ORSKA
Zapraszamy do kontaktu: sklep@orska.pl I 501 152 719
Odpowiedzialność w stylu ORSKA 0
Odpowiedzialność w stylu ORSKA

Zmiany nie zawsze są łatwe, a wdrażanie innowacyjnych rozwiązań wymaga dużego nakładu pracy i zaangażowania całego zespołu. W ORSKA wierzymy, że jeden znaczący krok składa się z kilku mniejszych, i że sukces możemy osiągnąć RAZEM. Dlatego dziś chcemy opowiedzieć Ci o krokach jakie cały ORSKA Team postawił w ostatnim czasie, na drodze ku bardziej odpowiedzialnej i zrównoważonej stronie. Na pierwszy ogień serwujemy historię zmiany opakowań. Czy zastanawiałeś się ile opakowań rocznie może zużywać mała firma? Czy zwróciłeś uwagę, w co zapakowane są Twoje kolczyki, Twój pierścionek czy bransoletka, kiedy wychodzisz od nas z butiku? I wreszcie, co robisz z opakowaniem kiedy wracasz do domu?


Nie przestajemy eksperymentować, a nieustanne poszukiwanie lepszego jest dla nas bardzo ważne. Chcąc połączyć estetykę z najwyższej jakości wykonaniem i przyjaznym dla otoczenia materiałem, długo szukaliśmy pomysłu na nowe opakowania. Zrezygnowaliśmy z foliowanych, okrągłych pojemników, które dobrze znacie na rzecz kwadratowych i równie eleganckich, ale wykonanych w 100% z papieru, który bez problemów może zostać poddany recyklingowi. To jednak ostateczność – wytrzymałe opakowania wykonane są tak, że przez wiele miesięcy możecie przechowywać w nich nie tylko biżuterię.


Prężny rozwój butiku online spowodował także zmianę opakowań wysyłkowych. Ograniczenie zużycia plastiku zaczęliśmy od zrezygnowania z wykorzystania foliopaków, które wcześniej służyły do dodatkowego zabezpieczenia przesyłek. Stosujemy samoprzylepne, papierowe etykiety, dzięki którym mogliśmy odstąpić od używania koszulek ze sztucznego tworzywa. A artystyczna biżuteria amortyzowana jest przez wypełniacz w postaci papierowej bibuły lub wiórków papierowych, które tuż po rozpakowaniu paczki możesz wyrzucić do kosza z makulaturą. Stosujemy niebielone kartony wysyłkowe, które bez przeszkód możesz wykorzystać ponownie, używając dodatkowego paska klejącego znajdującego się już w środku oraz torby, których surowy kolor i faktura wskazują na brak procesu foliowania i chlorowania. Mając świadomość całego procesu cierpliwie dążymy do całkowitej rezygnacji ze szkodliwych włókien syntetycznych. Wciąż pracujemy nad alternatywami dla niektórych elementów, takich jak np. gąbki, które możecie znaleźć w pudełkach. Zabezpieczają one biżuterię, ale nie są w pełni ekologiczne. Jest to jeden z istotniejszych detali całego opakowania, który trudno zastąpić czymś równie praktycznym, estetycznym i jednocześnie przyjaznym dla środowiska.


Idąc za ciosem, kolejnym krokiem, który podjęliśmy, było zastąpienie filcu washpapą, która od kilku miesięcy jest gwiazdą naszej ekspozycji. Materiał, nazywany skórą dla wegan, stanowi doskonałą alternatywę dla tkanin pochodzenia zwierzęcego oraz skaju. Washpapa jest impregnowana syntetycznymi długimi włóknami celulozy połączonymi z lateksem. Przy jej produkcji nie wykorzystuje się żadnych składników pochodzenia zwierzęcego. Co więcej, nie zawiera szkodliwych substancji takich jak pentachlorophenol, PVC czy BPA. Washpapa posiada certyfikat OEKO-TEX® Standard 100, który jest symbolem gwarancji przebadania tekstyliów pod kątem obecności substancji szkodliwych. Washable kraft paper nie odkształca się w wodzie, nie odbarwia ani nie rozpuszcza, dlatego z łatwością można go prać i szyć. Czarne, minimalistyczne podkładki na stołach, w szufladach oraz kubiki na których eksponujemy kolczyki, naszyjniki, bransoletki i pierścionki, są wykonane właśnie z tego tworzywa.


Wspomnieliśmy już o opakowaniach na biżuterię, ale chcemy jeszcze przybliżyć Ci sposób, który zaproponowaliśmy do pakowania wegańskiej torebki z kolekcji VIVO. Musisz wiedzieć, że woreczki, w które starannie pakujemy zakupione przez Ciebie Goji, Avocado, Mung, Tea, czy Nori wykonane są z możliwie jak najmniej przetworzonej bawełny. Oznacza to m.in. brak dodatkowego barwienia, dzięki czemu jej kolor jest naturalnie beżowy. Całość pakujemy do kartonów o równie surowej barwie, a do ich zabezpieczenia używamy papierowej taśmy klejącej. Dla większego komfortu przemieszczania się z zakupami postanowiliśmy zaplątać karton w bawełniane, w pełni kompostowane sznurki przypominające ucha, co pozwoliło nam zrezygnować z dużych, papierowych toreb. Organiczny recykling (kompostowanie) jest naturalną metodą utylizacji i zagospodarowania odpadów. Polega on na rozkładzie substancji organicznej, czyli większości związków chemicznych zawierających węgiel, przez mikroorganizmy takie jak: bakterie tlenowe czy grzyby.


Niekonwencjonalne, i często gotowe do wielokrotnego użycia, materiały to dopiero część zmian, jakie ostatnio wprowadziliśmy. Dzięki pasji nie poprzestajemy na tym, co już udało nam się udoskonalić. Dlatego, o kolejnej porcji naszego rozwoju w zieloną stronę, z radością będziemy pisać regularnie. Jutro stawia przed nami wiele wyzwań, którym już dziś staramy się sprostać. Do zobaczenia! :)

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium