ORSKA
Zapraszamy do kontaktu: sklep@orska.pl I 501 152 719
Diament morskiego dna 0
Diament morskiego dna

Koralowce, choć wyglądem przypominają rośliny, w istocie przynależą do królestwa zwierząt. Te skałotwórcze parzydełkowce żyją w koloniach, najczęściej na niewielkich głębokościach, w wodach strefy ciepłej i gorącej. Kiedy umierają, ich szkielety kolonizowane są przez inne polipy, które rosnąc obok siebie łączą się i tworzą barwne rafy koralowe. Wyrzucone na brzeg lub zebrane z morskiego dna, wykorzystywane są w jubilerstwie. Mogą mieć różne kolory – od czerwonego przez biały, niebieski, złoty a nawet czarny! Koralowce – obok pereł – są jednym z najpopularniejszych organicznych materiałów z którego wytwarza się biżuterię.

artystyczna biżuteria ORSKA biżuteria damska
Biżuteria z kolekcji Maris

I taki stan rzeczy trwa od wieków, bowiem biżuterię z koralowym amuletem nosili już starożytni. W bliższych nam czasach materiał ten pojawia się w wielu kulturach i dziełach sztuki - czerwone korale są przecież nieodłączną częścią także polskiego folkloru! Uznawany za talizman, przypisywano mu wiele leczniczych właściwości. Wierzono na przykład, że blaknący kolor korala sygnalizuje chorobę właściciela, a fragment czerwonego koralowca zawieszony nad łóżeczkiem noworodka odgania złe mocne i chroni przed „złym okiem”. Przypisywano mu także szerokie znaczenie symboliczne – „kwiat morza” świadczył o wysokim statusie i sile, a biżuteria z koralem była powszechną miarą bogactwa damskich strojów. Z tego też powodu masowe i niekontrolowane poławianie korala w celach handlowych było jednym z głównych zagrożeń dla jego egzystencji. Ale nie jedynym. Korale są istotami bardzo wrażliwymi, podatnymi na wszelkie zmiany temperatury i kwasowości wody, dlatego działalność człowieka i jego wpływ na zmiany zachodzące w środowisku ma bezpośrednie przełożenie na kondycje tych organizmów.

artystyczna biżuteria ORSKA biżuteria damska
Biżuteria z kolekcji Maris

Choć koralowce nie wywołują takich emocji jak kość słoniowa, powstaje pytanie czy ich wykorzystywanie w jubilerstwie nie odbija się negatywnie na środowisku. Podobnie jak w przypadku wszystkich innych klejnotów najważniejsze jest kupowanie go ze sprawdzonego, czyli certyfikowanego, źródła. Świadomość, że koralowce były niszczone i przeławiane, zaowocowała udoskonaleniem metod połowu i restrykcyjnymi regulacjami jasno określającymi kto, kiedy i w jakich ilościach może wydobywać ten cenny materiał. Certyfikowani sprzedawcy gwarantują, że dostępny u nich koral to martwy szkielet połamany przez pływy morskie, zbierany ręcznie z morskiego dna lub brzegu plaży, a więc w sposób nie uszkadzający morskich głębin – trochę niczym muszle.

Jest jeszcze jeden sposób na to, by w odpowiedzialny sposób cieszyć się koralem na co dzień. To recycling, czyli ponowne wykorzystanie dostępnego już na rynku surowca, bez angażowania nowych zasobów.

artystyczna biżuteria ORSKA biżuteria damska
Biżuteria z kolekcji Maris

Tą ścieżką właśnie postanowiła podążyć projektantka Anna Orska. Tworząc nową linię kolekcji Maris wykorzystała gałęzie koralowca na które natrafiała przez ponad 20 lat pracy w branży jubilerskiej. Mosiężne elementy zaprojektowane i ręcznie wykonane w pracowni ORSKA osadzają koral we współczesności. Orska łączy tradycyjny, elegancki surowiec z odważnym designem, dzięki czemu powstała biżuteria nie jest tylko westchnieniem epoki. Limitowana linia wykonana została zaledwie w kilku egzemplarzach – dokładnie tylu, na ile wystarczyło pieczołowicie gromadzonego przez lata korala. Z szacunku do wielkiego błękitu projektantka nie zdecydowała się zakupić nowych korali i rozbudować kolekcji.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium