więcej

Dzieło sztuki na pewno kojarzy Ci się z obrazem lub rzeźbą, które zdobi muzealne sale i korytarze. A gdyby mogło towarzyszyć Ci cały czas? Piękno i dobra energia nigdy by Cię nie opuszczały. Kolczyki z kolekcji Tache inspirowane są sztuką abstrakcyjną. Miękkie, mosiężne linie to jubilerska interpretacja malarskich pociągnięć pędzla. Nieregularne kształty, geometryczne wzory i zabawa kolorem, charakterystyczna dla niektórych gałęzi awangardowej twórczości pierwszej połowy XX wieku, w kolekcji ręcznie wykonanej biżuterii Tache mogą roztaczać twórczy klimat każdego dnia. 

Biżuteria inspirowana sztuką - abstrakcjonizm

Abstrakcjonizm jest sztuką bezprzedmiotową. W dziełach artystów tworzących w tym nurcie próżno szukać bezpośrednich przedstawień ludzi i przedmiotów. Malarze szukali nowych środków wyrazu, dlatego budowali wewnętrzną konstrukcję obrazu za pomocą plam i linii.. Gra płaszczyznami, kolorami, bryłami i nieregularnymi kształtami tworzyła nową jakość i była metaforycznym zapisem emocji artysty.

Jednym z pierwszych twórców, który wyeliminował realizm ze swojej twórczości był Wassily Kandinsky, rosyjski malarz i teoretyk sztuki. Odejście od konkretnych kształtów i elementów bezpośrednio odnoszących się do natury było kolejnym etapem ewolucji sztuki. Celem abstrakcjonistów nie było poprawianie rzeczywistości, lecz tworzenie zupełnie nowych dzieł, nowej jakości w sztuce. Nienaśladowanie inspiruje artystów także dzisiaj. Sztuka współczesna jest obecnie jedną z najbardziej popularnych i najbardziej wartościowych stylistyk, pojawia się w prestiżowych muzeach na świecie.

Abstrakcjonizm dzieli się na geometryczny i niegeometryczny. Obydwa te nurty mają odzwierciedlenie w kolekcji biżuterii Tache.

Biżuteria inspirowana sztuką - abstrakcjonizm niegeometryczny

Abstrakcjonizm organiczny (niegeometryczny) jest bardziej ciepły i subiektywny, niż geometryczny. Miękkie kształty, linie i plamy, które odnajdziesz na płótnach największych twórców kierunku, tworzą holistyczne i przemyślane kompozycje, które łatwo poddają się interpretacji. W tej twórczości nic nie jest oczywiste, ale wszystko jest możliwe. Projektantka Anna Orska inspirowała się wrażliwymi, pozornie nieco chaotycznymi wizjami Jamesa Pollocka czy Franciszka Kupki i przełożyła je na swój język. Okazałe kolczyki są autorską, jubilerską interpretacją abstrakcjonizmu niegeometrycznego. Pragnienie stworzenia uniwersalnego języka sztuki Anna Orska zamieniła w marzenie o uniwersalnym języku biżuterii, która wywołuje emocje i zdobi egalitarnie. Mosiężne twory oderwane od rzeczywistości sprawiają wrażenie płynnych, miękkich i przytulnych, jednocześnie zachwycają imponującymi rozmiarami. Efektowna biżuteria z kolekcji Tache, podobnie jak twórczość abstrakcjonistów, przyciąga uwagę i kradnie spojrzenia.

Asymetryczne kolczyki z kolekcji biżuterii Tache

Kolczyki wykonane zostały ręcznie w pracowni ORSKA. Oryginalny design to nie wszystko! Miękkie formy ekspresywne połączone zostały w asymetryczne pary, dzięki czemu kolczyki z kolekcji Tache jeszcze bardziej wyróżniają się na tle klasycznej biżuterii. Wykonane z mosiądzu, alpaki lub miedzi zachwycają trzema, metalicznymi kolorami. Duże kolczyki z linii inspirowanej abstrakcjonizmem organicznym, pasują niemal do każdej stylizacji. Zestawione z miękkim swetrem podkreślą jego przytulność, połączone z wieczorowa sukienką dodadzą jej wyjątkowości i uwypuklą spektakularność. Kolczyki świetnie sprawdzą się także w parze z jeansami i białą koszulą lub gładkim t-shirtem – na tle prostych wzorów ich potencjał wybrzmiewa w pełnej krasie.

Biżuteria inspirowana sztuką - abstrakcjonizm geometryczny

Abstrakcjonizm geometryczny nazywany jest także abstrakcjonizmem chłodnym. Ma charakter bardziej zobiektywizowany i konstrukcyjny, niż abstrakcjonizm organiczny. Mistrzowie tej stylistyki jak Malewicz czy Mondrian, tworzyli przemyślane kompozycje za pomocą regularnych, geometrycznych kształtów i brył. Często istotne znaczenie miał również kolor. Geometryczne, abstrakcyjne kompozycje niekiedy mogą wydawać się chaotyczne, jednak stworzone zostały według sztywnych, kompozycyjnych reguł. Zgodnie z założeniem, że geometria jest uniwersalnym językiem sztuki, dzięki któremu człowiek dostrzega i ujmuje proporcje i zależności, autor lub autorka w kołach, kwadratach i trójkątach zapisywał konkretne emocje, dzięki którym obraz miał wzbudzić w odbiorcy określone myśli i odczucia.

Kolczyki z nowej linii biżuterii Tache

Nowa linia kolczyków z kolekcji Tache inspirowana jest właśnie abstrakcjonizmem geometrycznym. Anna Orska z pomocą różnorodnych kształtów o ostrej, dobrze nakreślonej linii buduje autorskie kompozycje w których najważniejsze są kolor i forma. Proste, minimalistyczne wzory pozbawione są detalu czy skomplikowanych struktur. Połączone ze sobą za pomocą jubilerskich ogniw tworzą zdobne kolczyki, które niczym abstrakcyjna sztuka nikogo nie pozostawiają obojętnym. Lekkie i wygodne, imponują rozmiarem i starannie dobraną kompozycją kolorystyczną. Tu kolor ma znaczenie! Energetyczne barwy wybrane zostały przez projektantkę nieprzypadkowo. Z jednej strony intensywnością nawiązują do abstrakcyjnej stylistyki. Z drugiej, żywe, pełne kolory dobrze komponują się z różnymi stylizacjami, mistrzowsko odnajdując się w każdej garderobie. Bo sztuka pasuje wszystkim! Kolorowe kolczyki dodadzą energii i poprawią humor bez względu na barwę oczu, włosów czy typ sylwetki.

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium