ORSKA
Zapraszamy do kontaktu: sklep@orska.pl I 501 152 719
Jak powstał syntetyczny kamień New Stone? 0
Jak powstał syntetyczny kamień New Stone?

Sercem najnowszej kolekcji ORSKA jest lekka, czarna bryła o tęczowym połysku. To syntetyczny kamień, który został wytworzony w 100% z przetworzonego plastiku z dodatkiem opiłków mosiądzu z naszej pracowni. Zupełnie nowy materiał jest owocem wielogodzinnej rzemieślniczej pracy. Jak wyglądał ten proces i kto był w niego zaangażowany? Przedstawiamy ludzi, którzy razem z nami pochylili się nad problematyczną kwestią odpadów z tworzyw sztucznych i pomogli nam stworzyć artystyczną reinterpretację plastiku.

Ręcznie robiona biżuteria z kolekcji New Stone marki ORSKA

 

Ręcznie robiona biżuteria z kolekcji New Stone marki ORSKA

W północno-zachodniej Polsce, w miejscowości Choszczno swoją siedzibę ma firma 3Re, pionier elektrorecyklingu w kraju nad Wisłą. Filozofia firmy zakłada wykorzystanie posiadanej wiedzy i technologii w sposób umożliwiający zapewnienie „nowego, drugiego życia” urządzeniom elektronicznym i ich komponentom, a dopiero, gdy ich naprawa i ponowne użycie nie są możliwe, przeprowadzenie kompleksowego recyklingu i odzyskanie metali szlachetnych. Pełni zaangażowania specjaliści z 3Re zmielili na drobne wiórki plastikowe odpady po sprzęcie elektronicznym: fragmenty obudów monitorów, myszek, klawiatur i komputerów, które jeszcze niedawno służyły właścicielom.

Tak przygotowany materiał trafił w ręce Weroniki Banaś, niezależnej ekspertki innowacji materiałowych. Projektantka przez wiele miesięcy opracowywała unikatową metodę wykorzystującą alternatywne techniki i sposoby spajania, by uzyskać kształt jak najbardziej przypominający naturalne kawałki skał. W czasochłonnym procesie ponownie połączyła ze sobą plastikowe wiórki, które utworzyły nowy, pełnowartościowy materiał o właściwościach charakterystycznych dla tworzyw sztucznych. Lekki i odporny na zniszczenia, nie obciąża dodatkowo biżuterii. Ekspertka ręcznie uformowała go w bryły o nieregularnym kształcie, dzięki czemu, podobnie jak w naturze, nie ma dwóch identycznych sztuk.

Ręcznie robiona biżuteria z kolekcji New Stone marki ORSKA

 

Ręcznie robiona biżuteria z kolekcji New Stone marki ORSKA
      Fot. Weronika Banaś

Równocześnie w podpoznańskim Swarzędzu pasjonaci z zespołu Boomplastic tworzyli kamienie z pomocą zaprojektowanej przez nich innowacyjnej maszyny, która mieli posegregowany i oczyszczony plastik, a następnie wtryskuje go w przygotowane formy. Proces ten bliski jest rzemieślniczej pracy. Materiał każdorazowo projektowany jest na nowo, dzięki czemu każda sztuka syntetycznego klejnotu posiada swój indywidualny charakter. Elegancki wygląd to zasługa mosiężnych opiłków, które dodano do plastiku. Dzięki temu połączeniu każdy kamień mieni się złotymi refleksami.

„Część plastikowych przedmiotów wykorzystujemy tylko jeden raz. Biżuteria tymczasem jest z właścicielem przez wiele lat, często cieszy niejedno pokolenie. Syntetyczny kamień to zwieńczenie drogi nikomu już niepotrzebnego plastiku. Ostatni przystanek na jego krótkiej trasie, dzięki któremu zyskuje długie i dobre życie” mówi Adam Krzemiński, członek zespołu Boomplastic.

Ręcznie robiona biżuteria z kolekcji New Stone marki ORSKA

 

Gotowy kamień trafił do pracowni ORSKA, gdzie został zamknięty w mosiężne formy według projektu Anny Orskiej. Uformowane metodą lanego metalu utworzyły nieregularne kształty o chropowatej, surowej strukturze.

Artystyczna, jubilerska interpretacja tworzyw sztucznych zwraca uwagę na problem plastikowych odpadów, które zalewają naszą planetę. „Powstanie kolekcji New Stone zainspirował niepokój o to, co pozostawimy po sobie na świecie. Idea narodziła się w oparciu o przekonanie, że wydobycie, czy nawet wytwarzanie, docelowo można zastąpić przetwórstwem. Tak powstało coś nowego. Kolekcja nie rozwiąże globalnego problemu utylizacji i zagospodarowania odpadów z tworzyw sztucznych. Mam jednak nadzieję, że zainspiruje innych do poszukiwania kolejnych ciekawych pomysłów na wykorzystanie surowca, który wciąż jest dla nas wyzwaniem.” – podsumowuje Anna Orska.

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium