ORSKA
Zapraszamy do kontaktu: sklep@orska.pl I 501 152 719
Marta Niedźwiecka: Nasze ciało jest nami.
Marta Niedźwiecka: Nasze ciało jest nami.

Ambasadorką najnowszej linii biżuterii z kolekcji Body jest Marta Niedźwiecka, psycholożka i autorka popularnego podcastu o psychologii i seksualności, która uważa ciało za początek naszego doświadczania siebie. W swoich audycjach przypomina, że kobieca siła płynie z komfortu bycia sobą. O problemach z akceptacją, znaczeniu ciała i potrzebie zaopiekowania się własną kobiecością przeczytacie w naszym wywiadzie z Martą. Dobrej lektury!

 

Marta Niedźwiecka, ambasadorka kolekcji Body, ręcznie wykonana artystyczna biżuteria ORSKA

Marta Niedźwiecka, ambasadorka kolekcji BodyW Internecie mogę przeczytać o Marcie Niedźwieckiej, że uczy sztuki dobrego życia. Czym jest dobre życie? 

W internecie jest napisane dużo nieprawdziwych rzeczy, myślę, że to jest jedna z nich. Próbuję pokazać ludziom, którzy są tym zainteresowani jak żyć z sensem, w zgodzie ze sobą, jak wyplątać się z różnych mikro-wojenek relacyjnych i tych, które toczymy z własnym ciałem i światem. Ja raczej zajmuję się życiem prawdziwym, czasem bolesnym do szpiku kości, a czasem zachwycającym. Takim życiem, które jest warte przeżycia.

W swoim podcaście „O zmierzchu” mówisz o seksualności, ciele, emocjach i relacjach intymnych. Prowadzisz też praktykę terapeutyczną, organizujesz wyjazdowe warsztaty dla kobiet. Z czym najczęściej się borykają? 

To, co robię publicznie jako autorka podkastu czy popularyzatorka świadomej seksualności albo pewnych podejść psychologicznych bardzo się różni od pracy terapeutycznej czy warsztatowej. Te ostatnie to bardzo osobiste spotkania z przeróżnymi problemami psychicznymi, ale także towarzyszenie osobom, które pragną się rozwijać. W tych działaniach jestem na drugim planie, raczej słucham niż mówię; towarzyszę, a nie pokazuję kierunek.

Chociaż pracuję w obszarze seksualności, emocji, związków, to oczywiście spotykam osoby z depresją, zaburzeniami lękowymi czy zaburzeniami odżywiania. Sprowadza je do mnie cierpienie psychiczne z którym trudno jest sobie poradzić samej/samemu. W Polsce wiele tematów jest problematycznych: ciało i jego akceptacja, jego funkcje społeczne, regulowane odgórnie czy też jego odzyskiwanie do czucia siebie i do przyjemności. Seksualność jest nieustającym źródłem wyzwań, ale nawet codzienność z jej tempem i wymaganiami składa się na to, jak wygląda nasz dobrostan.

Marta Niedźwiecka, ambasadorka kolekcji Body, ręcznie wykonana artystyczna biżuteria ORSKA

Marta Niedźwiecka, ambasadorka kolekcji Body

Problem z akceptacją ciała to problem większości Polek. Jesteśmy w europejskiej czołówce w kwestii niezadowolenia z własnego wyglądu. Skąd w nas tyle kompleksów?

Składają się na to kultura i wychowanie. Kultura, rozumiana jako to wszystko, co nas otacza – od przekazów społecznych, czasem niejawnych, że kobieta ma się szanować, bo nikt jej nie zechce, gdzie w domniemaniu mamy, że szanowanie się oznacza powściągliwość seksualną, poprzez nakazy i zakazy religijne, politykę, ale także popkulturę, która kształtuje wzorce ciała, atrakcyjności i tego, co jest „kobiece”, a co nie.

Wychowanie, szczególnie nakładanie tabu na kwestie ciała i seksualności także zbiera żniwo. Jeśli wzrasta się w domu, w którym o ciele się nie mówi, najwyżej się je krytykuje, w którym nikt nie uczy dzieci czucia ciała, kochania go, rozumienia, to bardzo trudno w dorosłości akceptować i uznawać, że się ma ciało i to, jak ono wygląda. Negatywna ocena siebie wynika najczęściej z czucia się nie dość dobrze z własnym wyglądem, które jest połączone z porównywaniem się z wyidealizowanymi wizerunkami, czyli odbywa się na styku tego, co dostaliśmy z domu i co przyszło do nas z kultury.

W jaki sposób brak akceptacji ciała ogranicza radość z bycia sobą?

Nasze ciało jest nami. Nie można być sobą, nie będąc w zgodzie z rytmem własnego ciała, jego formą, jego przezywaniem. Bez doświadczenia ciała nie mielibyśmy kontaktu z innymi ludźmi, interakcji, nie płynęłyby do nas bodźce zmysłowe, przyjemność, rozkosz w seksie.

Co może wzmacniać nasze pozytywne podejście do swojego ciała? Jak zaopiekować się własną kobiecością?

Gdyby znała uniwersalną metodę na bycie dobrym dla siebie, to pewno już odbierałabym pokojową nagrodę Nobla. Można iść na terapię, to zazwyczaj pomaga. Można zacząć ćwiczyć jogę, to też dużo daje. Dla wielu osób sprawdziła się modyfikacja stylu życia, który pozwolił im lepiej dbać o siebie. Ale ta praca zaczyna się od uznania prostych prawd – jestem wystarczająca; opiekuję się sobą; mam prawo do własnych wyborów i własnych emocji; jestem tym ciałem, które dostałam, mam obowiązek się o nie troszczyć. To brzmi jak hasła z motywatorów, ale większość pracy nad afirmującym stosunkiem do siebie można streścić w ten sposób.

Marta Niedźwiecka, ambasadorka kolekcji Body, ręcznie wykonana artystyczna biżuteria ORSKA

Marta Niedźwiecka, ambasadorka kolekcji Body


W mediach coraz więcej mówi się o ciałopozytywności, ale czy mówi się już wystarczająco dużo? Czy liderzy opinii, influencerzy, twórcy filmowi, projektanci i inne osoby publiczne powinny podejmować tę tematykę? 

Na szczęście ten proces już się rozpędził i będzie się rozprzestrzeniał i pogłębiał. Ciałopozytywność zmierza do urealnienia naszego myślenia i postrzegania ciał w przestrzeni kultury, ale też naszych własnych ciał. Chodzi w niej o uznanie, że ciała się różnią, co nie odbiera im piękna i prawa do bycia akceptowanymi, o zmniejszenie presji na posiadanie ciała, które zostało nagięte do wzorca. Ta debata będzie trwała jeszcze długo, bo nie jest łatwo zmienić powszechne nawyki do oceniania i krytykowania, ale mam nadzieje, że ciałopozytywność zmieni nie tylko stosunek do samego ciała, ale zmodyfikuje naszą kulturę tak, by stała się bardziej inkluzywna wobec różnorodności – cielesnej, seksualnej, wyznaniowej, etnicznej.

Anna Orska zaprojektowała biżuterię, która jest radosną celebracją kobiecości. Zostałaś ambasadorką pełnej kobiecych kształtów kolekcji Body. Jak Ty postrzegasz ciało? Czym ono jest dla Ciebie?

Uważam ciało za początek naszego doświadczania siebie. Nawet nie skarb, ale fundament naszego życia. W kolekcji Body urzekła mnie lekkość, która emanuje z tych przedmiotów. W świecie, w którym ciało jest problemem i nieustannym tematem do zmartwień, Anna wyczarowała kształty które przypominają, że ciało jest piękne, niesie radość i przyjemność.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium