ORSKA
Zapraszamy do kontaktu: sklep@orska.pl I 501 152 719
Kembali - powrót do natury

Kembali w języku indonezyjskm oznacza powrót. Anna Orska po blisko ośmiu latach od pierwszej projektowej podroży, wróciła na Bali, by odkryć jak wiele zmieniło się na wyspie. To samo miejsce okazało się nie być już takie samo. Tworząc kolekcję biżuterii Kembali projektantka sięgnęła więc do niezmiennych balijskich korzeni: natury, rzemiosła i rytuału.

Bali - wyspa kwiatów

O niezwykłej mocy natury od tysiącleci wiedzą mieszkańcy Bali, nazywanej wyspą duchów i kwiatów. Bujna miejscowa roślinność tworzy największą naturalną aptekę świata. Nie tylko żywi, chroni i inspiruje – jest także nierozerwalną częścią wielu rytuałów, które wybijają rytm życia na wyspie. Miejscowe rośliny, owoce i kwiaty są podstawowym komponentem darów, wielokrotnie składanych każdego dnia w przydomowych sanktuariach. Pełnią rolę łącznika między tym co nadprzyrodzone, a tym, co codzienne. Są podstawą dziękczynnego rytuału Canang Sari, w ramach którego każdy członek rodziny składa w domowej świątyni swój koszyczek, ręcznie upleciony z liści palmowych, wypełniony kolorowymi kwiatami i zapalonym kadzidełkiem. Złożone na ołtarzu dobrych duchów mają wybłagać mieszkańcom harmonię, równowagę i pokój. Silna więź między naturą a ceremoniami zrodziła pytanie o obecność rytuału także w naszym życiu. Coraz częściej szukając wytchnienia uciekamy na łono natury. Przyroda koi i inspiruje, w powrocie do naturalnego środowiska jest też oderwanie, odejście od stresu i zanieczyszczeń miasta. Kolekcja biżuterii Kembali ma być przypomnieniem, że powrót do natury powinien być naszym najważniejszym rytuałem.

Jubilerskie rzeźby

Ręcznie rzeźbiona biżuteria z motywem wyspiarskiej fauny i flory, wykonana została przez lokalnych mistrzów w przekazywanej z pokolenia na pokolenie technice i tradycyjnych materiałach. Każdy element tworzony był w indywidualnym procesie i powstawał od kilku do kilkunastu godzin. Z okolic Ubud komponenty trafiły na jubilerski stół ORSKA, gdzie oprawione zostały w srebrne i pozłacane oprawy w kształcie węży.

Ode, czyli wąż

W kulturze balijskiej wąż jest pozytywnym symbolem o bogatym znaczeniu. To dlatego stał się przewodnim motywem całej kolekcji – wężowe łuski oplatają czarne i białe rzeźby kwiatów, spowijają palce pod postacią szerokich pierścionków, otaczają nadgarstki oraz dekolty w formie zdobnych łańcuchów tworzących bransoletki i naszyjniki. Wąż zachęca by odrzucić to, co nam nie służy i zrobić miejsce na nowe. Jest metaforą zamkniętego cyklu życia i śmierci. Choć w religii chrześcijańskiej utożsamiany jest z pokusą, pozytywnych odniesień do węża nie brak także w naszej kulturze. Wystarczy wspomnieć o wężu Eskulapa z greckiego mitu o bogu Asklepiosie – opiekunie sztuki medycznej i lekarzy.

Symboliczne kwiaty

W kolekcji Kembali odnajdziesz biżuterię z różą, chryzantemą, kwiatem lotosu oraz hibiskusem. Wszystkie te rośliny mają na Bali swoje symboliczne znaczenie. Biały kwiat lotosu jest znakiem niewinności, wdzięczności i oświecenia. Czerwony hibiskus jako element religijnego rytuału symbolizuje oczyszczenie duszy i umysłu, a także spokój i równowagę. W Tari Baris, tradycyjnym balisjkim tańcu wojennym, jest symbolem odwagi, którym tancerze przyozdabiają uszy. Chryzantemy natomiast w krajach Azji są utożsamiane ze słońcem, ładem społecznym, radością i długim życiem. Czarne i białe, rzeźbione kwiaty utworzyły efektowne pierścionki, broszki, kolczyki i naszyjniki.

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium