ORSKA
Zapraszamy do kontaktu: sklep@orska.pl I 501 152 719
Wernisaż wystawy prac Anny Orskiej w ramach Łódź Design Festival 0
Wernisaż wystawy prac Anny Orskiej w ramach Łódź Design Festival

Łódź Design Festival jest corocznym świętem dobrego wzornictwa w Polsce. W tym roku najstarszy i najbardziej prestiżowy tego typu event w Polsce odbył się pod hasłem "LEPIEJ". W ramach festiwalu zorganizowano przekrojową wystawę prac Anny Orskiej, które poruszają tematykę odpowiedzialnego projektowania. Wernisaż wystawy odbył się 16.09.2021 roku w hotelu Puro w Łodzi. 

Wytwarzanie nowych rzeczy nie sprzyja i nigdy nie będzie sprzyjało naszej planecie. Ale produkcja nie zniknie. Z uwagi na wszechobecną dominację modelu „kup-użyj-wyrzuć”, firmy wytwarzające ubrania i dodatki są jednymi z tych, którzy na sumieniu mają najwięcej. To musi się zmienić. Co możemy zrobić? Kierunek zmian wskazuje Anna Orska, projektantka biżuterii i pionierka upcyclingu w polskim jubilerstwie. Sięgała po niestandardowe komponenty, zanim stało się to modne. Tworzyła biżuterię m.in. z ołowianych żołnierzyków, starych monet i mechanizmów zegarowych, zastawy stołowej z rodzinnego domu, zużytych części elektronicznych i samochodowych, próbując dać im drugie życie i szlachetną, biżuteryjną formę.

Nadmierna konsumpcja i bezrefleksyjne zakupy nie są zgodne z DNA marki ORSKA, którą projektantka założyła 11 lat temu. Nie podąża za modą i chwilowymi trendami, tworzy rzeczy ponadczasowe. Jest niepokorna i bezkompromisowa. Wierzy, że suma małych kroków to duża zmiana, dlatego odważnie eksperymentuje, szukając nowych, coraz bardziej odpowiedzialnych rozwiązań.

artystyczna biżuteria ORSKA biżuteria damska

Projekt „Nowa Estetyka” to próba redefinicji estetyki. To opowieść już nie tylko o formie, ale także o materiale, procesie i odpowiedzialności. To próba włączenia odpowiedzialności w proces projektowy. W końcu to zbiór ważnych, w zagrożonym kryzysem ekologicznym świecie, pytań. Czy mała zmiana może mieć duży impakt? Czy projektant powinien wziąć odpowiedzialność za to, co wytworzył? I w reszcie, co pozostawimy po sobie; jakie artefakty będą odkopywać antropolodzy przyszłości? Anna Orska szuka na nie odpowiedzi w swoim stylu. Na wystawie prezentuje kolekcje z ostatnich dwóch lat, które są kwintesencją osobistych poszukiwań, odpowiedzialności i zaangażowania. Mały krok w dobrą stronę nie zmieni wszystkiego od razu. Ale jest ekscytującym początkiem, który może inspirować innych. Wszyscy jesteśmy odpowiedzialni. Każdy z nas ma wpływ.

artystyczna biżuteria ORSKA biżuteria damska

Projekty prezentowane na wystawie:

  • Biżuteria z kolekcji New Stone
  • Wegańskie torebki z kolekcji Vivo
  • Nowa linia bransoletek Extreme Sport wykonanych z lin wydobytych z dna Bałtyku
artystyczna biżuteria ORSKA biżuteria damska

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium