ORSKA
Zapraszamy do kontaktu: sklep@orska.pl I 501 152 719
Szmaragd - najsłynniejszy zielony kamień świata 0
Szmaragd - najsłynniejszy zielony kamień świata

Ukochane kamienie pięknej Królowej Nilu – już od czasów starożytnych nieprzerwanie zachwycają swoim głębokim zielonym kolorem. Doceniane przez kobiety w każdym wieku, noszone na specjalne okazje lub do codziennych stylizacji – szmaragdy nigdy nie wychodzą z mody niezależnie od sezonu. Kamienie szlachetne są drogocennym prezentem, który może stać się rodzinną pamiątką przekazywaną z pokolenie na pokolenie. Dzięki temu ich blask może urzekać bez końca.

 Szmaragd Naturalny

fot.2 Oszlifowany szmaragd naturalny 

Kamień władców

Słowo szmaragd wywodzi się greki, oznacza ono „zielony kamień” i nawiązuje oczywiście do jego charakterystycznej barwy. W starożytności nazywany był królem kamieni szlachetnych, w średniowieczu noszony był przez największych władców świata, a według niektórych legend, mógł zdobić także Świętego Graala. Szmaragdy to obok diamentów jedne z najcenniejszych kamieni wykorzystywanych w jubilerstwie. Są tak cenne, że porównując kamienie o takiej samej ilości karatów, szmaragdy mogą okazać się aż trzykrotnie droższe od diamentów!

 

Diadem z szmaragdami

fot.3 Diadem z szmaragdami

Kopalnie zielonych kamieni

Historia szmaragdów sięga 4 tysięcy lat przed naszą erą. Najstarsze kopalnie tych pięknych kamieni znajdują się w Egipcie i nazywane są kopalniami Kleopatry. Słynna ze swej urody Egipska Królowa znana była, ze szczególnego upodobania do tych cennych kamieni. Zdobiły one nie tylko samą władczynię, ale i jej pałacowe komnaty. Współcześnie największym liderem wydobycia szmaragdów jest Kolumbia. I chociaż odnajduje się dzisiaj te szlachetne kamienie także w innych miejscach na całym świecie, to jednak kraj w którym działa się akcja filmu „Miłość, szmaragd i krokodyl” wydobywa najbardziej cenione szmaragdy na świecie. To właśnie w Kolumbii w XIX wieku został wydobyty jeden z największych i najsłynniejszych szmaragdów świata, nazwany Devonshire, o masie niemal 1384 karatów. Niepocięty i nieoszlifowany, znajduje się obecnie w Muzeum Historii Naturalnej w Londynie.

Kopalnia szmaragdów Kleopatry w Egipcie

fot.4 Kopalnia szmaragdów Kleopatry w Egipcie

Szmaragd syntetyczny a naturalny

Co odróżnia szmaragdy naturalne od syntetycznych? W dużej mierze środowisko w jakim powstały. Kamienie naturalne i syntetyczne składają się z tego samego, ale mogą się minimalnie różnić pod względem wyglądu. Naturalne szmaragdy kształtują się na przestrzeni wieków w skale, dzięki temu posiadają głęboką, ciemnozieloną barwę i inkluzje, które mogą wyglądać jak drobne skazy lub nieregularne wzory, co sprawia, że każdy kamień jest niepowtarzalny na swój sposób – piękno może przybierać nieoczywiste formy. Szmaragdy syntetyczne są jaśniejsze, mniej nasycone i nie zawierają inkluzji, za to cechują się wyższym połyskiem, powtarzalnością i idealną gładkością oraz przejrzystością – dla wielu jest to bardziej pożądany efekt.

Szmaragd syntetyczny

fot.5 Szmaragd Syntetyczny

Symbolika

Według wierzeń szmaragd mógł pękać, ujawniając swoje właściwości magiczne, jeśli ukochana osoba nie dochowuje wierności . To przekonanie może wywodzić się ze starożytnej legendy kolumbijskiej, według której Bóg Muisc Are stworzył mężczyznę, o imieniu Tena i kobietę, o imieniu Fura, którym podarował nieśmiertelność. Hojny prezent obarczony był jednym warunkiem. Aby zachować wieczną młodość, para musiała pozostać sobie wierna i uczciwa względem siebie. Kobieta jednak spotkała innego mężczyznę o imieniu Zarbi i nie dotrzymała danego słowa. Gdy Tena zobaczył ją, po powrocie zrozumiał, że ukochana nie dochowała wierności względem niego – czas zaczął zostawiać ślady na jej twarzy, a wśród jej lśniących włosów zaczęły przebijać siwe pasma. W konsekwencji tego czynu nieśmiertelność została im odebrana. Mężczyzna z bólu po zdradzie odebrał sobie życie. Fura opłakiwała partnera przez 8 dni, trzymając jego ciało na swoich kolanach, aż w końcu umarła. Łzy spływające z twarzy kobiety zmieniły się w przepiękne szmaragdy osadzone w skale. Dziś szczyty gór Fura i Tena, wznoszące się powyżej doliny rzeki Minero, są oficjalnymi strażnikami szmaragdowej strefy Kolumbii, u ich podnóża znajdują się największe kopalnie tych zielonych kamieni.

 

Góra Fura i Tena w Kolumbii

fot.6 Góra Fura i Tena w Kolumbii 

Z czym nosić

Barwy szlachetne zawsze dobrze się ze sobą prezentują, dzięki temu są dobrym wyborem na wiele okazji. Zielone kamienie będą się pięknie komponować w zestawieniu z biżuterią w kolorze złotym, którą można znaleźć w butiku ORSKA, między innymi w kolekcji New Stone. Nieregularne formy w szlachetnych barwach, stanowią klasykę zinterpretowaną na nowo, nadając całości charakteru i unikalności. Połączenie głębokiej zieleni z grafitem, również będzie ciekawą propozycją, która przywodzi na myśl szmaragdy wydobywane prosto ze skał w malowniczych lasach kolumbijskich. Szeroki wybór szerokich bransolet z kolekcji Moon, czy też subtelny naszyjnik z kolekcji Bery, w ciemnym kolorze dopełnią stylizację i nadadzą jej głębi.

 

Naszyjnik z kolekcji New Stone Orska

fot.7 Naszyjnik z kolekcji New Stone ORSKA

 

Szmaragdy na stałe zagościły w naszej kulturze i są powszechnie używane oraz cenione w jubilerstwie. Obok diamentów i rubinów jest to jeden z najsłynniejszych kamieni szlachetnych, który nie przestaje urzekać swoim pięknem.

 

 

Zdjęcia:

 

1. fot. Główna, szmaragdy naturalne, źródło: https://aradbranding.com/

2. fot. Oszlifowany szmaragd naturalny, źródło: https://aradbranding.com/

3. fot. Diadem z szmaragdami, źródło: https://www.sothebys.com/

4. fot. Kopalnia szmaragdów Kleopatry, źródło: http://jubilerskie.info

5. fot. Szmaragd syntetyczny, źródło: https://nammu.com/

6. fot. Góra Fura i Tena w Kolumbii, źródło: https://nammu.com/

7. fot. materiały własne, naszyjnik z kolekcji New Stone

 

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium