ORSKA
Zapraszamy do kontaktu: sklep@orska.pl I 501 152 719
"Pozłacana

Synergia żywiołów w biżuterii

Powstanie kolekcji Holos zainspirowała symbioza czterech żywiołów: ziemi, powietrza, wody i ognia. W srebrnej i pozłoconej biżuterii zaakcentowaliśmy ich najbardziej twórcze i harmonijne oblicze. Głównym motywem projektów jest linia, która poddawana różnym nastrojom, multiplikowana i łączona w większe powierzchnie tworzy własny język znaczeń. Każdy z żywiołów został odzwierciedlony w autorskim, linearnym symbolu oraz podkreślony kryształem w adekwatnej kolorystyce. W czystej formie znaki można odnaleźć w pinach, natomiast w naszyjnikach, kolczykach, bransoletkach i pierścionka łączą się i przenikają, współistniejąc zupełnie jak w naturze. Syntetaza żywiołów w biżuterii jest odniesieniem, do ich holistycznej natury. Kolekcja Holos jest metaforą synergii między żywiołami, która pojawia się, gdy dzięki współpracy granice między bytami zacierają się.

Poznaj kolekcję

Holos

Srebrny sygnet z kolekcji Holos Srebrny sygnet z kolekcji Holos
Producent: ORSKA
Cena: 520,00 zł
zobacz więcej

Nasze obecne myślenie o żywiołach wywodzi się jeszcze ze starożytnej Grecji, gdzie było tematem rozważań filozofów i ówczesnych uczonych. Te przednaukowe teorie znalazły swoją kontynuację w średniowieczu, by już w zupełnie innej formie przetrwać do dziś i zainspirować wiele dzieł. Wśród nich zalazła się kolekcja Holos, czyli biżuteria wykonana ze srebra oraz złoconego mosiądzu. Głównym motywem estetycznym naszyjników, bransoletek, kolczyków i pierścionków jest linia, która poddawana różnym nastrojom, multiplikowana i łączona w większe powierzchnie tworzy własny język znaczeń. Każdy z żywiołów został odzwierciedlony w autorskim, linearnym symbolu oraz podkreślony kryształem w adekwatnej kolorystyce.

Ile i jakie są żywioły?

Koncepcja elementarnych sił, tworzących rzeczywistość jest obecna od starożytności w wielu częściach Świata. Ich liczba, nazewnictwo i rola różniły się w zależności od miejsca i czasu. W starożytnym ujęciu, w zależności od badacza wyróżniano 4 lub 5 żywiołów. W europejskiej kulturze wyróżnia się cztery podstawowe: ziemię, wodę, ogień i powietrze i to właśnie one tworzą biżuterię z kolekcji Holos. W greckich teoriach pojawiał się czasem piąty element jak np. duch lub eter. Dla nas rolę piątego żywiołu odgrywa inspiracja, która pozwala nam czerpać z pozostałych i tworzyć z nich coś nowego. W kulturach azjatyckich częściowo ten podział był podobny, jednak pojawiały się też inne żywioły, takie jak drewno, metal, pustka czy dźwięk.

Koncepcja żywiołów dzięki swojej długiej historii w naturalny sposób przedarła się do mitologii, sztuki, kultury, a niegdyś też ówczesnej nauki. Do dziś jest jednak obecna w astrologii, gdzie każdy znak zodiaku jest powiązany z jednym z nich. Mają one nadawać pewne cechy charakteru, temperament czy umiejętności. Zodiakalna interpretacja żywiołów określa szczególne predyspozycje każdego żywiołu. To czy jego moc naszego żywiołu będzie twórcza czy niszczycielska, zależy od tego jak pokierowana będzie energia i jakie inne żywioły napotka na swojej drodze. Astrologia udziela jasnych wskazówek którym żywiołem jesteś, na podstawie daty urodzenia, podkreślając jednak, że można łączyć w sobie wszystkie żywioły w różnych proporcjach. Niezależenie od tego czy astrologia jest nam bliska, często czujemy do którego żywiołu nam najbliżej, przynamniej w danym momencie.

Symbolika żywiołów – ogień

Symbolikę ognia rozumiemy instynktownie. Jest to ogromna, intensywna  energia, pełna emocji i pasji. Ogień jest impulsywny i angażujący. Wnosi w życie namiętność – do działania, doświadczania i miłości. W astrologii żywioł ognia jest powiązany ze znakami Barana, Strzelca i Lwa. Uważa się, że osoby te przepełnia entuzjazm, temperament i charyzma. W biżuterii z kolekcji Holos odzwierciedliliśmy ogień w symbolu przypominający kształtem płomień świecy. Niesie on ciepło i energię podkreśloną czerwonym kryształem. Sam symbol ognia odnajdziecie w pozłacanym pinie, a wraz z innymi żywiołami przeplata się w asymetrycznych kolczykach, sygnecie i naszyjniku. Każdy jednak może odnaleźć ogień gdzie indziej, zachęcamy do samodzielnych poszukiwań.

Symbolika żywiołów – woda

Woda symbolizuje głębię – tę wewnętrzną, emocjonalną i intuicyjną. Ten żywioł nie płynie pod prąd, podąża w zgodzie ze swoją naturą. To woda przynosi nam ukojenie, gasi pragnienie – empatii, wrażliwości i uczuć. Uważa się, że osoby spod znaku Raka, Skorpiona i Ryb, które są związane z żywiołem wody, również zawsze podążają za swoją intuicją i funkcjonują w zgodzie ze sobą. W naszej biżuterii znak wody przybrał formę miękkiej fali pływów morskich, która została uzupełniona kryształami w kolorze szafirowego granatu. Tak miękko łączy się z żywiołem powietrza jakby tworzyły jeden organizm. Uważny obserwator dostrzeże jednak czytelny symbol wody w pozłacanym pinie z kroplą i granatowym kryształem. Razem z innymi żywiołami można go odnaleźć w formie łagodnych przypływów, spokojnych jezior, nagłych burz i rwących rzek w kolczykach, naszyjnikach, bransoletkach i pierścionkach ze srebra i złoconego mosiądzu.

Symbolika żywiołów – ziemia

Niewiele jest w życiu tak pewnych rzeczy jak ziemia pod naszymi stopami. Żywioł ten można pojmować dosłownie – jest solidny, wytrzymały, bardzo rzeczywisty i materialny. W astrologii z tym elementem wiąże się znak Panny, Koziorożca i Byka. Uważa się, że są one wytrwałe, wiarygodne, pragmatyczne i - nieprzypadkowo - przyziemne. To one w trudnych momentach przynoszą stabilność i dają schronienie. W kolekcji Holos ziemię można odnaleźć w formie minimalistycznego symbolu nawiązującego do widoku pól z lotu ptaka. Tworzą go powierzchnie skonstruowane z linii prostych, czasem połączone w większe płaszczyzny o prostopadłym zdobieniu, którym towarzyszy kryształ w kolorze hematytowej szarości. Znak można odnaleźć w pozłacanej przypince z kryształem, oraz w krótkich, srebrnych naszyjnikach, bransoletkach, sygnecie, a także w biżuterii pozłacanej.

Symbolika żywiołów – powietrze

Wszechobecny żywioł powietrza jest szybki i dynamiczny. Powietrze się nie wstydzi, śmiało wkracza wszędzie i miedzy wszystkich. Jest energiczne i nomen omen, bardzo lotne. Uważa się, że wielką atrakcyjność temu żywiołowi zawdzięczają znaki Bliźniąt, Wagi i Wodnika. Te społeczne osoby o szerokich horyzontach są jak świeży powiew – ich obecność to zawsze przyjemność. Biżuteria z kolekcji Holos przedstawia ten żywioł jako kształt nieustannie pędzącego, łuku. Dynamiczny znak, w którym linie nagle zmieniają kierunek, uzupełnia kryształ o szarobłękitnej barwie. Symbol pojawia się w srebrnym pinie, w naszyjnikach ze srebra, łańcuszkowych bransoletkach oraz pozłacanych kolczykach i naszyjnikach.

Biżuteria – holizm żywiołów

Synteza żywiołów w biżuterii jest odniesieniem do ich holistycznego charakteru, który zainspirował powstanie kolekcji. Autorskie, linearne symbole elementów według ORSKA łączą się i przenikają w  naszyjnikach, kolczykach, bransoletkach i pierścionkach, a interpretacja każdego egzemplarza biżuterii należy do obserwatora. Kolekcja Holos, przedstawiając symboliczną alchemię żywiołów, zachęca byśmy na szarpiące nas w życiu zawirowania i prądy spojrzeli jak na konstruktywną energię. Tylko balans pomiędzy siłami natury pozwala uzyskać piękno, harmonię i imponujące dzieła przyrody pełne niuansów. Nowa kolekcja ORSKA jest metaforą synergii między żywiołami, która pojawia się, gdy dzięki współpracy granice między bytami zacierają się i powstaje nowa jakość

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium