ORSKA
Zapraszamy do kontaktu: sklep@orska.pl I 501 152 719
Kolekcja Julia - szkło kryształowe z kredensu do garderoby

Projektantka Anna Orska odwiedziła Hutę Julia w Piechowicach, gdzie pod czujnym okiem hutników i zdobniczek poznawała tajniki powstawania szkła kryształowego. Jego związek z tradycją jubilerską nie jest oczywisty, a jednak nie powinien zaskakiwać. Lśniące i idealnie przejrzyste szkło kryształowe odbija światło niczym brylanty i nie bez powodu najczęściej zdobione jest właśnie szlifem diamentowym. Najnowsza kolekcja biżuterii „Julia” jest owocem podróży, w trakcie której ORSKA wraca do hutniczych korzeni i ponownie łączy je z jubilerskim kunsztem. Odczarowuje kryształ, klasycznie kojarzony z wystawną zastawą i rodzinną pamiątką, wyprowadzając go z kredensu wprost do garderoby. Zachęca, by uwolnić szkło zza witryn i cieszyć się nim każdego dnia.

Wisior z kryształem z huty Julia

Huta Julia jest sprawnie działającym kultywatorem szklarskich tradycji regionu oraz bezpośrednią spadkobierczynią huty Josephine ze Szklarskiej Poręby oraz huty Fritza Heckerta z Piechowic. Od ponad stu pięćdziesięciu lat produkuje wysokiej jakości szkło kryształowe, łącząc doświadczenie rzemieślnicze z nowoczesnymi rozwiązaniami. Do małej miejscowości, malowniczo położonej u podnóża Karkonoszy, Anna Orska dotarła nieprzypadkowo. – Marzyłam o współpracy z Hutą. Wiedziałam, że mamy w Polsce ostatnie miejsce produkcji szkła kryształowego i pomyślałam, że warto byłoby głośno opowiedzieć o karkonoskim dziedzictwie – wspomina podróżnicze plany projektantka, która przez kilka miesięcy wespół z piechowickimi mistrzami, w przewrotny i zaskakujący sposób połączyła szkło kryształowe z mosiądzem i złotem.

Pierścionki z kryształami z kolekcji Julia marki ORSKA
Naszyjnik z kryształem z huty Julia marki ORSKA Duży wisior z kryształem z huty Julia marki ORSKA
Pozłacane, długie kolczyki z kryształami marki ORSKA

Anna Orska wybrała poszczególne fragmenty najpopularniejszych szlifów i połączyła je ze sobą tworząc nowe wzory. W kolekcji Julia to dekoracyjny szlif wypełnia i definiuje formę, podczas gdy tradycyjnie służył on do zamaskowania drobnych niedoskonałości i pęcherzyków powietrza, które przypadkiem zastygły w schłodzonym szkle. Dzięki odwróceniu procesu nad służebną funkcją szlifu dominuje ozdobna. Akcent położony jest na wrażenia estetyczne i zmysłowe.

Jak powstawała kolekcja Julia

Biżuteria z kolekcji Julia została ręcznie wykonana w dwóch warsztatach. Szklane, geometryczne elementy stworzyli i oszlifowali hutnicy oraz zdobniczki z Huty Julia. Następnie w autorskiej manufakturze ORSKA, jubilerzy wpasowali je w pozłacane 23.5 karatowym złotem oprawy. Dzięki współpracy mistrzów z dwóch różnych tradycji rzemieślniczych udało się zredefiniować formy kryształowe oraz wzbogacić asortyment jubilerskich komponentów o nowy materiał. Proces adaptowania niejubilerskiego rzemiosła do biżuteryjnych form był okazją do poszerzenia kontekstów i wymiany doświadczeń. - Poznawanie rzemiosła od podstaw ubogaca pracę projektantka. Znając możliwość oraz ograniczenia technik i materiałów mogę w pełni wykorzystać ich potencjał - mówi Anna Orska.

Kryształy z huty Julia wykorzystane w biżuterii ORSKA
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium