KEMBALI. POWRÓT DO NATURY
Codzienne rytuały mają swój początek i koniec. Są niekończącym się cyklem powrotów. Tylko czy można naprawdę wrócić, skoro nic nie jest już takie same? Anna Orska po ośmiu latach od pierwszej podróży ponownie zagościła na Bali. Gdy znane miejsce okazało się nieznane, projektantka postanowiła wrócić do niezmiennych balijskich korzeni: natury, rzemiosła i rytuałów. Kolekcja Kembali to ręcznie rzeźbiona biżuteria z motywem wyspiarskiej fauny i flory, wykonana przez lokalnych rzeźbiarzy w tradycyjnej technice. Natura i rytuały są na Bali wszechobecne i nierozerwalnie złączone. Roślinność odgrywa istotną rolę w ceremoniach, które wyznaczają na wyspie rytm życia - jest łącznikiem między tym, co namacalne, a tym co niewidzialne; tym co codzienne, a tym co magiczne. Biżuteria z kolekcji Kembali ma przypomnieć, że powrót do natury powinien stać się naszym najważniejszym rytuałem.
Kembali
KEMBALI CZYLI POWRÓT.
Kembali w języku indonezyjskim oznacza powrót. Nazwa kolekcji zamyka w sobie nie tylko nazwę miejsca, w którym powstała ręcznie rzeźbiona biżuteria, ale nawiązuje także do powrotu Anny Orskiej na indonezyjską wyspę. Po blisko ośmiu latach projektantka ponownie zagościła na Bali, jednak to samo miejsce okazało się nie być już takie samo. Zmieniło się wiele – zniknęła większa część warsztatów, które świetnie funkcjonowały w trakcie jej pierwszej podroży. Dlatego artystka zaprojektowała kolekcję biżuterii KEMBALI w oparciu o rzeczy niezmienne, będące esencją tego miejsca: rytuał, rzemiosło i naturę.
KOLEKCJA BIŻUTERII KEMBALI: NATURA I RYTUAŁY
Bali nazywana jest wyspą kwiatów. Kolorowa, bujna roślinność jest częścią rytuałów, które porządkują dzień, miesiąc, rok, a nawet życie jej mieszkańców. Natura i rytuały są na Bali wszechobecne i w sposób zauważalny przenikają do codzienności. Roślinność jest nierozerwalną częścią ceremonii, swoistym łącznikiem między tym, co namacalne, a tym, co niewidzialne. Balijskie rytuały zrodziły też pytanie o obecność rytuałów w naszym życiu. Coraz częściej szukając wytchnienia uciekamy na łono natury. Przyroda koi i inspiruje, jest najlepszym sposobem na oderwanie od stresu, pędu i zanieczyszczeń miasta. Kolekcja biżuterii Kembali ma być przypomnieniem, że powrót do natury powinien być naszym najważniejszym rytuałem.
KOLEKCJA BIŻUTERII KEMBALI: RZEMIOSŁO
Motywy wyspiarskiej fauny i flory Anna Orska zamknęła w biżuteryjnych formach. Tworząc biżuterię z kolekcji KEMBALI zaprosiła lokalnych mistrzów i wykorzystała rzeźbiarskie rzemiosło, które w Indonezji przekazywane jest z pokolenia na pokolenie. Rzemieślnicy pracują w lokalnym drewnie, kościach zwierząt hodowlanych, masie perłowej i naturalnie zrzuconych porożach jeleni – materiałach dostępnych w tym miejscu od wieków. Rzeźbienie jest bardzo tradycyjnym zajęciem, które nie podlega upływom czasu i od setek lat się nie zmienia. Rzeźbione elementy są małymi dziełami sztuki - każdy tworzony był w indywidualnym procesie i powstawał od kilku do kilkunastu godzin. Z okolic Ubud komponenty trafiły na jubilerski stół ORSKA, gdzie oprawione zostały w srebrne i pozłacane oprawy w kształcie węży.
DOMINUJĄCE MOTYWY W KOLEKCJI BIŻUTERII KEMBALI
Kwiaty
W kolekcji Kembali odnajdziesz biżuterię z różą, chryzantemą, kwiatem lotosu oraz hibiskusem. Wszystkie te kwiaty porastają wyspę, a w biżuteryjnej wersji zdobią naszyjniki, bransoletki, kolczyki, piny oraz pierścionki. Kwiaty są dla Balijczyków symbolem szczerej modlitwy i pobożności. Towarzyszą im każdego dnia, jako element ważnych, codziennych rytuałów. Są podstawowym elementem Canang Sari, balijskiego ceremoniału dziękczynnego, w ramach którego każdy członek rodziny składa w domowej świątyni swój koszyczek, ręcznie upleciony z liści palmowych, wypełniony kolorowymi kwiatami i zapalonym kadzidełkiem.
Hibiskus
Czerwony hibiskus na Bali ma bogate znaczenie. Delikatny, lecz okazały; bywa metaforą kobiecej wrażliwości. Jako element religijnego rytuału symbolizuje oczyszczenie duszy i umysłu, a także spokój i równowagę. W Tari Baris, tradycyjnym balisjkim tańcu wojennym, jest symbolem odwagi, którym tancerze przyozdabiają uszy. Kolor czerwony często kojarzony jest z odwagą, ale także miłością i pasją. Między innymi dlatego w niektórych kulturach hibiskus jest prezentem dla ukochanej osoby i towarzyszem wielu ceremonii ślubnych. W kolekcji biżuterii Kembali hibiskus jest główną ozdobą delikatnych naszyjników, ale odnajdziesz go także w drobnych kolczykach na sztyfcie oraz w efektownych, długich kolczykach.
Wąż
Ode, czyli wąż, jest na Bali pozytywnym symbolem i metaforą przemiany, która prowadzić ma ku lepszemu. Niesie przesłanie by pozwolić odejść temu, co już do nas nie pasuje i zrobić miejsce na nowe. Jest też symbolem mądrości, nieśmiertelności, energii i sił witalnych. Choć w religii chrześcijańskiej kojarzony jest z pokusą, pozytywne odniesienia można znaleźć także w naszej kulturze – wystarczy wspomnieć o wężu Eskulapa (symbol lekarzy i aptekarzy), który od czasów starożytnej Grecji jest symbolem odrodzenia sił witalnych i powrotu do zdrowia.
Wąż zdobi wiele wzorów biżuterii z kolekcji Kembali i jest jej dominującym motywem. Motyw węża odnajdziesz zarówno w krótkim naszyjniku z hibiskusem, jak i wiszących kolczykach z kwiatem lotosu. Najbardziej efektowna będzie jednak biżuteria, w której wąż jest jedyną inspiracją: srebrnych pierścionkach z wężem, który efektownie owija się wokół palca; pozłacanych pierścionkach na dwa palce czy bransoletkach i naszyjnikach z drewna różanego.
Skarabeusz
Skarabeusz powszechnie kojarzony jest ze starożytnym Egiptem, ale ma symboliczne znaczenie także w hinduizmie, gdzie postrzegany jest jako symbol życia, transformacji i duchowego rozwoju. Łączony jest ze słońcem i energią życiową - mozolna praca skarabeusza utożsamiana jest z wtaczaniem najjaśniejszej gwiazdy na nieboskłon. Skarabeusza rzeźbionego w drewnie arang w kolekcji biżuterii Kembali odnajdziesz w srebrnych i pozłacanych naszyjnikach.