Już czas by zaprosić Was do naszej nowej siedziby. A zatem... Witajcie w Starym Folwarku! To miejsce, jest czymś więcej, niż przestrzenią pracy. W ponad stuletnim budynku historia spotyka się z nowoczesnością, a nowe technologie koegzystują z tradycyjnym rzemiosłem. Podejmując się renowacji Folwarku zdecydowaliśmy się zachować jak najwięcej oryginalnych elementów. To dlatego ponad dwuletnia przygoda jest opowieścią o powrocie do korzeni, szacunku dla materiału i umiejętności nadawania drugiego życia pozornie niepotrzebnym przedmiotom. Dbając o każdy szczegół i zostawiając serce w każdym gwoździu, zdecydowaliśmy się dopisać nowy rozdział na kartach Starego Folwarku.
Czy wiecie, że w tym roku obchodzimy piętnaste urodziny? Ten czas poszukiwania, eksperymentowania i tworzenia przemknął jak meteor. Wdzięczni jesteśmy za każdą inspirację, powód do radości czy wyzwanie. Dziękujemy przede wszystkim Wam, bo zaufanie, którym nas obdarzacie, niezmiennie motywuje do działania. Wspólne spotkania od początku dodają nam skrzydeł, dlatego nie mogło być inaczej - 15 urodziny świętowaliśmy z Wami! Ten wyjątkowy wieczór łączył premierę rocznicowej kolekcji z jubileuszem oraz oficjalnym otwarciem nowej pracowni ORSKA w odrestaurowanym Folwarku.
Przy okazji prac nad nową kolekcją w pracowni ORSKA pojawili się przybysze z różnych zakątków wszechświata. Meteoryty z kosmicznej przestrzeni rozbłysły w towarzystwie ziemskich skarbów - pirytów i tektytów. Nieziemskie cząstki na jubilerskim stole pojawiły się nieprzypadkowo - kolekcja Meteoros powstała z okazji 15-lecia marki ORSKA i jest odzwierciedleniem przyświecających nam wartości: fascynacji wytworami natury i pracy z wyjątkowymi, często nieoczywistymi materiałami.
Meteoryty fascynują swoim tajemniczym pochodzeniem oraz niecodziennym wyglądem, a każda bryłka jest śladem po kosmicznej podróży, trwającej miliony lat. Przyciągają uwagę naukowców, zachwycają kolekcjonerów i budzą podziw wśród miłośników oryginalnej biżuterii na całym świecie. Narodziny tych srebrzystych brył w przestrzeni kosmicznej datuje się na miliardy lat wstecz, a ich daleka podróż przez galaktykę zakończyła się na powierzchni Ziemi tysiące lat temu.
Narodziny tego unikalnego surowca datuje się na dziesiątki milionów lat wstecz, a jego największe światowe złoża znajdują się przy wybrzeżach Morza Bałtyckiego. O czym mowa? O bursztynie. Około 60 - 45 mln lat temu okolice dzisiejszego Bałtyku porastały lasy iglaste, których integralną część stanowiła sosna bursztynowa pinus succinifera. Krople spływającej z tych drzew żywicy zostały wystawione na działanie wielu czynników atmosferycznych i powoli przemieniały się w bryłki szlachetnego kamienia, który znamy dzisiaj.
Kolekcja Sello ukazała się premierowo na vogue.pl. Biżuteria została wyróżniona nie tylko z uwagi na swój design, ale też przesłanie. Jak pisze autorka publikacji, Paulina Klepacz: "Najnowsza kolekcja polskiej marki Orska, choć wykorzystuje cenne bursztyny sprzed milionów lat, jest próbą spojrzenia w przyszłość. Autorka kolekcji zastanawia się, jaki ślad ludzie żyjący w trzeciej dekadzie XXI w. pozostawiliby po sobie w złocistej żywicy." . Artykułowi towarzyszą zdjęcia wizerunkowe autorstwa teamu ORSKA, według koncepcji artystycznej Moniki Czesak, będące refleksją na temat wpływu człowieka na planetę oraz jej przyszłości.
Monety, środki medyczne, cukiernice i sztućce, a w końcu biżuteria - to tylko niektóre wcielenia srebra na przestrzeni wieków. Ten metal szlachetny, dzięki swoim unikalnym właściwościom, cieszy się nieprzemijającą sławą. Jasny kolor, plastyczność połączona z wytrzymałością oraz antybakteryjne działanie sprawiają, że srebro od tysięcy lat stanowi przedmiot pożądania, który dzisiaj możemy mieć w zasięgu dłoni lub na dłoni w postaci srebrnych pierścionków czy bransoletek.
W najnowszym projekcie ORSKA splotły się muzyczny talent i rzemieślnicza pasja. W efekcie tej współpracy na przestrzeni epok, powstała ręcznie robiona biżuteria, która nawiązuje do dziedzictwa Fryderyka Chopina. Srebrne i pozłacane wzory będą przypominać turystom, muzykom i fanom mistrza fortepianu o spotkaniu z kompozytorem w jego ojczystym kraju. Ręcznie wykonana biżuteria czeka na wielbicieli mistrza w butikach Chopin oraz na stronie nifc.pl.
- Zawsze poszukuje. I zaskakuje. Tym razem Orska, jedna z najbardziej niezwykłych projektantek biżuterii zabiera nas do Maroka. - o Annie Orskiej i nowej kolekcji biżuterii ORSKA przedpremierowo pisze na swoim blogu niezależny dziennikarz, Michał Zaczyński. O tym, czym inspirowała się artystka, co zachwyciło ją w Maroku i jak przełożyła to na jubilerski język, przeczytacie na michalzaczynski.com.
Ze słonecznego Maroka prosto do Warszawy, Poznania i Bydgoszczy! Z okazji premiery najnowszej kolekcji biżuterii ORSKA oraz przedpremiery dokumentu z cyklu "Rzemiosła Świata według Orskiej" spotkaliśmy się z Wami w trzech miastach, w których mamy butiki stacjonarne. Dziękujemy za Waszą obecność na spotkaniach z projektantką Anną Orską i marokańską kulturą zamkniętą w ręcznie wykonanej biżuterii. Wieczory z Wami są dla nas zawsze wielkim świętem i ogromną przyjemnością, której nie możemy sobie odmówić. Dziękujemy za wspólną podróż i czas pełen dobrych emocji.
Podróżując po warsztatach świata projektantka Anna Orska odwiedziła już Meksyk, Bali, Wietnam, Peru i Nepal. W tym roku zawędrowała do Afryki, do ciepłego, kolorowego Maroka, które zachwyciło ją różnorodnością do tego stopnia, że w Marrakeszu nie mogła się zdecydować, który warsztat wybrać, by zatrzymać się w nim na dłużej! Każde rzemiosło fascynowało, dlatego chcemy pokazać Ci je wszystkie! Zabieramy Cię w podróż po kilkunastu technikach, typowych dla marokańskiej kultury. Po mozaice zellij, sztukaterii gebs i warsztatach drewna, czas na przygodę wśród metalu i pięknych, marokańskich lamp.
W dniu ślubu najważniejsze są emocje. Ale czasem chcemy zadbać o ich piękną oprawę. I kiedy sukienka jest już wybrana, przychodzi czas na biżuterię. Niektóre panny młode wolą drobną, klasyczną biżuterię ze szlachetnymi kamieniami, a inne szukają czegoś oryginalnego, co pozwoli im się wyróżnić. Jeśli jesteś w tej drugiej grupie, mamy dla Ciebie kilka propozycji. Bo chociaż brak u nas kolekcji stricte ślubnych, to nasze wzory są eleganckie i ponadczasowe, dzięki czemu świetnie odnajdą się w wielu sytuacjach. Na ślubie także! A kiedy już wytańczysz się do białego rana, będziesz mogła założyć je jeszcze wielokrotnie na inne okazje (i bez okazji też).
Dzień Matki zbliża się wielkimi krokami. By wyrazić wdzięczność i miłość doskonały jest każdy moment, a uczucia nie potrzebują szczególnych okazji by wybrzmieć najpiękniej. Ale są i tacy, którzy w ten majowy dzień lubią podarować Mamie coś, co uzupełni ciepłe słowa i wywoła dodatkowy uśmiech na jej twarzy. Właśnie dla tej grupy mamy garść rekomendacji. Przygotowaliśmy kilka podpowiedzi zestawów stworzonych z ręcznie wykonanej biżuterii ORSKA oraz produktów od polskich marek. Każda propozycja skomponowana została przez członków ORSKA Team z przedmiotów, które znają, lubią i polecają.
Szkło jest wszechstronnym materiałem eksplorowanym od tysiącleci przez rzemieślników i artystów. Większość osób myśli o nim jako o materiale stworzonym przez człowieka, ale w naturze występuje on od niemal zawsze i w wielu formach. Naturalnie powstaje gdy piasek lub skała zasobne w krzemionkę, są podgrzewane do wysokiej temperatury i gwałtownie chłodzone. Przykładem naturalnego szkła jest obsydian, czyli szkło wulkaniczne, z którego wykonywano narzędzia, broń, a także ozdoby.
Spotkania z Wami są dla nas zawsze wielkim świętem i ogromną przyjemnością, której nie możemy sobie odmówić. Dziękujemy za pełne dobrych emocji premiery najnowszej kolekcji biżuterii Julia oraz filmu dokumentalnego z cyklu "Rzemiosła Świata według Orskiej" w Warszawie, Poznaniu i Bydgoszczy. W gościnnych murach Elektrowni Powiśle, Starego Browaru oraz Hotelu Bohema w Bydgoszczy łącznie kilkaset osób miało okazję wyruszyć z Anną Orską w filmową podróż do Piechowic, by poznać hutników i zdobniczki pracujących w Hucie Julia.
Ręcznie wykonana w dwóch manufakturach kolekcja Julia została premierowo pokazana na elle.pl! Pozłacane formy, które otulają szlifowane szkło kryształowe z Huty Julia zostały pokazane na Marii Buczyńskiej. Modelka pozowała przed obiektywem ORSKA w koncepcji kreatywnej stworzonej przez członków zespołu. Motywem przewodnim kampanii jest gra świateł. Biżuteria prezentowana jest w otoczeniu różnobarwnych efektów świetlnych, które uzyskaliśmy puszczając wiązki światła przez kolorowe kryształy z piechowickiej huty, ale także eksperymentując z elementami scenografii.
Miała je Twoja babcia i wszyscy widzieliśmy je przynajmniej raz w życiu, może nawet o tym nie wiedząc. Szkło kryształowe, nazywane również szkłem dla koneserów, nieodłącznie kojarzy nam się z PRL-em. Wielu wciąż pamięta drogocenne zastawy wyciągane tylko na specjalne okazje, czy eleganckie wazony zdobiące kultowe meblościanki. Wyroby ze szkła kryształowego były pożądane, a ich posiadanie napawało dumą aż do końca lat 90. Jednak, jak to często bywa, po krótkim czasie fascynacji identycznymi, wszechobecnymi przedmiotami, powróciły do łask i ponownie zaczęły cieszyć się uznaniem. Coraz więcej osób docenia przedmioty z duszą, wykonane w niewielkich ilościach, skrywające ślady pracy ludzkich rąk.
Gdy studenci biorą na warsztat tradycyjne rzemiosło, musi powstać coś ciekawego! A jeśli w proces zaangażowany jest także robot, to z pewnością efekty okażą się zaskakujące. Chcąc przekonać się, co może powstać z połączenia twórczej, młodzieńczej energii z pasją i doświadczeniem oraz robotyczną precyzją, projektantka Anna Orska zaangażowała się w edukacyjny proces na Uniwersytecie SWPS. Razem ze studentami ze School of Form i mistrzami z Huty Julia szukała możliwości poszerzenia kategorii biżuterii i nowego zastosowania dla szkła kryształowego.
Od głębokiego fioletu po subtelne wrzosowe odcienie – ametysty występują w licznych wariantach, dzięki czemu przypadły do gustu tak wielu osobom na całym świecie. W ORSKA również doceniamy naturalne piękno fioletowych kamieni, zdobiąc nimi między innymi kolorową kolekcję Gelato oraz roślinną kolekcję Bery.
Fluoryt jest jednym z najbardziej kolorowych kamieni występujących w naturze – jego odcienie sięgają od delikatnego fioletu do intensywnie miętowego koloru. Często dwa kolory przeplatają się, tworząc niepowtarzalne połączenia co czyni ten kamień półszlachetny wyjątkowym.