ORSKA
Zapraszamy do kontaktu: sklep@orska.pl I 501 152 719
Wszystkie oblicza bursztynu 0
Wszystkie oblicza bursztynu

Różnorodność kolorów bursztynów i uroda Bałtyckiego Wybrzeża były inspiracją dla powstania limitowanej kolekcji biżuterii Baltica, w której pierwsze skrzypce grają nasze rodzime bursztyny bałtyckie. Miodowe bryłki zamknięto w nowoczesnych, mosiężnych formach. Złoty kolor, tak jak i bursztyn jest wyborem ponadczasowym, nieczułym na chwilowe trendy. Wszyscy go znamy, a ile naprawdę o nim wiemy? Bursztyn jest źródłem wielu legend i tajemnic, skrywa w sobie wiadomość wysłaną do nas miliony lat temu. Budzi zainteresowanie nie tylko ze względu na swoją imponującą historię, ale również przez niepowtarzalny wygląd. Od wieków interesuje naukowców, fascynuje kolekcjonerów i zachwyca pasjonatów na całym świecie.

Naturalne kolory bursztynu bałtyckiego

Jak powstał bursztyn bałtycki?

Powstanie bursztynu bałtyckiego szacuje się na około czterdzieści milionów lat temu. W epoce eocenu, na terenie dzisiejszego Morza Bałtyckiego, drzewa w naturalnym mechanizmie obronnym uszczelniały korę gęstym sokiem, czyli żywicą. Chroniły się w ten sposób przed uszkodzeniami i chorobami. Od dziewiętnastego wieku zakłada się, że za bursztyn bałtycki odpowiadają drzewa z rodziny sosnowatych, tzw. bursztynodajne, czyli Pinus succinifer. Krople płynnej, złotej żywicy powoli spływały po powierzchni drzewa. Na swojej drodze ten klejący płyn mógł zbierać fragmenty liści, drobinki kory, a czasem nawet zamykać w sobie drobne stworzenia. Żywica wystawiona na działanie czynników zewnętrznych powoli zastygła, z czasem przybierając postać kamienia bursztynu. W tej formie przetrwała do naszych czasów, niosąc nam informacje o dawnym ekosystemie. Od tysiącleci bursztyny były używane jako kamienie ozdobne i lecznicze. Wykonuje się z nich kosmetyki, przedmioty użytkowe, nalewki i biżuterię. Jedną z typowych właściwości bursztynu bałtyckiego jest zróżnicowanie stopnia przezroczystości i jego barwy – poprzez odcienie żółci do barwy białej, niebieskawej, zielonej, beżowej i brązowej. To bogactwo barw bursztynu czyni go poszukiwanym i cenionym surowcem w sztuce ludowej i jubilerstwie.

Szlifowanie bursztynu bałtyckiego

Od czego zależy kolor bursztynu?

Większość, bo nawet siedemdziesiąt procent bursztynów jest kolorze żółtym. Ledwo stężała żywica ma barwę jasnożółtą. Inne kolory bursztynów to efekt tego, co na swojej drodze spotkała zastygająca żywica lub jak długo była narażona na działanie czynników zewnętrznych. Wraz z wiekiem bursztyn będzie nabierał szlachetniejszej, ciemniejszej barwy.

Kolor i przezroczystość każdego bursztynu zależy od jego struktury wewnętrznej, a konkretnie od ilości i rozmieszczenia pęcherzyków powietrza znajdujących się w bryłce. Wraz ze wzrostem liczby pęcherzyków rośnie poziom zabielenia bursztynu. Bursztyn transparentny nie wchłonął ich w ogóle lub znajdziemy w nim duże, pojedyncze drobiny. W przeświecającym niewielka ilość gazu spowodowała miejscowe zmętnienia. Natomiast mleczne, w kolorze cytrynowym lub białym, zawierają najwięcej powietrza.

Artystyczny pierścionek z transparentnym bursztynem marki ORSKA biżuteria

Pierścionek z transparentnym bursztynem z kolekcji Baltica

Największą kolorystyczną różnorodność bałtyckiego bursztynu można znaleźć w unikatowym naszyjniku z kolekcji biżuterii Baltica. Jego większa wersja została wykonana dla Muzeum Bursztynu i cieszy oczy zwiedzających, więcej na ten temat naszym blogu klikając tutaj.

Kolia z wielobarwnymi bursztynami z kolekcji Baltica marki ORSKA

Kolia z wielobarwnymi bursztynami z kolekcji Baltica

 

Dlaczego bursztyn ciemnieje?

Bursztyn jest "kamieniem wiecznie żywym", a objawia się to zmianami barwy. Dzieje się tak w wyniku oddziaływania powietrza, światła słonecznego, a także przez zmiany wilgotności i temperatury. Już po 15-20 latach można zauważyć zmiany w strukturze i kolorze konkretnego bursztynu. Kamienie przechodzą drogę od bladej żółci, przez beże, pomarańcze i brązy, aż do koloru mocnej herbaty. Bryłka może stopniowo obudować  się korą (czyli zwietrzałą powłoką), ulegając powolnej erozji. Nie jest to jednak proces nieodwracalny. Aby bursztyn nabrał pełni blasku i koloru należy go profesjonalnie zeszlifować, a następnie dokładnie wypolerować. Wystarczy tylko znaleźć jubilera, który używa w swojej pracowni specjalnych past polerskich do bursztynu.

Na świecie znanych jest około 60 odmian bursztynów. Mogą różnić się od siebie datą powstania, czy zawartością procentową pierwiastków, natomiast warto też znać podstawowy podział ze względu na odmienne barwy.

Kolor bursztynowy- czyli jaki?

Kiedy słyszymy słowo „bursztyn” najczęściej przed naszymi oczami pojawia się nieregularna bryłka w złoto-brązowym odcieniu, myślimy wtedy o kolorze koniakowym lub miodowym. Takie bryłki pięknie mienią się w słońcu i nie dziwi fakt, że nazywane są „Złotem Bałtyku”. Może zawierać w sobie naturalne, drobne pozostałości roślin czy zwierząt. Ta odmiana jest często modyfikowana przez artystów. Chcąc podnieść jego walory wizualne poddaje się go obróbce cieplnej w hermetycznie zamkniętym urządzeniu.  

Unikatowy pierścionk z dużym bursztynem koniakowym marki ORSKADuży pierścionek z bursztynem marki ORSKA

Unikatowy pierścionek z okazałym bursztynem koniakowym

Wśród projektów ORSKA znajdziesz kolczyki, bransoletki i naszyjniki z bursztynem koniakowym i miodowym, te kamienie cieszą się niesłabnącą popularnością.

Bransoletka z koniakowym bursztynem marki ORSKAKolczyki z okrągłymi koniakowymi bursztynami marki ORSKA

Bransoletka i kolczyki z kolekcji Baltica z koniakowymi bursztynami

Najrzadsze obecnie są bursztyny mleczne, znane też są jako „Bursztyny Królewskie”. Charakteryzują się oryginalnymi fakturami. Powstały z połączenia żywicy z morską pianą. Są tym bielsze i mniej przejrzyste, im więcej mikropęcherzyków powietrza się w  nich znajduje. Na szczególną uwagę zasługuje unikatowy pierścionek, w którym można oglądać dwa mleczne jantary lub jeden imponujących rozmiarów.

Pierścionek z mlecznymi bursztynami marki ORSKAPierścionek z mlecznym bursztynem marki ORSKA

Pierścionki z mlecznymi bursztynami z kolekcji Baltica

Naturalne bursztyny zielone (znane tez jako bursztyny ziemne) powstały w wyniku wymieszania się żywicy z chlorofilem z roślin. Zawierają w sobie pęcherzyki gazu, powstałe w procesie gnilnym. niezwykle unikatowe, często szacowane na trzy procent wszystkich zbiorów. Ich struktura przypomina kryształki cukru, dlatego znane są też jako Bursztyny Cukrowe”. W naturze ich zabarwienie jest  ziemisto-zielonkawe. Zielony bursztyn tak naprawdę to zbitka wielu różnych barw. To prawdziwe unikaty, nie znajdziesz drugiej osoby z takim samym pierścionkiem.

Unikatowy, srebrny pierścionek z zielonym bursztynem

Unikatowy pierścionek z cytrynowo-zielonym bursztynem z kolekcji Baltica

Bursztyny czarne to odmiana, w której żywica wymieszała się z liśćmi, korą, drobnymi gałązkami i drobinkami gleby. W ich wnętrzu można zauważyć ciemne wrostki i małe obszary przejrzystego kamienia. Szacuje się, że w niektórych okazach zawartość żywicy może sięgać zaledwie dziesięciu procent. Przez to czarne bursztyny są delikatniejsze i bardziej kruche, a więc też trudniejsze w obróbce jubilerskiej. Niektórzy mianem czarnego bursztynu określają też jantar poddany specjalnym procesom termicznym. Marka Orska wykorzystała czarne kamienie w bursztynowych, efektownych koralach.

Duże korale z bursztynu marki ORSKA

Bursztynowe korale z kolekcji Baltica

Naturalne bursztyny czerwone dojrzewały najdłużej w warunkach dużego nasłonecznienia. Zmiana koloru pod wpływem promieni słonecznych, wysokiej temperatury i powietrza jest długotrwałym procesem, zauważalnym dopiero po kilkudziesięciu latach, dlatego bursztyny czerwone są nazywane „starymi”.

Koniakowy bursztyn bałtycki

Czerwony bursztyn bałtycki

 

Unikatowy pierścionek z czerwonym bursztynem marki ORSKA

Pierścionek z czerwonym bursztynem z kolekcji Baltica

Najrzadszy kolor bursztynu

W naszym polskim bursztynie kolor niebieski jest niezwykle rzadki, taki odcień mogą mieć zatopione w nim kryształki pirytu (siarczku żelaza). Bywa, że piryt tworzy w bursztynie wzór w postaci czarnej siateczki. Natomiast na Haiti niebieski kolor bursztynu nie jest niczym nadzwyczajnym.

Unikatowy naszyjnik z dwoma bursztynami marki ORSKA

Unikatowy naszyjnik-broszka z kolekcji Baltica

Podsumowując, bursztyn bałtycki to przede wszystkim żółcie, pomarańcze i brązy. Bursztyn jest ciepłym kamieniem nie tylko w dotyku, ale i w odcieniach swoich barw. Naturalne bryłki bursztynu często skrywają w sobie wiele kolorów. Niektóre egzemplarze przechodzą od przezroczystości do nieprzeświecającej mlecznej barwy. Bursztyn nie ma jednego koloru i między innymi to sprawia, że jest tak wyjątkowy.

Unikatowe srebrne pierścionki z bursztynami marki ORSKA

Unikatowe pierścionki z bursztynami z kolekcji Baltica

Jaki bursztyn jest najcenniejszy?

Należy pamiętać, że bursztyny nie są tylko piękną ozdobą, ale również przedmiotem badań naukowych.  Są jak list w butelce wysłany do nas miliony lat temu.

Czym tak naprawdę są inkluzje w bursztynie? Nazywa się tak wszystko to, co czterdzieści milionów lat temu zabrała ze sobą żywica spływając z drzew. W złocistych bryłkach możemy oglądać uwięzione w żywicy pęcherzyki powietrza, krople wody, ziarenka piasku, drobiny kurzu czy nawet kryształki pirytu, a także rośliny i zwierzęta z prehistorycznego bursztynodajnego lasu.

Pierścionek z bursztynem z inkluzją marki ORSKA

Pierścionek z bursztynem czerwonym 

Dlaczego bursztyny zawierające inkluzje są tak cenne? Oprócz niewątpliwej urody, zawierają też w sobie zapis informacji sprzed czterdziestu milionów lat. Są więc bezcenne dla paleobotaników i paleontologów. Dzięki nim można zdobyć informacje o dawnym ekosystemie. W bryłkach bursztynu bałtyckiego dominują pozostałości zwierzęce. Najczęściej znajdziemy w nich owady poniżej jednego centymetra wielkości, te większe stanowią prawdziwe unikaty. Inkluzje z sierścią ssaków, małymi jaszczurkami, ptasimi piórami czy pancerzami skorupiaków pozwalają poznać gatunki zamieszkujące prehistoryczne lasy. W zastygłej żywicy możemy zauważyć tez specyficzne wgniecenia, które są odciskami łapek większych zwierząt. Inkluzje roślinne są znacznie rzadsze, szacuje się je na około trzech procent wszystkich inkluzji organicznych. W takich bursztynach można zauważyć fragmenty kory, igły i liście drzew, elementy kwiatów i zarodniki. Dzięki wieloletnim badaniom paleobotaników wiemy, że w bursztynowym lesie występowało około 215 gatunków roślin.

Bursztynowe inkluzje cieszą się niesłabnącą popularnością, dlatego osiągają bardzo wysokie ceny. Należy pamiętać, że nie są tylko piękną ozdobą, ale mają też dużą wartość historyczną. W naszej kolekcji również pojawiły się pojedyncze unikaty z bursztynowymi inkluzjami.

Sprawdź wszystkie kolory naszych bursztynów w kolekcji biżuterii Baltica. Okazałe pierścionki, zyskujące popularność kastety, nowoczesne w formie bransoletki, pojedyncze kolczyki czy niebanalne nausznice pobudzają kreatywność i zachęcają do miksowania. 

Duża kolia z bursztynami w wielu kolorach marki ORSKA

Kolia wykonana dla Muzeum Bursztynu w Gdańsku

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium