ORSKA
Zapraszamy do kontaktu: sklep@orska.pl I 501 152 719
Wzory tatuaży - symbolika biżuterii z kolekcji Tattoo 0
Wzory tatuaży na biżuterii damskiej czyli bransoletka i naszyjnik z kolekcji Tattoo od ORSKA biżuteria

Sztuka zdobienia ciała liczy tyle samo lat, co świadomość kultury. Przybiera różne formy, które często są także manifestem zwyczajów i tradycji. Podzielić je można m.in. ze względu na stopień ingerencji w ciało – od tych czasowych (np. tatuaż henną, piercing), które w każdej chwili można cofnąć do stanu pierwotnego, aż do nieodwracalnych (jak deformacja kości, krępowanie stóp czy skaryfikacja). Są nośnikiem wartości, środkiem przekazu, formą wyrażenia siebie lub kulturową ekspresją. Część z nich na dobre zadomowiła się w zwyczajach zachodu; stale rosnącą rzeszą fanów cieszy się w szczególności tatuaż.

Dla jednych jest rzemiosłem, dla innych dziełem artysty. W sztuce tatuażu płótnem jest człowiek i jego skóra. Kiedyś undergroundowy, niegrzeczny i pełen znaczeń, dziś często jest po prostu modną ozdobą. Choć z jednej strony jego symbolika mocno się spłyca, na drugim biegunie rodzą się coraz bardziej wymowne formy jak np. tatuaż na twarzy. W dobie Instagrama i kultury mocno skupionej na wyjątkowości jednostki, jest sposobem na wyróżnienie się z tłumu. Ubiera ciało w znak na całe życie.

Najmodniejszy tatuaż jest biżuterią czyli biżuteria damska z kolekcji Tattoo od ORSKA biżuteria

Jak dobrać tatuaż do stylu czy okazji?

W tradycję zdobienia skóry wpisuje się biżuteria Anny Orskiej z kolekcji TattooProjektantka łączy to, co najpiękniejsze w biżuterii z tym, co najbardziej charakterne w tatuażu. W efekcie tworzy propozycję dla wszystkich, którzy nie boją się mocnych, odważnych akcentów, ale nie są na tyle przekonani, by z jednym wzorem wiązać się na zawsze. Tatuowana biżuteria pozwala zdobić dłonie, nadgarstki i dekolty w mocno wyróżniający sposób, przy jednoczesnym zachowaniu prawa do zmiany zdania lub stylu.

Kolekcja Tatoo ozdobiona jest obrazami inspirowanymi kulturą, historią i mitologią japońską. Każdy egzemplarz biżuterii wymagał indywidualnego podejścia. Każdy pochłonął kilkanaście godzin pracy. Każdy ma symboliczne znaczenie. Styl japoński ma różne interpretacje, które odzwierciedlają styl artysty, jednak jego główne, charakterystyczne elementy pozostają wspólne. Bowiem w tradycyjnym tatuażu japońskim - Wabori, niemożliwe jest oddzielenie znaczenia od wykorzystywanych motywów. Pojawiająca się symbolika jest ważną jego częścią – tatuaż niesie przesłanie i opowiada historię.

piękne, ręcznie robione bransoletki i kolczyki z kolekcji Tattoo od ORSKA biżuteria

Wzory tatuaży – symbolika

Wśród biżuterii z kolekcji Tattoo odnajdziesz naszyjniki, pierścionki, bransoletki i kolczyki z kwiatem piwonii. „Królowa kwiatów” symbolizuje siłę cesarza, zdrowie i powodzenie. Czerwona piwonia kojarzona jest z krwią oraz wschodzącym słońcem japońskiej flagi, dlatego zwykle prezentuje się ją z samurajami i szlachetnymi wojownikami.

Obok piwonii często pojawia się także inny kwiat – kwiat wiśni. Symboliczna zapowiedź wiosny zajmuje szczególne miejsce w kulturze japońskiej. Kwiat, który kwitnie tylko krótką chwilę i szybko gaśnie, uważany jest za symbol chwilowego piękna. Piękna, któremu towarzyszy niezwykła wrażliwość i melancholia związana z ulotnością czasu i przemijalnością życia. Samurajowie często przyjmowali kwiat wiśni za swoje godło, gdyż jego stan kojarzył się z wyrafinowanym wykształceniem, jakie otrzymali. Mawiali, że „najlepszym zakwitem jest zakwit wiśni, a najlepszym mężczyzną jest wojownik. Motyw ten zdobi m.in. piny i kolczyki.

Tatuowana biżuteria z kwiatem wiśni i piwonią z kolekcji Tattoo od ORSKA biżuteria

kolekcji Tattoo znalazła się także biżuteria z motywem feniksa (zdobi on m.in. naszyjniki i bransoletki). Boski ptak jest jednym z czterech niebiańskich strażników i pojawia się tylko w określonych, ważnych momentach, takich jak np. początek nowej ery, narodziny przyszłego władcy, czy w okresach długiego dobrobytu. Jedną z najciekawszych jego cech jest to, że ukrywa się gdy czasy stają się trudne, co czyni go symbolem pokoju, gdy jest obecny i chaosu, kiedy go nie ma.

Ostatnim z ważnych symboli, które goszczą w butikach ORSKA jest smok. To jedna z wiodących postaci w mitologii japońskiej. Reprezentując niezwykle silną, onieśmielającą naturę niesie ze sobą dobro i pomyślność. Jest powiązany z podstawowymi żywiołami takimi jak wiatr, woda i ogień. Biorąc pod uwagę jego niebiańskie pochodzenie był uważany za jeden ze znaków astrologicznych. Uznany za wroga Słońca i Księżyca, powodował zaćmienia w trakcie próby pożarcia jednego z nich. Wiosną wznosił się w niebiosa, a jesienią schodził w głąb morza. Podczas tych podróży mógł radykalnie zmieniać swoją wielkość, przechodząc od najmniejszego stworzenia do takiego, które swoim rozmiarem był w stanie pokryć całe niebo. Smok zdobi bransoletki, naszyjniki i kolczyki z kolekcji Tatto.

Ręcznie wykonana bransoletka na dłoń z kolekcji Tattoo od ORSKA biżuteria

Tatuaże męskie i tatuaże damskie – biżuteria uniwersalna

Wzory wytatuowane na biżuterii z kolekcji Tattoo są autorską interpretacją motywów zaczerpniętych z tatuażu japońskiego. Uzupełniają je wzory z tatuażu klasycznego: motyw serca oraz oka opatrzności. Autorem tatuaży jest Sławomir Frączek, artysta – tatuator, który od ponad trzydziestu lat ozdabia ciała, najchętniej motywami mitologicznymi inspirowanymi podróżami.

Biżuteria z tatuażem klasycznym z kolekcji Tattoo od ORSKA biżuteria

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium