ORSKA
Zapraszamy do kontaktu: sklep@orska.pl I 501 152 719
Doskonała niedoskonałość pereł 0
Doskonała niedoskonałość pereł

Perły - klasyczny, szlachetny i wydawałoby się dobrze znany surowiec - wciąż zaskakują nowymi aspektami. Niegdyś cenione były wyłącznie te doskonale kuliste, o nieskazitelnej kremowej barwie. Dziś najpiękniejsze okazy przybierają bardzo różnorodne kształty, rozmiary oraz kolory. I właśnie one skradły serca współczesnych kobiet. To dowód na to, że gdy przestajemy podążać za określonym wzorcem piękna, odkrywamy znacznie bardziej zróżnicowany, ciekawszy świat.

Krótka historia pereł

Owoc precyzyjnej pracy małż wykorzystywany jest od kilku tysięcy lat, a biżuterię z tym kremowym skarbem archeolodzy znajdują nawet w grobowcach starożytnego Egiptu. Rosnąca popularność pereł i pobyt na wyroby z nimi sprawiły, że zaczęto je hodować. Perła hodowlana nie jest perłą sztuczną - występuje w różnych kolorach (od białej przez kremowe, różowe i szare; aż do zupełnie czarnych), a jej kształt zależy od rodzaju wody i gatunku mięczaka. Wyróżniamy perły słono- i słodkowodne. Obydwa typy są stosunkowo miękkie, ale odporne na zagniecenia. 

ORSKA biżuteria - biżuteria z perłami

Perła w wierzeniach, perła w kulturze

Wierzono, że pierwsze perły były łzami aniołów. Perłom przypisywano także liczne właściwości medyczne, tworzono z nich nalewki i specjalne proszki, które miały przynieść ulgę m.in. skarżącym się na problemy z sercem. Białe klejnoty symbolizują szczerość, uczciwość i niewinność. Mocno wiąże się je z kobietą i macierzyństwem, gdyż według przesądów chronią przed złym spojrzeniem i urokami. Są też znakiem bezpieczeństwa i wierności małżeńskiej.

popularność pereł zadbały szeregi znanych i wyrazistych kobiet, otaczających się nimi na przestrzeni lat. Uwielbiane już w antyku, często wyglądają również z ram barokowych i renesansowych portretów (najsłynniejszy obraz z perłą w roli głównej jest dziełem Vermeera. O siedemnastowiecznej "Dziewczynie z perłą" na pewno wielokrotnie słyszałaś;)). Wszechobecne w klejnotach wielu monarchii, zdobiły korony, berła i najpiękniejsza naszyjniki. Choć przez wieki moda dążyła ku prostocie, rezygnując z nadmiernej efektowności, kobiety nigdy nie odwróciły się od jasnych klejnotów o satynowym połysku. 

 

Artystyczna biżuteria z perłami - ORSKA biżuteria

Współczesne oblicze pereł

Zamiłowanie do pereł podzielały skrajnie różne osobowości i temperamenty. Kochały je ambasadorki kultury i humanizmu, jak Audrey Hepburn czy Grace Kelly. Jeszcze większy entuzjazm do pereł manifestowała Coco Chanel – ikona mody i rewolucjonistka swoich czasów. Znacznie bardziej powściągliwie, ale równie konsekwentnie dopełniały nimi swój wizerunek kobiety polityki, jak niezłomna Margaret Thatcher, czy wpływowe pierwsze damy, z Jacqueline Kennedy i Michelle Obamą na czele. Każda z nich reprezentowała inny styl osobowości i zarządzania. Łączyła je miłość do pereł, które poniekąd oddają niezwykłość tych kobiet. Są nieskończenie interpretowalne i nie narzucają stylu. Nie przytłaczając właścicielki, delikatnie podkreślają jej urodę.

Naszyjniki i pierścionki ze srebra z nieregularnymi perłami marki ORSKA biżuteria kolekcja Vietnam

Obecnie perły przyjmują najróżniejsze formy. Biżuteria z nimi pasuje zarówno do klasycznych stylizacji, jak i nowoczesnego, minimalistycznego stylu. ORSKA świadomie rezygnuje z okrągłych klejnotów i na piedestale stawia doskonałą-niedoskonałą perłę o nieregularnym kształcie. W trakcie podróży do Wietnamu projektantka Anna Orska osobiście mogła przekonać się jak wygląda proces poławiania pereł. Od tego czasu sięga po nie z nieustającym szacunkiem i często stawia je w centrum swoich kolekcji. By się o tym przekonać wystarczy zajrzeć do kolekcji Vietnam lub kolekcji Astro

Wiemy, że uwielbiasz perły. Dlatego już wkrótce ujrzysz je w naszych butikach w zupełnie nowym, minimalistycznym wydaniu. Naszyjniki z nieregularnym perłami, asymetryczne kolczyki i bransoletki to amulety przypominające, że natura rzadko się myli. Pozorna niedoskonałość to okazja żeby samodzielnie odnaleźć nieoczywiste piękno, poszukać własnej interpretacji i wyjść poza schemat.

srebrny pierścionek z nieregularnymi perłami naturalnymi marki ORSKA biżuteria kolekcja Vietnam

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium