BIŻUTERIA STWORZONA W 3D

Pillsy

Orska oswoiła technologię druku 3D. Posługuje się nią w swoich projektach już od 5 lat. Druk 3D jest coraz powszechniejszym zjawiskiem zatem warto wiedzieć jak dokładniej wygląda wykorzystanie tej współczesnej technologii, chociażby w tworzeniu biżuterii. Czy możliwe jest połączenie tradycyjnego warsztatu jubilerskiego i nowoczesnych, zaawansowanych rozwiązań zachowując rzemieślniczy charakter tworzonych projektów?

jajo    Machiny naszyjnik

ORSKA konsekwentnie udowadnia, że takie połączenie jest możliwe, a nawet doskonale się uzupełnia. Technologia druku 3D została wykorzystana w kolekcji Soda, Pills, Machiny,  Apis i Love. Dzięki temu rozwiązaniu możliwe jest stworzenie prototypu misternych niewielkich  przedmiotów, wymagających niezwykłej precyzji. Ręczne wykonanie doskonale symetrycznego obiektu wielkości kilku milimetrów czy kilku centymetrów byłoby niezwykle czasochłonne, a mimo to nie ma gwarancji, że efekty sprostałyby wymaganiom projektanta. Ponadto druk 3D pozwala lepiej zadbać o ergonomię projektowanego obiektu.  Już na etapie tworzenia wizualizacji modelu, oprogramowanie pozwala obliczyć wagę zaprojektowanego obiektu, co w przypadku biżuterii ma niebagatelne znaczenie. Dzięki tej funkcji, zanim jeszcze powstanie pierwszy prototyp obiektu, projektant ma całkiem dobre wyobrażenie na temat komfortu noszenia biżuterii. Jeśli w tym momencie pojawią się wątpliwości, można na bieżąco wprowadzić odpowiednie zmiany, aby finalny wzór był jak najwygodniejszy dla użytkownika. Zatem tworząc szczegółowe obiekty o rzeźbiarskim charakterze, jak misterne mechaniczne jajo z kolekcji  Machiny,  baloniki z kolekcji Love, tabletki z kolekcji Pills czy pszczoła z kolekcji Apis, ORSKA sięga po technologię druku 3D. Alternatywą dla tego rozwiązania jest wyrzeźbienie obiektów w wosku. Jednak praca ludzkich rąk, mimo iż piękna i obdarzona swoim specyficznym charakterem, nie zawsze daje taką techniczną doskonałość jak efekt pracy  maszyny.

Soda


Naturalnie  punktem wyjścia do stworzenia każdego nowego modelu biżuterii jest pomysł, który następnie zostaje przeniesiony na papier. Proces tworzenia biżuterii w 3D różni się od standardowego procesu projektowania tym, że oprócz szkicu stworzonego przez projektanta, musi też powstać projekt i wizualizacja stworzona przy użyciu oprogramowania drukarki 3D. Kiedy wizualizacja jest gotowa można przystąpić do wydruku prototypu, który następnie staje się punktem odniesienia przy powielaniu danego elementu. Wydruk prototypów w tej technologii jest kosztowny, zatem jedynie pierwsze egzemplarze są  tworzone przez drukarki 3D, a następnie powielane już w technologii odlewu, która jest złożonym procesem odwzorowywania prototypu w metalu. Tak powstałe elementy, w surowej i niedoskonałej formie trafiają do obróbki jubilerskiej. Ulegają kształtowaniu w obróbce termicznej i mechanicznej. To na tym etapie uzyskują swój ostateczny charakter, określony rodzaj połysku czy kolorystykę. Również podczas obróbki jubilerskiej jest możliwość personalizowania wzorów czy doskonalenia modeli. Druk 3D czy odlew dostarczają jubilerowi komponent, bazę do stworzenia ostatecznego modelu biżuterii zgodnie z wyobrażeniem projektanta.
Technologia druku 3D to niezwykłe narzędzie, które w określonych zastosowaniach byłoby  niezwykle trudne do zastąpienia. Dzięki niej ORSKA mogła stworzyć modele biżuterii, które znalazły wielu entuzjastów. Drobne elementy bogate w detale wspaniale uzupełniły portfolio wyrazistych projektów Anny Orskiej.

serce    naszyjnik Love

Spinki mankietowe pills    Pierścionek Soda

 

 

Zostaw komentarz

Pamiętaj, że komentarze muszą zostać zatwierdzone przed ich opublikowaniem