ORSKA
Zapraszamy do kontaktu: sklep@orska.pl I 501 152 719
Kolekcja Peru - wspomnienia utkane na peruwiańskich wyżynach
 

Wysoko w Andach, gdzie bije serce Peru, każdego dnia przędzie się tysiące metrów nici. Całe społeczności małych wiosek gromadzą się, by wspólnie pracować i przekazywać swe umiejętności kolejnym pokoleniom. Każdy ręcznie wykonany przedmiot jest osobistą opowieścią tkacza, manifestacją unikalnego doświadczenia jego życia i społeczności. Ta wspólnotowość zachwyciła Annę Orską, która postanowiła dopisać swoją część do tych niezwykłych historii. W Świętej Dolinie Inków, znalazła warsztat w którym powstała kolejna podróżnicza kolekcja marki.

 

Poszukiwania peruwiańskich rzemiosł zaprowadziły artystkę w obszary niezwykle trudne i wymagające, a jednocześnie niecodziennie bliskie nieskażonej naturze. Klimat i środowisko organizują życie i pracę Peruwiańczyków. Same przygotowania do tkania pochłaniają mnóstwo czasu i wymagają ogromnej wiedzy przekazywanej przez pokolenia. Wszystko, czego rzemieślnicy potrzebują do rozpoczęcia tkania, pozyskują lokalnie, we własnym zakresie. Hodują zwierzęta na wełnę, sami ją ścinają i przędą, a następnie zbierają naturalne barwniki i ręcznie farbują samodzielnie uprzędzone motki. Każdy wykonany kawałek tkaniny ma swoje własne życie, które odzwierciedla ducha, umiejętności i osobiste historie twórcy.

Utkanie danego wzoru wymaga niemal inżynierskich umiejętności. Ornament musi być zaplanowany w momencie rozpoczynania pracy, ponieważ każde przeciągnięcie nici, nazywanej wątkiem, wpływa na jego formę. Jeden błąd w liczeniu nici osnowy, wokół których prowadzony jest wątek, może zniszczyć cały wzór. Andyjscy tkacze opanowują zdolność tworzenia ekstremalnie rozbudowanych wzorów wyłącznie poprzez praktykę. Brak pisemnych schematów, które mogą powielać czyni z ich pracy sztukę niemal magiczną. „W tym rzemiośle trzeba połączyć artystyczną wrażliwość z technicznym kunsztem, aby uzyskać oczekiwany efekt, który zachwyci fantazją i precyzją. Osiągniecie takiego poziomu umiejętności jaki reprezentują miejscowi artyści wymaga lat pracy, ja zatem musiałam zadowolić się tkaniem jedynie prostych wzorów” – mówi Anna Orska.

Kolekcja Peru powstawała w trzech miejscowościach położonych wysoko w górach. W jej przygotowanie zaangażowanych było ponad dwadzieścioro tkaczy i tkaczek. Każda z nich włożyła w swoje prace cząstkę własnej energii. Peruwiańskie tkaniny, zarówno dzięki bogatej symbolice jak i osobistemu wkładowi są barwną opowieścią o życiu wśród monumentalnej przyrody, a także historii i wierzeniach całych społeczności.

Wykorzystując miękkie tkaniny w biżuterii, ORSKA przeniosła te opowieści do Polski i rozpoczęła ich zupełnie nowy rozdział. Dzięki pracy kilkunastu hafciarek tkaniny zostały wzbogacone haftem koralikowym, w którym wykorzystano kamienie naturalne, takie jak szafiry, rubiny, granaty, akwamaryny, onyksy i piryty. Delikatne koraliki dobrane pod kolor tkaniny uszlachetniają ją i zdobią. Ich drobne fasety sprawiają, że peruwiańskie motywy ożywają połyskując przy każdym ruchu Tak przygotowane kompozycje wymagały już jedynie zakończenia, które dopisali jubilerzy w pracowni marki. Wszystkie tkaniny zostały oprawione pod wymiar w ramy nawiązujące do inkaskich zdobień. Każdy egzemplarz powstawał od kilku do kilkudziesięciu godzin i przemierzył kilkanaście tysięcy kilometrów.

>

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium