ORSKA
Zapraszamy do kontaktu: sklep@orska.pl I 501 152 719
Najbardziej nietypowe komponenty w biżuterii ORSKA 0
Najbardziej nietypowe komponenty w biżuterii ORSKA

Anna Orska znana jest z eksperymentalnego podejścia do tworzenia biżuterii. Pionierka upcyclingu w polskim jubilerstwie często sięga po intrygujące, nietypowe komponenty, dzięki którym projektowane przez nią wzory posiadają osobliwy charakter. Niepowtarzalne elementy pochodzą z różnych zakątków świata i epok - dzięki temu otwartemu podejściu projektantka odnajduje piękno tam, gdzie inni go nie dostrzegają i wydobywa je na światło dzienne.

ORSKA ma już 11 lat. Na przestrzeni czasu w naszej pracowni pojawiło się wiele zaskakujących materiałów. Pierścionki, bransoletki i kolczyki powstawały ze starych monet, fragmentów porcelany, ołowianych żołnierzyków czy elementów zastawy stołowej. Ale to nie wszystko! Przygotowaliśmy subiektywne zestawienie najbardziej nieoczywistych materiałów, z którymi do tej pory pracowaliśmy. Zapraszamy Was w krótką podróż po oryginalnej biżuterii z komponentami tak nietypowymi, że aż musicie to zobaczyć :)

1. Tysiącletnie drewno z grodu Mieszka I

Na zaproszenie poznańskiego rezerwatu archeologicznego Genius Loci Anna Orska zaprojektowała, a następnie wykonała serię nietypowych naszyjników, których głównym elementem jest drewno oprawione w mosiężne formy. Niemal czarny, tysiącletni dąb został wykopany przez archeologów na terenie Ostrowa Tumskiego w Poznaniu a następnie powędrował w ręce naukowców, którym posłużył jako bezcenne źródło informacji z czasów początków państwa polskiego. Ten dumny i dostojny materiał nadszarpnięty zębem czasu finalnie trafił także do poznańskiej pracowni ORSKA, gdzie dzięki ręcznej, jubilerskiej pracy miał okazję zachwycić współczesnych.

Fot. materiały własne Genius Loci/ fot. K. Zisopulu-Bleja
Biżuteria ORSKA wykonana z 1000 letniego drewna z grodu Mieszka I

  

2. Elementy sprzętu elektronicznego

3Re oferuje kompleksowe rozwiązania z zakresu recyclingu urządzeń elektronicznych. W ramach współpracy firma przekazała Annie Orskiej odzyskane elementy z różnorodnych sprzętów, które kiedyś wiernie służyły swoim właścicielom. Fragmenty komputerów, aparatów fotograficznych, dysków zewnętrznych, odtwarzaczy wideo czy telefonów komórkowych w zakamarkach pracowni ORSKA przeobraziły się w zdobne naszyjniki. Ręcznie wykonane srebrne wisiory na długich łańcuchach utworzyły kolekcję inspirowaną znakami zodiaków, którą w całości możecie zobaczyć tu.

Fot. materiały własne 3Re
 
Biżuteria ORSKA dla 3RE wykonana ze zużytego sprzętu elektronicznego

3. Fragmenty skały, w której powstało muzeum

Na zaproszenie Grażyny Kulczyk, specjalnie dla Muzeum Sztuki Współczesnej Susch, Anna Orska stworzyła linię biżuterii z wykorzystaniem kamienia z miejsca, w którym powstało Muzeum. Większość materiału to odłamy bryły wysadzonej dynamitem pod salę Mirosława Bałki, wybitnego polskiego rzeźbiarza. Skała z Susch mieni się różnymi odcieniami szarości, przechodząc od tonów chłodnych do ciepłych, niekiedy wpadając w zardzewiałe złoto. Zamknięta w minimalistyczną okrągłą formę z mosiądzu, w charakterystycznych dla ORSKA kolorach złota lub oksydowanego srebra dostępna jest jedynie w szwajcarskim muzeum.

 

Biżuteria ORSKA wykonana dla Muzeum Susch Grażyny Kulczyk z fragmentów skał

 

4. Meteoryty

Gwiazdą jednej z kolekcji ORSKA była gwiazda w rzeczy samej, i to spadająca! Projektantka stworzyła nieziemskie dodatki z meteorytów, których wiek sięga 4,5 biliona lat. Wędrując przez kosmos jako asteroidy zbłądziły w kierunku Ziemi, na krótką chwilę zmieniając się w spadające gwiazdy. Znalezione w Argentynie i na terenie północnej Szwecji ostatecznie trafiły do pracowni Anny Orskiej gdzie przybrały nowoczesną, geometryczną szatę ze srebra i mosiądzu.

Spinki mankietowe z meteorytem, biżuteria artystyczna marki ORSKA

5. Elementy samochodów VOLVO

Kiedy pracująca w branży motoryzacyjnej Joanna Karlik - Knocińska zamarzyła o biżuterii powstałej ze zużytych części samochodowych wybór mógł paść tylko na współpracę z artystką nie bojącą się odważnych projektów. Tak trafiła do pracowni ORSKA. Efektem tej kooperacji jest kilka kolekcji biżuterii z wykorzystaniem najróżniejszych części aut VOLVO: od elementów układu elektronicznego, przez fragmenty skrzyni przekaźnikowej, elektroniki modułu świateł i przewodów elektrycznych aż do tulejek wybieraka skrzyni biegów. Biżuteria pARTs to połączenie świata męskiego z damskim i artystyczna odpowiedź na ekologiczne problemy naszej planety.Biżuteria artystyczna ORSKA wykonana z części samochodowych Volvo dla Firmy KarlikFot. materiały własne VOLVO Karlik

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium