ORSKA
Zapraszamy do kontaktu: sklep@orska.pl I 501 152 719
"Pozłacana

Szkło kryształowe z kredensu do garderoby

Anna Orska odwiedziła hutę szkła kryształowego Julia, która od ponad 150 lat tworzy przedmioty dla koneserów dobrego designu. Współpracując z hutnikami i zdobniczkami stworzyła drobne, kryształowe elementy, które oprawiliśmy w mosiężne, pozłacane ramy. Głębokie szlify, grawerowanie i rżnięcie sprawiają, że kryształ wyróżnia się bogatym zdobieniem, spektakularnym połyskiem oraz mieni się wieloma barwami. Kolekcja Julia odczarowuje kryształ, klasycznie kojarzony z wystawną zastawą i rodzinną pamiątką. ORSKA wyprowadza go z kredensu wprost do garderoby i w autorskim stylu przenosi z obszaru odświętności do strefy codzienności. Biżuteryjne formy zachęcają, aby uwolnić szkło zza witryn i cieszyć się nim każdego dnia. 

Poznaj kolekcję

Julia

Pozłacana kolia z kolekcji Julia Pozłacana kolia z kolekcji Julia
Producent: ORSKA
Cena: 520,00 zł
szt.
zobacz więcej

Rzemiosła świata  - szkło kryształowe z Huty Julia

Anna Orska, podróżując po warsztatach świata, odkrywa rzadkie, często całkowicie niejubilerskie rzemiosła i adaptuje je do biżuteryjnych form. Na szlaku jej wypraw pojawiła się ostatnio polska manufaktura z długą tradycją, zlokalizowana w sercu Karkonoszy. Piechowicka Huta Julia, bo o niej mowa, to niewielki zakład produkujący wyroby ze szkła kryształowego. Ręcznie formowane, dzięki technice wydmuchiwania, prasowania i wolnoformowania, oraz zdobione szkło powstaje w jej murach od 150 lat. Ta ostatnia huta szkła kryształowego w Polsce jest miejscem doskonalenia warsztatu dla hutników i zdobniczek z całego regionu. To właśnie ludzie są jej bijącym sercem. Jeden kieliszek, wazon czy karafka przechodzi przez 25 par rąk. By szkło było doskonałe, potrzeba nie tylko cierpliwości, ale także znakomitej precyzji.

W Hucie nic się nie marnuje, bowiem wytwarzane szkło powstaje w 60% ze stłuczki szklanej i łatwo poddaje się recyklingowi. Rozgrzaną masę o temperaturze 1200 stopni Celsjusza wlewa się do drewnianych form. Materiał jest bardzo plastyczny jedynie przez krótką chwilę, szybko się ochładza i twardnieje. Uformowana materia trafia do rozprężarki, a następnie jest bogato zdobiona. Piechowickie szlify należą do najpopularniejszych na świecie, wiele z nich jest autorskich, opracowanych przez projektantów Huty. Współcześnie tradycyjne wzory często łączone są z innymi materiałami, udowadniając, że tradycji i awangardzie często jest razem po drodze.

Kolekcja Julia – ręcznie wykonana biżuteria z dwóch pracowni

Kryształowe elementy, które zdobią biżuterię z kolekcji Julia, zostały stworzone w Hucie Julia. W pracowni ORSKA wykonaliśmy drobne, mosiężne formy o okrągłym kształcie, ponieważ te tradycyjnie używane i wykonane z drewna, okazały się być zbyt duże dla projektów Anny Orskiej. Gdy krople płynnego szkła zastygły w metalowych okręgach, zostały schłodzone, a następnie każdy element został ozdobiony autorskim szlifem. Gotowe krążki trafiły na jubilerski stół, gdzie pod czujnym okiem mistrzów ORSKA zamieniły się w długie naszyjniki, wiszące kolczyki czy okazałe pierścionki.

Kolekcja Julia to pierwsza kolekcja ORSKA, która została wykonana z pozłoconego mosiądzu. Wykorzystaliśmy metal o wadze 23,5  karata, który jednocześnie zabezpiecza biżuterię oraz nadaje jej ciepły odcień.

Limitowana kolekcja biżuterii Julia

Hutnictwo i jubilerstwo mają wiele wspólnego, choć ten związek nie jest oczywisty. Idealnie przejrzyste szkło kryształowe rozszczepia światło, dzięki czemu mieni się wszystkimi kolorami tęczy. Do jego obróbki często stosuje się szlif diamentowy, dlatego powstały artefakt wyglądem może przypominać brylant. Tradycyjnie ozdobny szlif ukrywał drobne niedoskonałości i pęcherzyki powietrza, które wdarły się w szklane formy i zaburzyły ich idealną przejrzystość. Anna Orska odwróciła proces i pozwoliła, by to szlif definiował kształt. Zreinterpretowała tradycyjne, piechowickie zdobienia tworząc własne kompozycje, które dekorują ręcznie wykonaną biżuterię z kolekcji Julia. Współpracując z karkonoskimi rzemieślnikami przeniosła szkło kryształowe w zupełnie inny kontekst. Wyciągnęła z kredensu i przeniosła wprost do odświętnej garderoby. Dzięki temu efektowne właściwości szkła kryształowego, dekorując płatki uszu, dekolty i nadgarstki, mogą cieszyć oczy nie tylko od święta.

Biżuteria z kolekcji Julia  - jak nosić wzory ze szkła kryształowego?

Ręcznie wykonana biżuteria z kolekcji Julia przyciąga spojrzenia. Wykorzystane szkło kryształowe jest bardzo interesujące i efektowne, natomiast mosiężne ramy zachwycają eleganckimi kształtami. To zderzenie geometrycznego minimalizmu i uporządkowanych nacięć z kunsztownym materiałem i bogatymi zdobieniami zaowocowało kolekcją, która sprosta najbardziej wymagającym gustom. Szkło kryształowe nazywane jest czasem szkłem dla koneserów. Tę właściwość Anna Orska oddała w biżuterii. Kolekcja Julia zachwyci najbardziej wymagających.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium