ORSKA
Zapraszamy do kontaktu: sklep@orska.pl I 501 152 719
Nefro - Pteridomania Ani Orskiej 0
Nefro - Pteridomania Ani Orskiej

Znamy ją tak dobrze, że przestaliśmy ją doceniać i zauważać. Swoimi rozłożystymi liśćmi o niesamowitej strukturze i budowie dążącej do nieskończonej perfekcji fraktali, zdobi magiczne leśne uroczyska i banalne betonowe korytarze szarych mrówkowców. Niezmiennie zachwyca mnogością niezwykłych odmian, przybierających często wręcz nieziemskie kształty. Na naszej planecie pojawiła się długo przed nami - 360 milionów lat temu. Oto paproć - zwykła i niezwykła roślina.

artystyczna biżuteria ORSKA biżuteria damska
Biżuteria z kolekcji Nefro

W słowiańskim kręgu kulturowym wyjątkowość paproci jest znana i doceniana od setek lat. W historii ludzkości - o wiele dłużej. Są tacy, którzy twierdzą, że skrywa ona sekrety szczęścia i dobrobytu. W Noc Kupały, celebrującą najkrótszą noc w roku, liśćmi paproci dekorowano domostwa, aby przegonić wyjątkowo aktywne w tym czasie demony i inne nieprzychylne człowiekowi siły. To również tej nocy szukano legendarnego kwiatu paproci, który miał zapewnić znalazcy dostatnie i radosne życie. Była ratunkiem dla kobiet szukających męża, które wykorzystywały ją jako afrodyzjak. Innym pomagała znaleźć mądrość i oświecenie. Jest również niebezpieczna - potrafi od siebie uzależnić. Pteridomania, czyli istne szaleństwo paproci, zawładnęło wiktoriańską Anglią, zarażając charakterystycznym wzorem każdy możliwy element wyposażenia gospodarstwa domowego i ubioru.

Orska biżuteria - kompozycja z naszyjnikiem i kolczykami z kolekcji Nefro
Biżuteria z kolekcji Nefro

Jedną z największych fascynacji i zarazem najbogatszym źródłem inspiracji Anny Orskiej jest przyroda. Projektantka sukcesywnie, co kilka miesięcy, powiększa swoją biżuteryjną oranżerię, wprowadzając do niej coraz to nowe elementy zaczerpnięte wprost z fauny i flory. Egzotyczne kwiaty, niezwykłe rośliny i tajemnicze owady, zreinterpretowane w metalicznych kunsztownych formach, tworzą ekosystem ozdób, który stał się hołdem Projektantki dla piękna, jakim obdarza nas nieustannie Matka Natura.

artystyczna biżuteria ORSKA biżuteria damska
Biżuteria z kolekcji Nefro

W roślinnej kolekcji zatytułowanej Nefro, zaprezentowanej podczas dnia prasowego Domu Towarowego Mysia 3, to właśnie paproć została postawiona na biżuteryjnym piedestale. A dokładnie trzy gatunki paproci - polypodium vulgare - paproć zwyczajna, nephrolepis exaltata - nerczyłusk wyniosły, phlebodium areolatum - flebodium. Anna Orska przeniosła motyw liści, przywodzący na myśl pradawne skamieliny, na wiszące kolczyki, oplatające palce pierścionki, masywne kolie, naszyjniki i wisiory, stworzone z mosiądzu, srebra i alpaki. Dla jednych mogą to być „po prostu” intrygujące ozdoby, ale nic nie stoi na przeszkodzie, żeby potraktować je jako amulety przynoszące szczęście.

artystyczna biżuteria ORSKA biżuteria damska
Biżuteria z kolekcji Nefro


Zdecydowaną nowością wśród projektów ORSKA są pokaźne łańcuchy stworzone z myślą o dekoracji spodni (noszone jak pasek, w szlufkach), ale o których przeznaczeniu zdecydują tak naprawdę ich właścicielki. Łańcuchy te z powodzeniem mogą zmienić się w naszyjniki czy ciężkie bransolety, wprost stworzone do całkowitej personalizacji. Można do nich bez problemu dołączyć elementy z poprzednich kolekcji ORSKA, tworząc nowe i unikalne kombinacje, jak również przypiąć klucze albo portfel, inspirując się męskim stylem. Oczywiście dotyczy to również kolekcji Nefro.

Orska biżuteria - Kompozycja biżuterii z kolekcji Nefro

Niezależnie od tego, czy wierzymy w bogatą symbolikę paproci, ufamy jej umiejętności wpływania na nasz los, czy po prostu doceniamy jej dobroczynny wpływ na środowisko, warto nawiązać z nią bliższą relację, a nawet oddać się bez reszty szaleństwu pteridomanii. Te w doniczkach doskonale oczyszczą powietrze naszych mieszkań i miejsc pracy, a te w formie biżuterii ciekawie urozmaicą codzienne i biznesowe zestawy, jak również pięknie zamanifestują naszą miłość do tego co naturalne, czyste i ponadczasowe.

Kolekcja Nefro z paprocią marki ORSKA biżuteria
Biżuteria z kolekcji Nefro

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium