ORSKA
Zapraszamy do kontaktu: sklep@orska.pl I 501 152 719
Biżuteria (nie tylko) na święta – kolczyki i naszyjnik z jemiołą 0
Biżuteria (nie tylko) na święta – kolczyki i naszyjnik z jemiołą

Zastanawiałaś się kiedyś bez jakiego symbolu nie wyobrażasz sobie Bożego Narodzenia? Są tacy, którzy nie czują świątecznej atmosfery bez bogato udekorowanego drzewka, zapachu pierników czy mandarynek albo bez szeleszczącego papieru prezentowego. My w ORSKA nie wyobrażamy sobie grudnia bez jemioły!

Wiecznie zielona roślina jest stałym elementem bożonarodzeniowych dekoracji w wielu domach. Ale nie musi zdobić tylko pomieszczeń! Może być także głównym bohaterem Twojej garderoby. W biżuteryjnej wersji upiększy płatki uszu i dekolt, przy okazji pozwalając Ci zachować odrobinę świątecznej magii zawsze przy sobie.

 

artystyczna biżuteria z kolekcji Bery - jemioła projektu Anny Orskiej

Artystyczna biżuteria. Jak jemioła trafiła do kolekcji Bery?

Projektantka Anna Orska lubi czerpać inspiracje wprost z natury. To dlatego bohaterami jej kolekcji były już m.in. niezapominajki, maki i drobne insekty. Pewnego razu uwagę artystki przykuła roślina, która choć jest półpasożytem, budzi całą paletę pozytywnych skojarzeń. W świadomości wielu osób jest symbolem miłości i przyjaźni, zachęca do wyrażania uczuć i obdarzania pocałunkami najbliższych. Ten ładunek ciepłych emocji Ania postanowiła zamknąć w biżuteryjnych formach, by przez cały rok przypominały Ci o tym, jak ważni w naszym życiu są ludzie.

Gałązki jemioły trafiły do pracowni ORSKA wprost z drzewa! Wysoko na koronę wspięła się sama projektantka, która zdobywszy najpiękniejsze okazy, miała problem by wrócić na ziemię😉 Na szczęście obyło się bez interwencji straży pożarnej😊 Następnie zespół jubilerów odlał cenną zdobycz w mosiądzu i zgodnie z projektami Ani zamienił w długi naszyjnik i wiszące kolczyki. Spośród drobnych, metalowych listków niczym białe owoce jemioły nieśmiało wychylają się słodkowodne perły. Ta ręcznie wykonana biżuteria jest nieodłącznym elementem grudniowej atmosfery, która wypełnia każdy kąt naszej pracowni w ostatnim miesiącu roku.

artystyczna biżuteria z jemiołą z kolekcji Bery ORSKA biżuteria

Biżuteria – amulet, czyli symboliczne właściwości jemioły

Jemioła ma zdolność fotosyntezy, jednak podbiera drzewom, najczęściej sośnie i jodle, sole mineralne i wodę. Nie niszczy żywiciela, lecz fakt, że bytuje na innych roślinach nie dodaje jej sympatii. Są jednak inne powody by ją pokochać!  

Od wieków obecna w świadomości zielarzy i znachorów, ma swoje zastosowanie w medycynie. Choć jej przypadkowe spożycie grozi zatruciem, w warunkach ściśle kontrolowanych jest bardzo pożyteczna! Jej składniki aktywne stosowane są pomocniczo przy menopauzie oraz w chorobach układu sercowo – naczyniowego. Przypisuje się jej również szerokie znaczenie symboliczne. Według niektórych wierzeń posiada magiczne mocne chroniące przed urokami i demonami, według innych wzmacnia płodność, przynosi szczęście, miłość i zgodę. W niektórych miejscach na świecie (szczególnie na północy Europy) jemioła jest prawnie chroniona. To właśnie z krajów nordyckich przywędrował do Polski zwyczaj zawieszania jej gałązek pod sufitem lub nad drzwiami w okresie przesilenia starego i nowego roku – wierzono, że dopełnienie tego obowiązku zapewnia powodzenie i dobrobyt przez kolejne dwanaście miesięcy. Tradycja bezkarnego całowania pod bukietem jemioły dotarła do nas z barokowej Anglii. Siedemnastowieczni mieszkańcy wysp po każdym pocałunku zrywali białe nibyjagody, a obietnicą płodności nagradzany był ten, który sięgnął po ostatnią.

Współcześnie rzadko kiedy zastanawiamy się nad magicznymi właściwościami jemioły, chętnie natomiast zapraszamy ją do domu w okresie Bożego Narodzenia A gdyby tak zatrzymać urok, ciepło i świąteczną atmosferę przez cały rok? Naszyjnik i kolczyki w kształcie gałązek jemioły mogą być amuletem – jeśli wierzysz w ezoteryczne właściwości. Mogą przypominać o tym, by dbać o międzyludzkie relacje, podtrzymywać kontakty i pielęgnować rodzinne więzi przez 365 dni w roku. A mogą po prostu zdobić Twoją twarz i dekolt nie tylko od święta. Jedno jest pewne – oryginalny duet pięknie się nosi😊

artystyczna biżuteria z jemiołą z kolekcji Bery ORSKA biżuteria

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium