Ukochane kamienie pięknej Królowej Nilu – już od czasów starożytnych nieprzerwanie zachwycają swoim głębokim zielonym kolorem. Doceniane przez kobiety w każdym wieku, noszone na specjalne okazje lub do codziennych stylizacji – szmaragdy nigdy nie wychodzą z mody niezależnie od sezonu. Kamienie szlachetne są drogocennym prezentem, który może stać się rodzinną pamiątką przekazywaną z pokolenie na pokolenie. Dzięki temu ich blask może urzekać bez końca.
fot.2 Oszlifowany szmaragd naturalny
Kamień władców
Słowo szmaragd wywodzi się greki, oznacza ono „zielony kamień” i nawiązuje oczywiście do jego charakterystycznej barwy. W starożytności nazywany był królem kamieni szlachetnych, w średniowieczu noszony był przez największych władców świata, a według niektórych legend, mógł zdobić także Świętego Graala. Szmaragdy to obok diamentów jedne z najcenniejszych kamieni wykorzystywanych w jubilerstwie. Są tak cenne, że porównując kamienie o takiej samej ilości karatów, szmaragdy mogą okazać się aż trzykrotnie droższe od diamentów!
fot.3 Diadem z szmaragdami
Kopalnie zielonych kamieni
Historia szmaragdów sięga 4 tysięcy lat przed naszą erą. Najstarsze kopalnie tych pięknych kamieni znajdują się w Egipcie i nazywane są kopalniami Kleopatry. Słynna ze swej urody Egipska Królowa znana była, ze szczególnego upodobania do tych cennych kamieni. Zdobiły one nie tylko samą władczynię, ale i jej pałacowe komnaty. Współcześnie największym liderem wydobycia szmaragdów jest Kolumbia. I chociaż odnajduje się dzisiaj te szlachetne kamienie także w innych miejscach na całym świecie, to jednak kraj w którym działa się akcja filmu „Miłość, szmaragd i krokodyl” wydobywa najbardziej cenione szmaragdy na świecie. To właśnie w Kolumbii w XIX wieku został wydobyty jeden z największych i najsłynniejszych szmaragdów świata, nazwany Devonshire, o masie niemal 1384 karatów. Niepocięty i nieoszlifowany, znajduje się obecnie w Muzeum Historii Naturalnej w Londynie.
fot.4 Kopalnia szmaragdów Kleopatry w Egipcie
Szmaragd syntetyczny a naturalny
Co odróżnia szmaragdy naturalne od syntetycznych? W dużej mierze środowisko w jakim powstały. Kamienie naturalne i syntetyczne składają się z tego samego, ale mogą się minimalnie różnić pod względem wyglądu. Naturalne szmaragdy kształtują się na przestrzeni wieków w skale, dzięki temu posiadają głęboką, ciemnozieloną barwę i inkluzje, które mogą wyglądać jak drobne skazy lub nieregularne wzory, co sprawia, że każdy kamień jest niepowtarzalny na swój sposób – piękno może przybierać nieoczywiste formy. Szmaragdy syntetyczne są jaśniejsze, mniej nasycone i nie zawierają inkluzji, za to cechują się wyższym połyskiem, powtarzalnością i idealną gładkością oraz przejrzystością – dla wielu jest to bardziej pożądany efekt.
fot.5 Szmaragd Syntetyczny
Symbolika
Według wierzeń szmaragd mógł pękać, ujawniając swoje właściwości magiczne, jeśli ukochana osoba nie dochowuje wierności . To przekonanie może wywodzić się ze starożytnej legendy kolumbijskiej, według której Bóg Muisc Are stworzył mężczyznę, o imieniu Tena i kobietę, o imieniu Fura, którym podarował nieśmiertelność. Hojny prezent obarczony był jednym warunkiem. Aby zachować wieczną młodość, para musiała pozostać sobie wierna i uczciwa względem siebie. Kobieta jednak spotkała innego mężczyznę o imieniu Zarbi i nie dotrzymała danego słowa. Gdy Tena zobaczył ją, po powrocie zrozumiał, że ukochana nie dochowała wierności względem niego – czas zaczął zostawiać ślady na jej twarzy, a wśród jej lśniących włosów zaczęły przebijać siwe pasma. W konsekwencji tego czynu nieśmiertelność została im odebrana. Mężczyzna z bólu po zdradzie odebrał sobie życie. Fura opłakiwała partnera przez 8 dni, trzymając jego ciało na swoich kolanach, aż w końcu umarła. Łzy spływające z twarzy kobiety zmieniły się w przepiękne szmaragdy osadzone w skale. Dziś szczyty gór Fura i Tena, wznoszące się powyżej doliny rzeki Minero, są oficjalnymi strażnikami szmaragdowej strefy Kolumbii, u ich podnóża znajdują się największe kopalnie tych zielonych kamieni.
fot.6 Góra Fura i Tena w Kolumbii
Z czym nosić
Barwy szlachetne zawsze dobrze się ze sobą prezentują, dzięki temu są dobrym wyborem na wiele okazji. Zielone kamienie będą się pięknie komponować w zestawieniu z biżuterią w kolorze złotym, którą można znaleźć w butiku ORSKA, między innymi w kolekcji New Stone. Nieregularne formy w szlachetnych barwach, stanowią klasykę zinterpretowaną na nowo, nadając całości charakteru i unikalności. Połączenie głębokiej zieleni z grafitem, również będzie ciekawą propozycją, która przywodzi na myśl szmaragdy wydobywane prosto ze skał w malowniczych lasach kolumbijskich. Szeroki wybór szerokich bransolet z kolekcji Moon, czy też subtelny naszyjnik z kolekcji Bery, w ciemnym kolorze dopełnią stylizację i nadadzą jej głębi.
fot.7 Naszyjnik z kolekcji New Stone ORSKA
Szmaragdy na stałe zagościły w naszej kulturze i są powszechnie używane oraz cenione w jubilerstwie. Obok diamentów i rubinów jest to jeden z najsłynniejszych kamieni szlachetnych, który nie przestaje urzekać swoim pięknem.
Zdjęcia:
1. fot. Główna, szmaragdy naturalne, źródło: https://aradbranding.com/
2. fot. Oszlifowany szmaragd naturalny, źródło: https://aradbranding.com/
3. fot. Diadem z szmaragdami, źródło: https://www.sothebys.com/
4. fot. Kopalnia szmaragdów Kleopatry, źródło: http://jubilerskie.info
5. fot. Szmaragd syntetyczny, źródło: https://nammu.com/
6. fot. Góra Fura i Tena w Kolumbii, źródło: https://nammu.com/
7. fot. materiały własne, naszyjnik z kolekcji New Stone