Z jakiego materiału wykonana jest Twoja torebka?
Torebki z kolekcji VIVO są wegańskie. Uszyte w małej, polskiej manufakturze, z zachowaniem najwyższych standardów kaletniczych, powstały z częściowo roślinnych i owocowych materiałów, które są innowacyjną alternatywą dla skór zwierzęcych. W dotyku nie poczujesz różnicy, ale ona istnieje. Możesz ją dostrzec, gdy przyjrzysz się bliżej procesowi ich produkcji.
BeLeaf - tzw. skóra z liści alokazji
Materiał powstaje w Brazylii z liści alokazji, które są uprawiane we współpracy z niezależnymi farmerami na obszarach przeznaczonych do ponownego zalesiania. BeLeaf to nie pozyskane włókno, to obróbka całego liścia, który pod wpływem procesów wzmacniania i utrwalania staje się materiałem podobnym do skóry zwierzęcej.
Liście alokazji mogą osiągać monumentalne rozmiary – ich rozpiętość waha się od 20 do 50 centymetrów, a wysokość może przekraczać 3 metry. Imponujące, prawda?
- emisja CO2 jest kompensowana pochłanianiem węgla przez wzrastające liście
- powstały odpad produkcyjny jest naturalny i może służyć jako kompost
- proces garbowania jest w wolny od metali ciężkich, co pozwala na wykorzystanie zużytej wody do ponownego nawożenia roślin.
Apple Skin – tzw. skóra z jabłka
Materiał Apple Skin jest wytwarzany przy użyciu włókien pochodzących z pozostałości przemysłowych (skórek i wytłoków), które powstają w procesie produkcji soków jabłkowych. Te naturalne odpady przeciera się, rozprowadza na twardym arkuszu i odwadnia, aż prawie cała wilgoć zostanie usunięta. Powstała masa zamienia się w elastyczną, skórzastą powłokę, która po połączeniu z poliuretanem tworzy pełnowartościową wegańską skórę, do wytworzenia której nie potrzeba dodatkowych zasobów środowiskowych.
Wineleather – tzw. skóra z winogrona
Wineleather częściowo wytwarzany jest z biomasy winnej, czyli wytłoków (skórek, pestek, łodyg) winogron, które pozostają po procesie produkcji wina. Włókna i oleje roślinne obecne w wytłokach przekształca się w wegański materiał o właściwościach skóry zwierzęcej. Ilość zużytej wody jest ograniczona do minimum, a zanieczyszczających substancji chemicznych nie stosuje się w ogóle. Materiał produkowany jest we Włoszech, kraju winem płynącym, dzięki czemu możliwości pozyskania potrzebnego surowca są niemal nieograniczone.
Pinatex – tzw. skóra z liści ananasa
Pinatex powstaje z włókna pozyskiwanego z liści ananasa, produktu ubocznego zbiorów tegoż owocu. Długie nici ekstrahuje się za pomocą maszyn półautomatycznych, pierze, suszy w sposób naturalny a następnie oczyszcza ze wszystkich zabrudzeń. Miękki, puszysty materiał poddaje się procesom mechanicznym i specjalistycznie wykańcza, barwi oraz pokrywa wierzchnią powłoką z żywicy, która zapewnia dodatkową wytrzymałość. Wolny od okrucieństwa, odznacza się niskim wpływem na środowisko i wysoką odpowiedzialnością społeczną (jego wytwarzanie stwarza dodatkowy strumień dochodów dla społeczności rolniczych).
Fruitleather – tzw. skóra z mango
Skóra z mango jest owocem pasji dwóch młodych projektantów z Holandii, którzy postanowili wykorzystać radość tworzenia wartościowych rzeczy, z przedmiotów, które zostały uznane za bezużyteczne. Materiał częściowo powstaje z nadwyżki mango oraz nadgniłych egzemplarzy, które zyskują drugie życie. Choć dokładny proces jest tajemnicą, wiadomo, że zmielone na papkę owoce pod wpływem obróbki i z dodatkiem substancji łączących, wiążą swoje celulozowe włókna by powstała jednolita, zwarta powierzchnia. Projekt nagłaśnia problematykę marnowania żywności i popularyzuje ideę gospodarki o zamkniętym obiegu.
Malai – tzw. skóra z wody kokosowej
Malai to materiał wykonany z organicznej celulozy bakteryjnej, hodowanej na odpadach rolniczych pochodzących z przemysłu kokosowego w południowych Indiach Lokalni rolnicy i jednostki przetwórcze dostarczają wodę kokosową, która jest produktem ubocznym pozyskiwania kokosowego miąższu i w przeciwnym razie zostałaby wyrzucona, powodując uszkodzenie gleby. W procesie wytwarzania Malai woda ta jest ponownie wykorzystywana do karmienia bakterii, które wykorzystuje się w produkcji celulozy. Jedna mała przetwórnia orzechów kokosowych może zbierać dziennie 4000 litrów wody, co pozwala wyprodukować 320 metrów kwadratowych Malai. Materiał nie zawiera sztucznych dodatków.
BioVeg - tzw. skóra z kukurydzy
BioVeg częściowo powstaje z liści i łodyg pozostałych po zbiorach kolb kukurydzy. Każdy etap produkcji charakteryzuje się wysokim naciskiem na maksymalnie pozytywny wpływ na społeczeństwo i środowisko, dlatego proces produkcji częściowo odbywa się dzięki wykorzystaniu energii słonecznej, a 60% wszystkich odpadów zostaje przetworzonych w celu odzyskania energii. BioVeg to całkowicie wegański materiał, który w minimum jednej czwartej składa się z biomasy, co poświadcza certyfikat przyznany przez USDA.
Recycled PET – materiał poliestrowy pochodzący z przetworzonych butelek PET
Tkanina ta powstaje dzięki przetworzeniu plastiku z butelek PET na włókna. Do jej wytworzenia nie potrzeba nowego surowca, wykorzystuje się odpowiednio posegregowane, umyte i osuszone butelki, które następnie w mechanicznym procesie przetwarzania i selekcji tworzą przędzę. Ta z kolei odpowiednio utkana tworzy końcową tkaninę. Materiał, który znajdziesz w naszych torebkach powstał w Holandii z wykorzystaniem energii słonecznej (połowa energii jaką zużywa zakład wytwarzana jest przez panele solarne), bez użycia szkodliwych substancji barwiących, z dbałością o pracowników oraz przy minimalnym zużyciu wody.
Wysokogatunkowa tkanina z odzysku
Zgodnie z ideą less waste, w kolekcji VIVO postanowiliśmy wykorzystać również materiały z drugiej ręki. Wysokogatunkowe, mięsiste tkaniny, które znajdziesz w niektórych naszych torebkach zachwyciły nas żywymi kolorami i szlachetnym połyskiem. Wszystkie pochodzą z miejsca, które nie miało wobec nich żadnych planów. Urzeczeni piękną strukturą postanowiliśmy dać im drugie życie. Dzięki ich obecności w produkcie my nie angażowaliśmy nowych zasobów, tylko te, które już zostały wytworzone, wy możecie cieszyć oko kontrastowymi barwami.
Materiały prasowe beleaf.nk, Ananasanam, Malai