ORSKA
Zapraszamy do kontaktu: sklep@orska.pl I 501 152 719
Technologia 3D w jubilerstwie 0
Technologia 3D w jubilerstwie

Orska oswoiła technologię druku 3D. Posługuje się nią w swoich projektach już od 5 lat. To coraz powszechniejsza technologia, zatem warto wiedzieć jak dokładniej wygląda wykorzystanie jej w tworzeniu biżuterii. Czy możliwe jest połączenie tradycyjnego warsztatu jubilerskiego i nowoczesnych, zaawansowanych rozwiązań zachowując rzemieślniczy charakter tworzonych projektów?

ORSKA konsekwentnie udowadnia, że takie połączenie jest możliwe, a nawet doskonale się uzupełnia. Technologia druku 3D została wykorzystana w kolekcji Soda, Pills, Machiny, Apis i Love. Dzięki temu rozwiązaniu możliwe jest stworzenie prototypu misternych niewielkich przedmiotów, wymagających niezwykłej precyzji. Ręczne wykonanie doskonale symetrycznego obiektu wielkości kilku milimetrów czy kilku centymetrów byłoby niezwykle czasochłonne, a mimo to nie ma gwarancji, że efekty sprostałyby wymaganiom projektanta. Druk 3D pozwala lepiej zadbać o ergonomię projektowanego obiektu.

artystyczna biżuteria ręcznie robiona ORSKA

  Już na etapie tworzenia wizualizacji modelu, oprogramowanie pozwala obliczyć wagę zaprojektowanego obiektu, co w przypadku biżuterii ma niebagatelne znaczenie. Dzięki tej funkcji, zanim jeszcze powstanie pierwszy prototyp obiektu, projektant ma całkiem dobre wyobrażenie na temat komfortu noszenia biżuterii. Jeśli w tym momencie pojawią się wątpliwości, można na bieżąco wprowadzić odpowiednie zmiany, aby finalny wzór był jak najwygodniejszy dla użytkownika. Zatem tworząc szczegółowe obiekty o rzeźbiarskim charakterze, jak misterne mechaniczne jajo z kolekcji Machiny, baloniki z kolekcji Love, tabletki z kolekcji Pills czy pszczoła z kolekcji Apis, ORSKA sięga po technologię druku 3D. 

Naturalnie punktem wyjścia do stworzenia każdego modelu biżuterii jest pomysł, który następnie zostaje przeniesiony na papier. Proces tworzenia biżuterii w 3D różni się od standardowego procesu projektowania tym, że oprócz szkicu stworzonego przez projektanta, musi też powstać projekt i wizualizacja stworzona przy użyciu oprogramowania drukarki 3D. Kiedy wizualizacja jest gotowa można przystąpić do wydruku prototypu, który następnie staje się punktem odniesienia przy powielaniu danego elementu. Wydruk prototypów w tej technologii jest kosztowny, zatem jedynie pierwsze egzemplarze są tworzone przez drukarki 3D, a następnie powielane już w technologii odlewu, która jest złożonym procesem odwzorowywania prototypu w metalu. 

artystyczna biżuteria ręcznie robiona ORSKA biżuteria damska


Tak powstałe elementy, w surowej i niedoskonałej formie trafiają do obróbki jubilerskiej. Ulegają kształtowaniu w obróbce termicznej i mechanicznej. To na tym etapie uzyskują swój ostateczny charakter, określony rodzaj połysku czy kolorystykę. Również podczas obróbki jubilerskiej jest możliwość personalizowania wzorów czy doskonalenia modeli. Druk 3D czy odlew dostarczają jubilerowi komponent, bazę do stworzenia ostatecznego modelu biżuterii zgodnie z wyobrażeniem projektanta.

Technologia druku 3D to niezwykłe narzędzie, które w określonych zastosowaniach byłoby niezwykle trudne do zastąpienia. Dzięki niej ORSKA mogła stworzyć modele biżuterii, które znalazły wielu entuzjastów. Drobne elementy bogate w detale wspaniale uzupełniły portfolio wyrazistych projektów Anny Orskiej.

 

artystyczna biżuteria ORSKA biżuteria damska

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium