FAQ

Nasza biżuteria jest wykonana głównie z mosiądzu lub alpaki, w niektórych przypadkach również ze srebra. Bigle, sztyfty i zapięcia w kolczykach są zawsze wykonane ze srebra, aby zapobiegać reakcjom alergicznym. W przypadku kolczyków w kolorze złotym, srebrne zapięcia kolczyków są również złocone, aby pasowały kolorystycznie. 

Mosiądz charakteryzuje się złotą, ciepłą barwą. Jest to stop miedzi i cynku w różnych proporcjach. W praktyce do stopu mogą być dodane domieszki innych metali, dlatego w sporadycznych wypadkach mosiądz może uczulać alergików. Mosiądz początkowo ma jasny intensywny kolor, z czasem delikatnie ciemnieje. Można go odświeżyć poprzez profesjonalne czyszczenie w naszej pracowni.

Alpaka, nazywana również nowym srebrem, jest stopem miedzi, cynku i niklu. Swą nazwę zawdzięcza srebrzystej barwie z ciepłym połyskiem. Biżuteria z tego metalu, z uwagi na zwartość niklu, może uczulać alergików. Alpaka charakteryzuje się dużą trwałością. Raczej nie zmienia koloru nawet po długim czasie. Sporadycznie mogą pojawić się na niej zanieczyszczenia od czynników zewnętrznych, np. kosmetyków, chemii, perfum itp. Takie zanieczyszczenia można usunąć przez profesjonalne czyszczenie w naszej pracowni. W niektórych przypadkach również samodzielnie, włókniną do czyszczenia biżuterii.
 

Grafitowy kolor metalu jest efektem oksydowania, czyli pokrywania metalu cienką warstwą np. wodorotlenku sodu. Możliwość oksydowania metalu wygląda różnie w zależności od rodzaju stopu. Metale najczęściej przez nas wykorzystywane to mosiądz, alpaka i srebro. W przypadku alpaki i srebra, oksyd jest nakładany bezpośrednio na metal. W przypadku mosiądzu, biżuteria jest najpierw srebrzona a następnie pokrywana oksydem. Bezpośrednio po oksydowaniu kolor biżuterii jest ciemny i matowy. Jaśniejsze odcienie z satynowym efektem można otrzymać ścierając delikatnie, równomiernie warstwę oksydu do uzyskania pożądanego rezultatu. Następnie każdy model biżuterii jest lakierowany. Tak przygotowane komponenty z metalu są gotowe od użytkowania. Z uwagi na to, że zarówno srebrzenie, oksyd jak i lakier to powłoki, w trakcie normalnego użytkowania, z czasem będą się delikatnie ścierać z metalu. Jest to naturalne zużycie dla oksydowanej biżuterii i stanowi część jej specyfiki. W trakcie ścierania się, miejscowo lub na większych powierzchniach biżuterii, może zacząć być widoczne, srebrzenie lub metal z jakiego wykonana jest biżuteria – srebrzysta alpaka, bądź złoty mosiądz. Dotyczy to w szczególności zawieszek i części biżuterii dotykających skóry lub odzieży. Taką biżuterię można odświeżyć w naszej pracowni, czyli powtórzyć cały proces oksydowania. Jednak w wielu przypadkach, przetarty kolor biżuterii daje ciekawy efekt i jak najbardziej pozwala na dalsze noszenie biżuterii.

Jeżeli podczas logowania do butiku online ORSKA, przy użyciu adresu e-mail i hasła, pojawia się komunikat, że wpisane dane są nieprawidłowe, to prawdopodobnie musisz ponownie zarejestować swoje konto. W związku z utworzeniem nowej witryny ORSKA oraz zmianą sposobu logowania, poprzednie konta użytkowników stały się nieaktualne i należy zarejestrować nowe konto. Jeśli na starym koncie użytkownika znajdowały się jakiekolwiek informacje, które chcesz odzyskać, napisz pod adres sklep@orska.pl. Z pewnością pomożemy! ;)

Tak, dostępne są nominały 100, 200 i 500.
Aby kupić bon podarunkowy w butiku online należy skontaktować się mailowo pod adresem: sklep@orska.pl
Bon jest ważny przez dwa miesiące od momentu zakupu i może być wykorzystany w każdym butiku stacjonarnym ORSKA oraz w butiku internetowym. Aby wykorzystać bon w butiku internetowym należy skontaktować się mailowo z butikiem online