ORSKA
Zapraszamy do kontaktu: sklep@orska.pl I 501 152 719
Turmaliny - jedyne kamienie szlachetne występujące we wszystkich kolorach tęczy 0
Turmaliny - jedyne kamienie szlachetne występujące we wszystkich kolorach tęczy ORSKA biżuteria

 

Historia turmalinów na świecie

Turmaliny choć piękne i kolorowe, należą również do najmniej powszechnych kamieni szlachetnych. Ich nazwa pochodzi od syngaleskiego słowa “turmali”, ponieważ dawniej nazywano tak wszystkie kolorowe kamienie ozdobne na Sri Lance. I rzeczywiście, mnogość barw turmalinów jest nieograniczona. Różne kolory mogą występować nawet w obrębie jednego kryształu. Przez wieki różowe i czerwone turmaliny mylono z rubinami, zaś zielone z oliwinami. Turmalinom przypisuje się różne  właściwości  w zależności od barwy kamienia. Są cenionymi kamieniami jubilerskimi, kolekcjonerskimi i mistycznymi, a do tego  po prostu pięknie prezentują się w biżuterii.

Surowyoraz oszlifowany czerwony turmalin (rubelit) ORSKA biżuteria

fot. 1. Surowy i oszlifowany czerwony turmalin (rubelit), mylony niegdyś z rubinem

Same turmaliny znane są od czasów starożytnych. Wówczas w Chinach były popularnym materiałem rzeźbiarskim - szczególnie często powstawały turmalinowe fiolki do tabaki. Fakt, że dziś możemy podziwiać je w muzeach najlepiej świadczy o trwałości tych niesamowitych kamieni.

W Indiach wykorzystywano je głównie do mistycznych ceremonii. Według lokalnych wierzeń były narzędziem do odkrywania tego, co dobre, jak również ukazywania co było pierwotną przyczyną powracających kłopotów.

Afrykańskie plemiona z kolei wierzyły, że turmaliny mają moc “budzenia ze snu iluzji”, co oznaczało, że osoba korzystająca z ich mocy szybko pozbędzie się fałszywych wyobrażeń o świecie.

Na kontynencie europejskim w XVIII wieku uznawano turmaliny za amulet sprzyjający aktorom, pisarzom i wszelkim artystom. Ich zadaniem były wspomagać ludzką kreatywność. Jeden z Holenderskich naukowców w tym samym czasie głosił teorię, że turmalin owinięty w jedwab potrafi wyleczyć gorączkujące dziecko.

Naturalne kamienie we wszystkich kolorach tęczy zyskały również popularność w gronie alchemików z całego świata. Ze względu na właściwości piroelektryczne i piezoelektryczne (turmalin łatwo elektryzuje się, przyciągając kurz, skrawki papieru itp.), przypisywano im zdolności porównywalne do legendarnych kamieni filozoficznych. Wierzono, że dzięki nim możliwe będzie opracowanie substancji, która zapewni użytkownikowi nie tylko oświecenie, ale przede wszystkim długowieczność, a może nawet zamieni metale nieszlachetne w złoto.

Zdjęcie turmalinów z pracowni ORSKA
fot.2 Zdjęcie z pracowni ORSKA

Nawet dziś niektóre plemienia Afrykańskie, rdzenni Amerykanie i Australijczycy wierzą, że turmaliny mają nadzwyczajne właściwości chroniące przed niebezpieczeństwami, z tego powodu nadal używane są jako amulety.

Gdzie można znaleźć turmaliny?

Obecnie turmaliny wydobywa się głównie w Brazylii, ale także w Tanzanii, Nigerii i Kenii. Wysoko cenione okazy tego kamienia można spotkać również na Sri Lance, w Afganistanie, w USA (Kalifornia), a także w Rosji i Finlandii. W Polsce występuje najbardziej pospolity rodzaj turmalinu – czarny szerl i można go znaleźć na Dolnym Śląsku.

 Zjawiskowy, czarny turmalin z Muzeum Historii Naturalnej w Londynie ORSKA biżuteria
fot. 3. Zjawiskowy, czarny turmalin z Muzeum Historii Naturalnej w Londynie



Kolorowy turmalin osadzony w skale ORSKA biżuteria
fot. 4. Kolorowy turmalin osadzony w skale

Kolory turmalinów

Różnorodność barw turmalinów zależy od domieszki pierwiastków, które występują w konkretnych bryłkach: żelaza, chromu, miedzi, manganu i innych. Wśród turmalinów monochromatycznych wyróżnia się wiele odmian: bezbarwny achroit, żółty apiryt, brązowy drawit, niebieski indygolit, turkusowoniebieski paraiba, czerwony rubelit, czarny schorl, fioletowy syberyt, zielony verdelit.

 
Paleta barw naturalnych turmalinów ORSKA biżuteria
fot. 5. Paleta odcieni barw turmalinów oszlifowanych

Kamienie wielobarwne

Turmaliny polichromatyczne, czyli wielobarwne (np. arbuzowe) charakteryzują się szeroką gamą odcieni barw: różowych, zielonych, pomarańczowych, purpurowych i niebieskich. Dla kolekcjonerów najcenniejsze są okazy wielobarwne, który ceny przyprawiają o zawrót głowy.  
 

Turmaliny arbuzowe ORSKA biżuteria
fot. 6. Turmaliny arbuzowe

 Wspaniały kryształ turmalinu wielobarwnego (tęczowego) ORSKA  biżuteria
fot. 7. Wspaniały kryształ turmalinu wielobarwnego (tęczowego)

Turmalin z trzykrotnym rekordem Guinnessa

„Ethereal Carolina Divine Paraiba” ma 191,87 karatów. Ten rekordowy turmalin w turkusowym kolorze został wstawiony do jedynego w swoim rodzaju naszyjnika przez kanadyjski dom jubilerski Kaufmann de Suisse. Turmalin ma nie tylko imponujące rozmiary, ale także niezrównany kolor i przejrzystość. Turmalin o zmodyfikowanym szlifie brylantowym i owalnym kształcie już trzykrotnie pobił światowy rekord Guinnessa pod względem masy oszlifowanego turmalinu Paraiba.

Turmalin z trzykrotnym rekordem Guinnessa ORSKA biżuteria
fot. 8. Turmalin z trzykrotnym rekordem 

Ezoteryczne właściwości turmalinów

Turmaliny chętnie wykorzystują osoby zajmujące się energią: bioenergoterapeuci, radiesteci oraz reikowcy. Kolorowe turmaliny symbolizują bogactwo, przyjaźń i miłość. Te w kolorze różowym symbolizują żeńską energię ying oraz humanitaryzm, mają promować empatię i cnotę. Niektórzy wierzą, że wspierają szukanie pasji życia i zapału. Niezależnie od koloru, turmaliny podobno pomagają stać się spokojnym i opanowanym człowiekiem. Co ciekawe, turmaliny uważane bywają za kamienne afrodyzjaki. W mistycyzmie istnieje teoria, że turmaliny wzbudzają zaufanie i ułatwiają kontakty z innymi, dzięki czemu łatwiej jest się otworzyć przed partnerem.

Dla kogo turmaliny będą idealnym prezentem?

W ORSKA wierzymy, że biżuteria z turmalinami przypadnie do gustu miłośnikom i miłośniczkom kamieni naturalnych, którzy jednocześnie dbają o oryginalny design. Kolekcja biżuterii Bery obfituje w naturalne formy inspirowane roślinami prosto z polskich łąk i lasów. Roślinne kształty połączone z barwnymi kamieniami skradną serca wolnych duchów. Turmaliny będą też dobrym prezentem-amuletem, przynoszącym szczęście i chroniącym przed niebezpieczeństwami.

Biżuteria z naturalnymi turmalinami ORSKA  
fot. 9. Biżuteria z naturalnymi turmalinami ORSKA 

 Naszyjnik z różowymi turmalinami ORSKA biżuteria
fot. 10. Naszyjnik z różowymi turmalinami ORSKA

Jednak niezależnie od tego czy jesteś entuzjastką ezoteryki, czy sceptyczką, turmaliny ze względu na swój urok i różnorodność kolorystyczną z pewnością skradną twoje serce.

 

 

Zdjęcia:

  1. fot. Surowy i oszlifowany czerwony turmalin (rubelit), źródło: https://www.vvdiamonds.cz/
  2. fot. materiały własne
  3. fot. Czarny turmalin, źródło: Muzeum Historii Naturalnej w Londynie
  4. fot. Kolorowy turmalin osadzony w skale, źródło: http://greenworldhealth.pl/
  5. fot. Paleta barw turmalinów oszlifowanych, źródło: https://akademiaducha.pl/
  6. fot. Turmaliny arbuzowe, źródło: https://jabizuteria.pl
  7. fot. Turmalin tęczowy, źródło: https://www.saphiraminerals.com/
  8. fot. Turmalin z trzykrotnym rekordem Guinnessa, źródło: https://artbizu.pl/
  9. fot. materiały własne, srebrny naszyjnik z kolorowych turmalinów
  10. fot. materiały własne, srebrny naszyjnik z różowych turmalinów

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium