ORSKA
Zapraszamy do kontaktu: sklep@orska.pl I 501 152 719
Fluoryt - kamień wielu barw i funkcji 0
Fluoryt - kamień wielu braw i funkcji

Fluoryt jest jednym z najbardziej kolorowych kamieni występujących w naturze – jego odcienie sięgają od delikatnego fioletu do intensywnie miętowego koloru. Często dwa kolory przeplatają się, tworząc niepowtarzalne połączenia co czyni ten kamień półszlachetny wyjątkowym.

 

Srebrny naszyjnik z fluorytami z kolekcji Bery Orska

fot.2 Srebrny naszyjnik z fluorytami z kolekcji Bery Orska

Jak powstaje fluoryt i gdzie można go znaleźć

Fluoryt powstaje w wyniku różnic temperatury. Uwięziona pod ziemią magma podgrzewa znajdujące się nad nią wody gruntowe, rozpuszczając takie pierwiastki jak wapń i fluor, które występują w okolicznych skałach. Gdy magma się ochładza, minerały krystalizują, tworząc fluoryt. Większość kolorowych kamieni posiada unikalne zabarwienie i wzór, dzięki domieszce pierwiastków takich jak np. żelazo. W przypadku fluorytu na jego kolor wpływają pierwiastki ziem rzadkich, które posiadają specyficzne właściwości tworzące unikalne wrażenia wizualne. Pierwiastki zmieniają strukturę fluorytu, powodując, że światło załamuje się pod niemal każdym kątem. Dzięki temu kamień opalizuje, jakby miał własny, wewnętrzny blask.

Ten kolorowy minerał występuje w wielu miejscach na Ziemi, natomiast jego największe złoża znajdują się w Chinach, Anglii, USA, Włoszech i Egipcie.

Fluoryt załamujący światło

fot.3 Fluoryt załamujący światło

Fluoryt na przestrzeni wieków zmieniał swoją nazwę. W starożytnej Grecji i Rzymie mówiono na niego murrina lub myrrhina. Natomiast, nazwa, której obecnie używamy pochodzi od łacińskiego słowa „fleure” oznaczającego „płynąć” – nadał ją w 1797 roku przyrodnik Carlo Antonio Galeani Napione. Uczynił to prawdopodobnie z powodu niezwykłych właściwości fluorytu do obniżania temperatury topnienia wielu innych minerałów. Dzięki temu możliwa jest między innymi produkcja takich przedmiotów, jak zwierciadła teleskopowe, przewody elektryczne czy też aparatura medyczna.

 

Fluoryt naturalny

fot.4 Fluoryt naturalny 

Od fluorytu pochodzi również nazwa pierwiastka chemicznego – fluor, a także słowo „fluorescencja”. Zjawisko to zostało opisane po raz pierwszy jeszcze w szesnastym wieku, gdy zaobserwowano fluorescencje naparu roślinnego. Swoje brzmienie zawdzięcza jednak dziewiętnastowiecznym obserwacjom fluorytów, wykazujących unikalne zdolności do świecenia w ciemności. Jest to możliwe dzięki zawartości pierwiastków ziem rzadkich, które pozwalają im pochłonąć światło, a następnie oddać je poprzez luminescencję. Mimo, że świecące w ciemności kamienie wydają się czymś nieprawdopodobnym, a fluorescencyjne przedmioty kojarzą się z czymś bardzo współczesnym, a przede wszystkim syntetycznym, warto podkreślić, że samo zjawisko jest zupełnie naturalne i znane od wieków.

 

fot. 5 Fluoryt w świetle dziennym

 

Fluoryt w nocy

fot. 6 Fluoryt w ciemności

Fluoryt w starożytności

Kamień ten był wysoko ceniony już w starożytności jako materiał rzemieślniczy. Fluorytowe dzieła pochodzące sprzed naszej ery, a także z pierwszych wieków naszej ery odnaleziono rozsiane po całym Świecie.

Rzymskie rzeźby z fluorytu uznawane były za najwyższy symbol luksusu i podkreślały wysoki status ich właściciela. Legendy mówią że władca Pontu z II i I wieku p.n.e Mitrydates był posiadaczem fluorytowych pucharów. Król ten w czasie swoich rządów dokonał licznych podbojów, a także toczył wieloletnie walki z Rzymem. Trzecia już toczona przez niego wojna z imperium zakończyła się dotkliwą porażką z ręki Pompejusza i przejęciem Pontu. Rzymski generał po zwycięstwie odebrał fluorytowe puchary pokonanemu królowi, co symbolizowało jego klęskę i utratę statusu.

Fluoryt pojawia się również w tle innej tragicznej historii, która wydarzyła się w Rzymie. Żyjący w I wieku filozof i polityk Petroniusz cieszył się dużym wpływem na dworze cesarza Nerona. Budziło to jednak gniew urzędników cesarskich, którzy doprowadzili do oskarżenia go o zdradę i udział w zamachu na życie Nerona. Nie chcąc czekać na śmierć z ręki cesarza sam odebrał sobie życia. Wcześniej jednak rozbił swój kosztowny, fluorytowy czerpak do wina aby nie dostał się w ręce cesarza. Wskazywało to jak dużą wartość musiał on dla niego reprezentować.

Fluoryt występował też w pierwotnej sztuce Ameryki Północnej. Rdzenni mieszkańcy tego kontynentu tworzyli z tego kolorowego kamienia figurki i biżuterię, o czym świadczą artefakty z II wieku odkryte w pobliżu Mississippi. Egipcjanie z kolei używali fluorytu do rzeźbienia biżuterii, skarabeuszy i posągów bogów. W Chinach kamień ten zastępował czasem jadeit, który często był wykorzystywany do wytwarzania urn.

 

Wazy z fluorytu

fot. 7 Wazy z fluorytu 

Wierzenia związane z fluorytem

O fluorycie często mówi się też w kontekście ezoteryki. Istnieją wierzenia, według których kamień ten pomaga zachować spokój i równowagę emocjonalną. W niektórych nurtach medycyny niekonwencjonalnej używa się go do „pobudzenia” intelektualnej półkuli mózgu, co ma rozszerzać nasze zdolności poznawcze i pozwalać spojrzeć na problemy z nowej perspektywy. Wiele osób używa tego kamienia jako talizmanu przeciwko złym myślom, a niektórzy Chińczycy noszą fioletowy fluoryt dla ochrony przed złymi duchami. Według niektórych odmian hinduizmu i buddyzmu moc fluorytu jest tak wszechstronna, że może oczyścić wszystkie siedem czakr. Z kolei  kamienie w konkretnych kolorach, mogą nawet otwierać określone czakry.  Mówi się, że fioletowy fluoryt może otworzyć czakrę korony, co pozwala żyć w zgodzie ze sobą i światem, a także osiągnąć prawdziwe spełnienie i samorealizację. Zielony kamień ma mieć korzystny wpływ na czakrę serca, która, gdy jest otwarta, może wspierać wrażliwość.

Srebrny naszyjnik z fluorytami z kolekcji Bery Orska

fot. 8 Srebrny naszyjnik z fluorytami z kolekcji Bery Orska 

Fluoryt w artystycznej biżuterii Orska

Mimo, że wykorzystanie fluorytu wykracza daleko poza biżuterię, nie sposób nie docenić po prostu jego oryginalnej urody. Interesujące przejścia kolorystyczne kamienia możecie zobaczyć w naszych projektach z kolekcji Bery, z motywami roślinnymi. W srebrnym naszyjniku, zawieszki w kształcie liści rokitnika tworzą harmonijne połączenie z fasetowanymi kamieniami fluorytu w odcieniu fioletu i zieleni. Kolia ta stworzy wyrazisty komplet z okazałymi kolczykami z tym samym motywem roślinnym. W duchu maksymalizmu można tę biżuterię zestawić również z fluorytową bransoletką z jagódkami oraz pierścionkiem z ruchomymi, kamiennymi zawieszkami. Z kolei w długich, wiszących kolczykach znalazł się oryginalny, niebieski fluoryt wraz innymi kamieniami naturalnymi, przeplecionymi listkami tymianku. Biżuteria ta to doskonały wybór dla osób o romantycznym i stonowanym wyczuciu estetyki.

 

Kolczyki z kamieniami naturalnymi z kolekcji Bery Orska

fot.9 Kolczyki z kamieniami naturalnymi z kolekcji Bery Orska 

Fluoryt już od czasów starożytnych zachwyca swoją charakterystyczną urodą. Samo proces powstawania tego kamienia jest interesujący, a właściwości i wszechstronność zastosowań budzi tyle samo zdumienia co zachwytu. Niezależnie od tego czy wierzymy w jego moce, czy też nie, warto nacieszyć oczy jego ciekawym blaskiem.

Pierścionek z fluorytem z kolekcji Bery Orska

fot.10 Pierścionek z fluorytami z kolekcji Bery Orska

 

Srebrne kolczyki z kolekcji Bery Orska

fot.11 Okazałe kolczyki z kolekcji Bery Orska

 

Bransoletka z fluorytami z kolekcji Bery Orska

fot.12 Bransoletka z kamieniami naturalnymi z kolekcji Bery Orska

 

Srebrny naszyjnik z Fluorytami z kolekcji Bery Orska 

fot.13 Srebrny naszyjnik z fluorytami i kolczyki jagódki z kolekcji Bery Orska

 

 

 

Zdjęcia:

fot.1 Fluoryty naturalne, źródło: https://trulyexperiences.com/

fot.2 Srebrny naszyjnik z fluorytami z kolekcji Bery Orska, materiały własne.

fot.3 Fluoryt naturalny załamujący światło, źródło: https://manzuko.com/

fot.4 Fluoryt naturalny, źródło: https://nammu.com/

fot.5 Fluoryt w świetle dziennym, źródło:https://www.irocks.com/

fot.6 Fluoryt w ciemności, źródło: https://www.irocks.com/

fot.7 Wazy z fluorytu, źródło: https://fineart.ha.com/

fot.8 Srebrny naszyjnik z fluorytami z kolekcji Bery Orska, materiały własne.

fot.9 Kolczyki z kamieniami naturalnymi z kolekcji Bery Orska, materiały własne.

fot.10 Pierścionek z fluorytami z kolekcji Bery Orska, materiały własne.

fot.11 Okazałe kolczyki z kolekcji Bery Orska, materiały własne.

fot.12 Bransoletka z kamieniami naturalnymi z kolekcji Bery Orska, materiały własne.

fot.13 Srebrny naszyjnik z fluorytami i kolczyki jagódki z kolekcji Bery Orska, materiały własne.

 

 

 

 

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium