ORSKA
Zapraszamy do kontaktu: sklep@orska.pl I 501 152 719
Old plastic, New Stone

Plastik jest jednym z najpopularniejszych i zarazem najbardziej problematycznych materiałów na świecie. Zbyt często używany jest jednorazowo, a swoje krótkie życie nierzadko kończy w morskich i oceanicznych głębinach, gdzie zagraża nie tylko faunie i florze, ale również człowiekowi. Artystyczna biżuteria z kolekcji New Stone zrodziła się z refleksji nad tym, jaką Planetę chcemy pozostawić naszym następcom. Dbając o przyszłość Ziemi, wytwarzanie nowych materiałów można zastąpić przetwarzaniem tego, co już dostępne. Czego mamy w nadmiarze? Odpowiedź jest prosta: plastikowych odpadów. To dlatego razem z zespołem pasjonatów z Boomplastic opracowaliśmy proces reinkarnacji plastiku, udowadniając, że po przetworzeniu i oprawieniu w biżuteryjne formy może stać się przedmiotem pożądania. Srebrna i pozłacana biżuteria jest nie tylko ozdobą, ale i symbolem odpowiedzialności za środowisko.

 

Kamień przyszłości

Sercem kolekcji New Stone jest kamień przyszłości, który jest artystyczną interpretacją poprodukcyjnego plastiku. Czarne bryły ozdobione zostały srebrnymi lub mosiężnymi opiłkami z pracowni ORSKA, produktem ubocznym procesu obróbki metalu i tworzenia biżuterii. Klejnot o nieregularnej strukturze i chropowatej powierzchni przypomina naturalną skałę. Jest lekki i wytrzymały, dzięki temu nie obciążą dodatkowo biżuterii. Ręcznie wytworzone egzemplarze opatrzone zostały pieczęcią z napisem "made by HOMO SAPIENS", który ma przypominać, że nasze dzieła to także nasza odpowiedzialność.

 

Jak powstał kamień przyszłości?

Nikomu niepotrzebny poprzemysłowy plastik, zmielony na drobne wiórki wraz ze srebrnymi lub mosiężnymi opiłkami, został poddany obróbce w pracowni Boomplastic. Materiał każdorazowo projektowany jest na nowo, dzięki czemu każda sztuka ma niepowtarzalny charakter. Gotowe bloki tworzywa wycięto w kształty zaprojektowane przez znaną z upcyclingowej twórczości projektantkę Annę Orską. A następnie w pracowni ORSKA oprawiono je w srebrne lub pozłacane ramy. Uformowane metodą lanego metalu wzory tworzą nieregularne, płynne kształty. Taka forma budzi skojarzenia z wodą mórz i oceanów, które zbyt często stają się docelową destynacją dla plastikowych odpadów.

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium