ORSKA
Zapraszamy do kontaktu: sklep@orska.pl I 501 152 719

Kraj o tylu barwach co Meksyk z pewnością nie pozostawia nikogo obojętnym. Gorąca, pełna życia kultura ukształtowała nie mniej energiczną sztukę. To właśnie one uwiodły Anię Orską i kazały ruszyć w poszukiwaniu koncepcji do stworzenia nowej kolekcji biżuterii. Odnalazła ją w alebrijes - rzeźbach wykonanych z drewna kopalowego, ręcznie malowanych w niebywale kolorowe, geometryczne wzory. W efekcie powstała biżuteria prawdziwie artystyczna. Każdy egzemplarz jest unikatowym dziełem łączącym w sobie rzeźbę, malarstwo oraz sztukę złotniczą. Każdy z nich jest zdobiony innymi wzorami, malowanymi liniami grubości włosa, które czerpią z wierzeń ludu Zapoteków. Mocno artystyczna wymowa jest zasługą wiernego odwzorowania indiańskiej sztuki, bez intencji poprawiania jej, czy ingerowania w tak kompletny i spójny styl.

Meksyk

Kolorowe kolczyki  na sztyft z kolekcji Meksyk Kolorowe kolczyki na sztyft z kolekcji Meksyk
Producent: ORSKA
Cena: 480,00 zł
zobacz więcej
  • nowość
Długi naszyjnik łapa jaguara z kolekcji Meksyk Długi naszyjnik łapa jaguara z kolekcji Meksyk
Producent: ORSKA
Cena: 680,00 zł
zobacz więcej
Złoty naszyjnik łapa jaguara z kolekcji Meksyk Złoty naszyjnik łapa jaguara z kolekcji Meksyk
Producent: ORSKA
Cena: 680,00 zł
zobacz więcej

Raz w roku projektantka Anna Orska wyrusza w projektową podróż do odległych zakątków globu w poszukiwaniu ciekawych materiałów i rzadkich, czasem wymierających rzemiosł. Odwiedza warsztaty świata, poznaje mistrzów w danym fachu a następnie pod ich czujnym okiem uczy się danej techniki. Często nie korzysta z technik typowo jubilerskich, lecz sięga głębiej, czerpiąc z najróżniejszych dziedzin np. z tkactwa, stolarki czy snycerki. Z każdej wyprawy wraca bogatsza o nowe doświadczenia, przyjaźnie i… wzory biżuterii. Wiedza, którą zdobywa w danym kraju pozwala jej zaprojektować biżuterię i przygotować prototyp każdego wzoru, by wykonujący komponenty rzemieślnicy wiedzieli jakie elementy są potrzebne do stworzenia kolekcji. Kiedy zamówione produkty w końcu trafią do pracowni ORSKA,  jubilerzy nadają podróżniczej biżuterii ostateczny szlif, stawiając kropkę nad i. Dzięki temu naszyjniki, pierścionki, bransoletki i kolczyki z podróżniczych linii pasują także do pozostałych kolekcji.

Po Wietnamie, Bali i Nepalu Anna Orska udała się w podróż do Meksyku. To pierwsza wyprawa projektantki do Ameryki Północnej, ale na pewno nie ostatnia! Meksyk przywitał Annę ciepłym powietrzem i wieloma intensywnymi barwami. Serdeczni ludzie, ciekawe wierzenia i historia, intrygujące smaki i zapierająca dech w piersi przyroda sprawiają, że każdy kto raz posmakował Meksyku, chce tam wrócić. Ania wyruszyła ze Stolicy aż do stanu Oaxaca. Całe rodziny mieszkające w tej małej wiosce, na co dzień zajmują się tworzeniem kolosalnych, kosztownych rzeźb, które sprzedawane są majętnym turystom. Ogromne figury w kształcie fantazyjnych postaci zachwycają precyzją malunku i sprawnym szlifem. Anna Orska postanowiła zaadaptować tę technikę do stworzenia biżuterii.  Pomysł projektantki by w drewnie w drewnie drobne elementy sztuki użytkowej jak naszyjniki, kolczyki, bransoletki i pierścionki, okazał się zaskakujący nawet dla miejscowych rzemieślników.

W San Martin Tilcajete Ania znalazła warsztat, który przez następne kilka tygodni stał się jej biurem oraz domem. W tajniki pracy wprowadziła ją Franczeska, która na co dzień zajmuje się ciosaniem. To ciekawe, ale w Meksyku to właśnie kobiety najsprawniej operują maczetą, mężczyźni zaś cierpliwie i dokładnie władają pędzlem, malując misterne wzory grubości ludzkiego włosa. Opanowanie tej techniki w kilka tygodni nie jest możliwe – Ania przekonała się o tym na własnej skórze. Wyrzeźbiona przez nią biżuteria nie jest doskonała i finalnie nigdy nie trafiła do sprzedaży. Ale artystka zdążyła poznać tę sztukę na tyle, by przygotować pierwowzory krótkich naszyjników, szerokich bransolet i wiszących kolczyków. Na ich podstawie wszystkie zaprojektowane przez Orską wzory wykonane zostały w warszatacie Franczeski. Każdy egzemplarz ozdobiony jest legendarną symboliką, która dla miejscowej ludności ma ogromne znaczenie. Wśród najpopularniejszych motywów dominuje jaguar, motyl mariposa oraz jaszczurka.

Alebrijes – biżuteria ozdobiona snami        

Alebrijes przedstawiają fantastyczne stworzenia oraz hybrydy, które powstały z połączenia różnych zwierząt. Zadziwiające kombinacje rodem z magicznego świata zrodziły się w latach trzydziestych ubiegłego wieku w głowie Pedro Linaresa. Ten meksykański rzemieślnik ciężko zachorował i zapadł w głęboki sen. A śniły mu się rzeczy niezwykłe! Lew z głową psa, kogut z rogami byka i inne, podobne kreatury w pewnym momencie jednogłośnie zawołały: alebrijes! Gdy Pedro obudził się i wydobrzał, zaczął opowiadać o nocnych wizjach. Z czasem bohaterowie sennych przygód na stałe zagościli w wierzeniach i legendach ludności regionu. Stali się także inspiracją dla lokalnych artystów. Motywy inspirowane fantastycznymi stworzeniami spotkać można na wielu artefaktach, rzeźbach i turystycznych pamiątkach. Do czasu wizyty Anny Orskiej nie zdobiły jednak biżuterii. Pierścionki, kolczyki, bransoletki i naszyjniki nie były rzeźbione w drewnie, nie były zdobione zapoteckimi wzorami. Projektantka pokazała lokalnym artystom nowe możliwości, pod ich czujnym okiem poznała rzemiosło i wraz z nimi stworzyła unikatową, limitowaną kolekcję biżuterii. Musisz wiedzieć, że malowane pędzlem grubości włosa, precyzyjne i bardzo kolorowe wzory, wymagają wielu lat ćwiczeń. Bez meksykańskich współautorów kolekcji, biżuteria alebrijes nigdy by nie powstała!

Meksyk -  biżuteria i jaguar, zwierzę mocy

Jaguar jest królem Amazonii. To wielki i piękne zwierzę odznacza się gracją, zwinnością i siłą. To właśnie z uwagi na tę ostatnią cechę, Aztekowie stawiali go za wzór każdemu wojownikowi. Z natury dyskretny, trzymający się w ukryciu, z dala od człowieka, fascynował także Majów, którzy uważali go za duchowego przewodnika. Biżuteria z jaguarem dodaje siły, budzi odwagę i pomaga stawić czoła codziennym przeciwnością. To także doskonały talizman odganiający złe moce. Jaguar jest symbolem statusu i władzy, bywał także atrybutem boskości. W kolekcji Meksyk motyw jaguara zdobi m.in. naszyjniki i bransoletki. Naszyjnik na krótkim łańcuszku z wyrzeźbioną głową jaguara został wykonany w limitowanych ilościach. Z uwagi na ręczne zdobienia, każdy egzemplarz jest unikatowy. Naszyjnik uzupełnia także drewniana bransoletka z jaguarem. Ciosna pod czujnym okiem Franczeski i zdobiona intensywnymi barwami pozyskanymi naturalnymi metodami barwienia przyciąga spojrzenia. Jest efektowna i oryginalna, a do tego lekka i wygodna. Biżuteria z meksykańskim symbolem piękna i elegancji sprawdzi się także w naszej szerokości geograficznej

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium