ORSKA
Zapraszamy do kontaktu: sklep@orska.pl I 501 152 719
Jak dbać o biżuterię ORSKA? 0
Jak dbać o biżuterię? Podpowiedzi ORSKA biżuteria!

Jak dbać o biżuterię?

Biżuteria ORSKA powstaje w naszej pracowni w Poznaniu. Kilkanaście osób codziennie wykonuje ją z najwyższą dbałością, dokładając starań by była źródłem czystej radości. Zespół jubilerów i specjalistów ręcznie tworzy ją od podstaw. Rękodzieło i rzemiosło są jednymi ze znaków rozpoznawczych ORSKA. Autorska biżuteria jest wyrazista, oryginalna i ponadczasowa, ale także delikatna. Piękne przedmioty wymagają specjalnego traktowania. Jak dbać o biżuterię, by długo można było ją nosić z dumą? Podpowiadamy!

Z czego zrobiona jest autorska biżuteria ORSKA?

Biżuteria ORSKA najczęściej wykonana jest z mosiądzu, choć pracujemy także z innymi metalami. Wśród naszych kolekcji znajdziesz biżuterię wykonaną z miedzi, alpaki, srebra i srebra pozłoconego. Wykorzystujemy także materiały nie kojarzące się z jubilerstwem (jak bawełniane frędzle czy liny żeglarskie), kamienie naturalne, komponenty powstałe w trakcie projektowych podróży (stworzone np. z drewna kopalowego czy laki) oraz autorskie materiały stworzone w kooperacji z pasjonatami (np. tatuowaną skórę naturalną z kolekcji Tattoo czy syntetyczny kamień z kolekcji New Stone).

 

Ręcznie wykonana biżuteria ORSKA w poznańskim warsztacie marki

 

Biżuteria ORSKA: wszystkie oblicza mosiądzu

Mosiądz jest stopem miedzi i cynku, choć może także zawierać dodatki innych metali. Jest stosunkowo łatwy do obróbki plastycznej i znacznie tańszy niż złoto. Wymaga także innych umiejętności i narzędzi. Ale dzięki złotej barwie z powodzeniem zastępuje cenny kruszec w jubilerstwie. Mosiądz jest powszechnie wykorzystywany do tworzenia biżuterii od tysiącleci. Naszyjniki, pierścionki, kolczyki i bransoletki z mosiądzu zdobiły ciała kobiet niemal na każdej szerokości geograficznej, zarówno historycznie jak i współcześnie. Metal ten pozwala na tworzenie wielu finezyjnych form i zdobień, dlatego wykorzystuje się go także m.in. do tworzenia ozdobnych naczyń, świeczników i pucharów.

Mosiężna biżuteria ORSKA dostępna jest w złotym lub grafitowym kolorze. Ciemny odcień uzyskujemy dzięki srebrzeniu i oksydowaniu. Każda sztuka jest odpowiednio zabezpieczona delikatnym lakierem. Jednak o mosiężną biżuterię trzeba odpowiednio dbać. Mosiądz znany jest z tego, że z czasem zmienia swoja barwę. Z jasnozłotego staje się ciemnozłoty. Przypomina to proces patynowania. Biżuteria z mosiądzu z czasem więc zmieni swój wygląd np. nabierając koloru starego złota. To dlatego, że wchodzi w kontakt z powietrzem i ph skóry. A ponieważ ph skóry każdy z nas ma delikatnie inne, u jednych zmiany zachodzą szybciej, u innych wolniej.

 

Ulubiony metal ORSKA biżuteria - mosiądz

 

Biżuteria ORSKA: dlaczego mosiądz?

Lubimy ten zmienny charakter mosiądzu. Doceniamy fakt, że biżuteria może zmieniać się razem z nami. Dojrzewać, tak jak i z biegiem czasu dojrzewamy my sami. Mosiądz pracuje, szlachetnieje. Proces ten jest nieprzewidywalny i zaskakujący, a my lubimy niespodzianki! Dodatkowo jest też bardzo indywidualny. Dzięki temu czujemy, że  biżuteria, którą nosimy, jest jeszcze bardziej nasza!

Oczywiście, nie każdy musi podzielać naszą sympatię do mosiądzu. Jeśli wolisz jasnozłoty kolor metalu możesz swoją biżuterię oddać do każdego z naszych butików stacjonarnych lub wysłać ją do nas kurierem. W trakcie takiego pobytu w jubilerskim spa profesjonalnie ją wyczyścimy. Proces starzenia mosiądzu, choć nieunikniony, można opóźnić, jeśli odpowiednio dba się o biżuterię. Jak to zrobić? Mamy dla Ciebie garść wskazówek.

 

Jak pielęgnować biżuterię ORSKA? Tylko profesjonalne czyszczenie!

 

Biżuteria ORSKA nie lubi wody

Jedną z najważniejszych zasad przy użytkowaniu biżuterii ORSKA jest unikanie kontaktu z wodą. Wiele naturalnych materiałów (w tym np. skóra) nie lubi się z H2O. Woda przyśpiesza procesy ciemnienia wielu metali – pierścionek z miedzi czy kolczyki z alpaki również będą Ci wdzięczne za chronienie ich przed wilgocią. Jeśli masz na sobie biżuterię i złapie Cię deszcz, pamiętaj by jak najszybciej ściągnąć ozdoby i osuszyć je miękką ściereczką. Pamiętaj, jeśli chcesz, by mosiężna biżuteria długo cieszyła oczy jasnym kolorem złota, chroń ją przed wodą.

Biżuteria ORSKA unika kontaktu z chemikaliami

Nie tylko woda jest szkodliwa. Biżuterię ORSKA powinno się chronić przed każdego rodzaju płynem, szczególnie tym, który zawiera związki chemiczne. Unikamy więc perfum, balsamów, kremów, kolorowych kosmetyków, o chemii domowej nawet nie wspominając. Ściągnij biżuterię na czas przygotowań, w pierścionkach i bransoletkach nie sprzątaj domu. Skomplikowane związki chemiczne wchodzą w reakcję z mosiądzem, a z uwagi na stopień ich złożoności i różnorodność mieszanek ciężko przewidzieć skutki.. Pewnym jest, że biżuteria może utracić swój blask, kolor, w niektórych przypadkach może być również bardziej podatna na uszkodzenia chemiczne.

Czy wiesz, że nasz organizm również jest chemicznym laboratorium? Nasze ciało się poci, a pot wchodzi w reakcję z mosiądzem i mosiężną biżuterią. Nie oznacza to oczywiście, że trzeba zrezygnować z biżuterii latem, ale musisz mieć świadomość, że zachodzące w naszym organizmie procesy z czasem wpływają na zmianę koloru metalu. W miarę możliwości unikaj kontaktu mosiądzu z potem np. zdejmując biżuterię przed uprawianiem sportu.

 

Jak pielęgnować biżuterię ORSKA? Tylko profesjonalne czyszczenie!

 

Biżuteria ORSKA jest tworzona ręcznie

Biżuteria ORSKA jest tworzona ręcznie przez naszych jubilerów, to już wiesz😊 Rzemieślniczy sposób powstawania ma wiele zalet i uroków. Każdy egzemplarz tworzony jest dokładnie i starannie, przechodzi także drobiazgową kontrolę jakości. Dzięki temu możesz być pewna/pewny, że Twoja biżuteria jest unikalna i zawiera indywidualny rys rzemieślnika, który nad nią pracował. Ale handmade  ma też pewne ograniczenia. Niewielkie różnice i nieregularności są częścią naszej biżuterii. Ponieważ nasze pierścionki, kolczyki, bransoletki i naszyjniki nie są tworzone na linii produkcyjnej, każdy egzemplarz jest trochę inny. To samo dotyczy niejubilerskich materiałów oraz kamieni naturalnych, które wykorzystujemy - nie ma dwóch takich samych, surowych diamentów, pereł, bursztynów czy starych monet – bo każda moneta ma swoją niepowtarzalną historię zapisaną różnymi rysami na jej powierzchni. Biżuteria z kamieniami naturalnymi wykorzystuje elementy stworzone przez naturę – choć sposób oprawienia czy szlifowania będzie ten sam, jego kolorystyka za każdym razem jest odmienna, kamienie naturalne może też charakteryzować obecność wrostków czy inkluzji lub ich brak itp..

Biżuteria handmade jest delikatna. Jeśli nie będziesz o nią odpowiednio dbać może ulec uszkodzeniu mechanicznemu to znaczy, że może się zerwać, pęknąć lub jej komponent może wypaść z oprawy. Dlatego ściągaj biżuterię przed uprawianiem sportu, uważaj by nie zahaczyć nią o wystające powierzchnie, bądź ostrożna/ostrożny w trakcie zabawy z dziećmi itp. Uszkodzenie mechaniczne nie podlega reklamacji.

 

Ręcznie tworzona biżuteria ORSKA - proces tworzenia

 

Biżuteria ORSKA i czyszczenie mosiądzu

Nie rekomendujemy samodzielnego czyszczenia mosiądzu. Zapomnij o paście do zębów, soku cytrynowym czy coca – coli. Domowe metody mogą uszkodzić biżuterię ORSKA. Ale jest coś, co możesz zrobić, by Twoje kolczyki, bransoletka czy pierścionek dłużej cieszyły się dobrą formą i pełnym blaskiem. Po pierwsze, przechowuj biżuterię w pudełeczku, które jest dołączane do zakupu. Po drugie, poleruj biżuterię delikatną, miękką ściereczką, która przywróci jej błyszczący wygląd (unikaj sztywnych, szorstkich, drapiących tkanin – taki materiał może uszkodzić biżuterię). A gdy zapragniesz pełnego odświeżenia wyślij biżuterię do SPA ORSKA. W poznańskiej pracowni profesjonalnie ją odświeżymy.

 

Biżuteria ORSKA powinna być przechowywana w pudełeczku

 

Biżuteria ORSKA i profesjonalne odświeżanie

Odświeżanie biżuterii to zadanie na cały etat! Wymaga dyspozycyjności, zajmuje dużo czasu oraz wymaga umiejętności, bo niejednokrotnie biżuterię trzeba złożyć całkowicie od nowa. Pierwsze odświeżenie w ciągu dwóch lat jest bezpłatne, każde następne kosztuje 10% wartości biżuterii. To minimalny koszt odnowienia Twoich kolczyków, naszyjnika, pierścionka czy bransoletki. Im bardziej skomplikowany wzór, tym więcej czasu potrzeba, by nadać mu blasku. By skorzystać z opcji bezpłatnego odświeżania wystarczy, że przyniesiesz swoją biżuterię do dowolnego butiku stacjonarnego lub wyślesz ją do nas bezpośrednio korzystając z usług kurierskich (dane adresowe znajdziesz w zakładce kontakt). Pamiętaj, by dołączyć paragon w okładce lub samą okładkę paragonu, która pozwala udokumentować pierwsze odświeżenie biżuterii.

Biżuteria ORSKA: czy grafitowa biżuteria też zmienia kolor?

Biżuteria ORSKA w kolorze grafitowym wykonana jest z mosiądzu, następnie jest posrebrzona i oksydowana. Oznacza to, że powierzchnia metalu pokryta jest cienką warstwą jego tlenku. Prócz walorów estetycznych oksydowanie jest także dodatkowym zabezpieczeniem, dlatego grafitowa biżuteria ORSKA pracuje trochę inaczej, niż ta w kolorze złotym. Ale również zmienia się wraz z upływem czasu. Oznacza to, że w trakcie użytkowania oksydowanie stopniowo będzie się ścierać odsłaniając srebrzenie. Celowo wybraliśmy tę metodę, lubimy te przetarcia – za każdym razem inne, za każdym razem nie do powtórzenia. Ale jeśli Ty nie jesteś ich zwolenniczką/zwolennikiem, możemy ja dla Ciebie ponownie pooksydować w naszej poznańskiej pracowni. Taki zabieg jest traktowany na równi z odświeżeniem biżuterii z czystego mosiądzu.

Masz pytania? Chętnie na nie odpowiemy! Napisz: sklep@orska.pl 

 

Ręcznie tworzona biżuteria ORSKA - jak dbać o biżuterię?

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium