ORSKA
Zapraszamy do kontaktu: sklep@orska.pl I 501 152 719
Insekty - jesienna kolekcja ORSKIEJ 0
Insekty - jesienna kolekcja ORSKIEJ

INSEKTY to kreatywny sposób na obrócenie czegoś nieprzyjemnego, odpychającego w przedmiot fascynacji i pożądania. Pancerze i czułki insektów, mieniące się złotem i srebrem, wycięte z metalu, połączone śrubkami, zmuszają do obserwacji, ale też pomagają spojrzeć na owady w inny, nieco bardziej przyjazny sposób.

Na początku były insekty. Obecnie uważa się, że te małe stworzonka żyły nawet wcześniej, niż dinozaury, bo ok. 300 milionów lat temu, a wiele z nich do dziś pozostało w praktycznie niezmienionej formie. ORSKA uznała, że warto oddać skromny hołd tym zwierzętom i zadedykowała im jesienną kolekcję biżuterii. Jest to pierwsza tak zróżnicowana kolekcja, pod kątem wzornictwa, wykorzystanych materiałów oraz zastosowanych technologii. Odmienność projektów jest inspirowana mnogością gatunków owadów. W świecie flory to właśnie one są najliczniej reprezentowaną grupą. Tak powstały wisiory z grafikami, trójwymiarowe mosiężne modele owadów, wyszywane, geometryczne broszki mieniące się kamieniami.

Poszczególne podejścia wzornicze i technologiczne pozwalają na stopniową walkę z różnymi aspektami powszechnego lęku przed owadami zwanego entomofobią. W pierwszej części projektów biżuterii insekty zostały przedstawione w dwóch wymiarach, w formie grafik autorstwa Pawła Zawiślaka (Kropki Kreski). Jego insekty zaskakują niezwykle dopracowanymi detalami i prawdziwością. Pozwalają one na drobiazgową analizę i oswojenie się z przedmiotem lęku.

Kiedy obawa przed realistycznymi owadami w dwóch wymiarach zostanie przełamana i górę weźmie podziw dla interesującej urody insektów, przychodzi czas na drugą część terapii. Na tym etapie należy oswoić owady w przestrzeni. Anna Orska zaprojektowała papierowe modele takich gatunków jak ćma, jelonek rogacz czy modliszka. Na papierze przypominają wykrój krawiecki, a złożone szablony kojarzą się z origami. Wycięte z metalu i połączone stalowymi śrubami nabierają zdecydowanie bardziej wyrazistego i surowego charakteru.
Kiedy oswoimy się z owadami w przestrzeni pozostaje jedynie nadać im trochę koloru aby tchnąć w nie życie. Modele wyszywane setkami kamieni wiernie odwzorowują mieniące się pancerze, barwne odnóża i ogromne oczy. Ostatecznie dopiero w zbliżeniu widać w całej okazałości finezyjność drobnej, lecz ostrej budowy insektów.
Formicidae araneus diadematus, trypocopris vernalis- za tymi tajemniczymi nazwami kryją się znane wszystkim mrówki, pająki czy chrabąszcze. Fascynujące w swojej formie, o błyszczących, mosiężnych pancerzach i szpiczastych czółkach, hipnotyzują i budzą respekt. Owadzie kolczyki, naszyjniki i broszki to propozycja dla tych, którzy nie boją się stawić czoła swoim lękom. Bo przecież mosiężny krzyżak nie ożyje i nie zacznie wspinać się po ramieniu…

Kolekcja Insekty biżuteria ORSKA

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium