ORSKA
Zapraszamy do kontaktu: sklep@orska.pl I 501 152 719
Pszczele inspiracje w pracowni ORSKA 0
Pszczele inspiracje w pracowni ORSKA

Owady zapylające od zawsze były fundamentalną częścią ekosystemu. Po milionach lat ewolucji istnienie roślin owadopylnych i owadów zapylających jest nierozerwalnie związane ze sobą - jedno nie może istnieć bez drugiego. O ich wyjątkowości świadczą liczby! Mniej więcej dwie trzecie roślin, które pojawiają się w naszej diecie może cieszyć nasze podniebienie tylko dzięki pracy pszczół miodnych i tych dziko żyjących. Jeśli zabraknie naszych małych przyjaciół w niedługim czasie znikną rośliny, a w konsekwencji również zwierzęta i ludzie. Co zakłóca tę harmonijną symbiozę i może być przyczyną katastrofy?

Dynamiczny rozwój cywilizacji i dostrzegalna, zwiększona ingerencja człowieka w środowisko naturalne deformuje spójnie funkcjonujący ekosystem. Kluczowym zagrożeniem dla pszczół są toksyczne pestycydy nadmiernie stosowane w rolnictwie. Na szczęście, używanie niektórych z nich zostało zabronione w 2018 roku przez Unię Europejską, która wypracowała strategię ochrony owadów zapylających. Monitorowanie stanu zdrowia pszczół, kompleksowa ocena ryzyka stosowania substancji chemicznych i zmniejszenie skali ich wykorzystywania w produkcji, a także rozpowszechnianie metod upraw bezpiecznych dla środowiska – to wszystko ma pomóc uratować pszczele rodziny i przywrócić zaburzoną harmonię. Cieszy fakt, że istotna rola pszczół jest coraz bardziej uwydatniana. Życiodajne owady stały się symbolem zupełnie nowego postrzegania ekologii i zainspirowały Annę Orską do uwiecznienia ich w mosiężnych formach.

sztywna bransoletka biżuteria ORSKA
Bransoletka z kolekcji Apis


Polska projektantka urzeczona pszczelą pracowitością stworzyła kolekcję, która zwraca uwagę na owady zapylające. Artystyczna biżuteria, składająca się z geometrycznych ażurów, do złudzenia przypomina heksagonalne kompozycje bezpośrednio stworzone przez pasiastych konstruktorów. Sylwetki pszczół, które są głównym bohaterem kolekcji Apis, zostały wykonane za pomocą technologii druku 3D. Dzięki tej metodzie ich forma jest odwzorowana w najdrobniejszym szczególe, a drobne kolczyki na sztyfcie w kształcie owadów są tego świetnym potwierdzeniem. Sztywna bransoletka wyróżnia się płynnie zmieniającą się fakturą: przechodzącą od minimalistycznej satyny do wysokiego połysku. Z kolei artystyczna bransoletka na łańcuszku o dekoracyjnych ogniwach przyciąga uwagę licznymi ażurowymi elementami inspirowanymi plastrami miodu, swobodnie zawieszonymi na dekoracyjnych ogniwach. Długi naszyjnik z miodową zawieszką, okazała kolia przyciągająca do swojej powierzchni rój pszczół czy wiszące kolczyki, których heksagonalne elementy podkreśla masa perłowa – biżuteria z kolekcji Apis została wykonana z nadzieją, że choć w niewielkim stopniu uda się dorównać precyzji wybitnych inżynierów przyrody.

artystyczne kolczyki biżuteria ORSKA
Kolczyki z kolekcji Apis


Projektantka Anna Orska chciała utrwalić w mosiądzu kruchość istnienia. Biżuteryjne pszczoły przyciągają spojrzenia i zwracają uwagę na palący problem, który - z uwagi na niewielkie rozmiary miodnych owadów - może zostać łatwo pominięty. W ORSKA mamy nadzieję, że dzięki oryginalnej biżuterii, nie będzie można przejść obok niego obojętnie.

wyrazisty, ręcznie robiony naszyjnik
Naszyjnik z kolekcji Apis

 


Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium