ORSKA
Zapraszamy do kontaktu: sklep@orska.pl I 501 152 719
Powrót do Wietnamu 0
Powrót do Wietnamu

Kiedy projektantka Anna Orska cztery lata temu ruszała w podróż do Wietnamu, chciała zatrudnić się na farmie pereł, z bliska obserwować proces narodzin podwodnych klejnotów i wszystko zapisać w na filmie oraz zdjęciach. Los chciał jednak inaczej. Jak potoczyła się podróż Ani? Z okazji premiery nowej linii kolekcji Vietnam przypominamy historię wyprawy oraz procesu powstawania biżuterii inspirowanej kulturą tego azjatyckiego kraju.

artystyczna biżuteria ORSKA biżuteria damska
Nowa linia biżuterii z kolekcji Vietnam

Kierunek Wietnam i perły

Destynacja została wybrana nieprzypadkowo – Ania marzyła o szmaragdowych wodach zatoki Ha Long odkąd jako nastolatka obejrzała w telewizji dokument o poławianiu pereł. Podobnie jak Ci niestrudzeni poszukiwacze chciała zanurzyć się w głębinach, by własnoręcznie pozyskać morskie precjoza. Gdy przybyła na miejsce okazało się, że przedstawiane w internecie farmy pereł to w rzeczywistości komercyjna iluzja dla turystów, a prawdziwe fabryki skarbów są niedostępne dla osób z zewnątrz. Podążając za pracownikami jednej z takich hodowli ostatecznie trafiła do właściwego miejsca. Nie zdobyła jednak pracy (farmy pereł to miejsca, które dają utrzymanie całym wsiom i miasteczkom, a lokalni mieszkańcy chronią je jak potrafią), nie wykonała także zdjęć – ukryte wśród skał podwodne hodowle są niczym pilnie strzeżone więzienia, które na każdym kroku patrolują uzbrojeni strażnicy. Jedną perłę hoduje się dwa lata, a wiele z nich wcale nie jest satysfakcjonującej jakości zatem okaz doskonały to prawdziwy skarb, strzeżony odpowiednio do tej rangi. Ostatecznie Ania wróciła do Polski z perłami, których jednak nie wydobyła własnoręcznie. Zakochała się w nieregularnych słodkowodnych okazach pozyskanych od miejscowych poławiaczy, których unikatowość wykorzystała w projektach.

artystyczna biżuteria ORSKA biżuteria damska
Nowa linia biżuterii z kolekcji Vietnam

Zmiana planu

Koncepcja na kolekcję musiała ulec zmianie. Czas leciał, powrót bez pomysłu nie wchodził w grę – w Polsce w napięciu czekał już ORSKA Team oraz klientki. Ania bardzo nie chciała ich zawieść. Uparła się i podróżując od miejscowości do miejscowości lokalnym autobusem, poszukiwała rzadkich technik i wypytywała o warsztaty rękodzielnicze. Dzięki nawiązanym w podróży znajomościom zlokalizowała niewielką wieś, w której od wielu lat funkcjonowali mistrzowie lakowania. Błyskawicznie zrodził się alternatywny plan, oparty o rzemiosło, o którym artystka wiele czytała i chciała poznać je bliżej. Tak Ania trafiła do jednej z osad otaczających Hanoi, pod skrzydła rzemieślnika, który nie tylko przyjął ją do warsztatu, ale także ugościł. Razem pracowali i wraz z jego rodziną wspólnie spędzali czas po pracy. Mieszkając nieopodal, nad pracownią malarską, Ania w końcu miała przestrzeń do tego, by w oparciu o poznany proces zaprojektować nowe wzory.

artystyczna biżuteria ORSKA biżuteria damska
Nowa linia biżuterii z kolekcji Vietnam

Rytm dnia warsztatu laki

Korzenie tradycji lakowania sięgają nawet sześciu tysięcy lat. Ten długi i żmudny proces zaczyna się od kawałka drewna w odpowiednio uformowanym kształcie, na który nakłada się ręcznie wycinany ornament z masy perłowej. Następnie warstwami nanoszona jest laka. Każda strona musi być lakowana oddzielnie, pozostawiona do wyschnięcia i wypolerowana. Ten proces powtarza się wielokrotnie, przez co wytworzenie jednego elementu może trwać nawet 6 tygodni. To jest rękodzieło w najprawdziwszym wydaniu. Wymaga cierpliwości, pokory i precyzji.

„W czasie mojego pobytu w Wietnamie zaprojektowałam elementy do naszyjników i kolczyków. Udało mi się również wstępnie przygotować prototypy wielu z tych elementów. Przyspieszyłam proces lakowania, nakładając każdego dnia po dwie warstwy laki zamiast jednej. Naturalnie, z uwagi na pośpiech oraz brak wprawy, przedmioty które wykonałam nie zostały wykorzystane w biżuterii, jednak na ich podstawie wykonywane były kolejne, już po moim wyjeździe.” – zdradza Ania.

artystyczna biżuteria ORSKA biżuteria damska
Nowa linia biżuterii z kolekcji Vietnam

Nowa linia kolekcji Vietnam powstała w oparciu o elementy biżuterii, które powstały w pracowni pod Hanoi. Ubrane w nowe, mosiężne ramy i ozdobione naturalnymi klejnotami (perłami z zatoki Ha Long oraz onyksami) są głównym akcentem asymetrycznych kolczyków i długich naszyjników. Wszystkie wzory zostały wytworzone ręcznie i są limitowane. Każdy też jest wyjątkowy – nie ma dwóch takich samych pereł, nie ma dwóch dokładnie takich samych lakowanych elementów. Współczesna reinterpretacja azjatyckiej kultury ma inspirować swoich nowych właścicieli oraz przekazać im cząstkę szczęścia, którego projektantka doświadczyła w Wietnamie.

artystyczna biżuteria ORSKA biżuteria damska
Nowa linia biżuterii z kolekcji Vietnam

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium